میوه های مناسب برای افراد دیابتی رازهای تغذیه سالم :: میوه های مناسب برای افراد دیابتی


میوه های مناسب برای افراد دیابتی بهترین میوه ها برای افراد دیابتی چیست؟
خوردن همۀ انواع میوه ها به دیابتی ها توصیه می شود بخصوص میوه های تازه و فریز شده، اما بدترین نوع میوه که دیابتی ها از خوردن آن شدیداً باید اجتناب کنند کمپوت ها یا میوه هایی است که به آنها شکر افزوده می شود.
خوردن میوه های خشک به افراد دیابتی توصیه نمی شود زیرا میزان مواد قندی در آنها به علت از دست رفتن آب زیادتر می شود (تغلیظ می گردد). وقتیکه میوۀ تازه میل می کنید معمولاً چند برش از آن را می خورید و در واقع بخشی از شکر موجود در کل یک میوه را می خورید اما زمانیکه میوه ای خشک شود. به علت کاهش حجم آن ممکن است کل یک میوه را بخورید و این بدان معنی است که مقدار قند بیشتری را در حجم کوچکتری می خورید، که برای شما مناسب نیست.
در مصرف میو ه ها به مقدار مجاز آنها (portion size) در هر وعده توجه کنید. به این منظور می توانید به لینک زیر مراجعه کنید:
www.healthalternatives2000.com/fruit-nutrition-chart.html
بهترین میوه ها برای افراد دیابتی:
افراد مبتلا به دیابت می توانند میوه هایی مصرف کنند که محتوی قند موجود در آن ها کم باشد در لیست زیر این میوه ها آمده است :
سیب
بهترین میوه برای افراد دیابتی است یک ضرب المثل معروف می گوید خوردن یک سیب در روز شما را از مراجعه به پزشک بی نیاز می کند. مصرف سیب باعث کاهش قندخون بطور شگفت انگیزی می شود.
گریب فروت
میوۀ خوشمزه ای که توانایی کاهش قندخون را دارد شما می توایند این میوه را درست قبل و بعد از وعدۀ غذایتان میل کنید .خوردن آن به ترشح مقدار کافی انسولین از پانکراس کمک می کند.
پرتقال:
به شما توصیه می شود روزانه یک پرتقال برای کنترل قندخون خود مصرف کنید. اما خوردن آب پرتقال توصیه نمی شود زیرا فاقد فیبر کافی است. آب میوۀ طبیعی با پالپ های خود پرتقال بهتر از آب پرتقال با اضافه شدن قند است.


سایر میو ه های مناسب برای افراد دیابتی
شاه توت، زغال اخته، انگور فرنگی(سفرس)، آلبالو و هندوانه (کم شیرین قسمت نزدیک به پوست ) میوه های خوبی برای افراد دیابتی هستند. البته باید در مصرف آن به مقدار قند وکالری هر وعده توجه کرد.


میوه هایی که خوردن آنها برای افراد دیابتی ممنوع است.
افراد دیابتی از خوردن میوه هایی که میزان قند بالایی دارند باید بپرهیزند. این میوه ها شامل انبه، پاپایا( خربزۀ درختی)، آناناس و انجیر خشک وکشمش است.
کنترل قندخون واقعاً یک هنر است چنانچه می خواهید به عوارض دیابت مبتلا نشوید به نکاتی که در مورد تغذیۀ افراد دیابتی بیان می شود توجه کنید