ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی “ ورود به حساب” کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

انجنم سخت افزاری و نرم افزاری انجمن اورکلاک شنو
صفحه 4 از 6 نخست 123456 آخرین
نمایش نتایج: از 25 به 32 از 47
 1. #25
  Bauokstoney
  کاربر حرفه ای
  http://up.vbiran.ir/images/nrtfq8oe4y3n4ataqsc.pnghttp://up.vbiran.ir/images/nrtfq8oe4y3n4ataqsc.pnghttp://up.vbiran.ir/images/nrtfq8oe4y3n4ataqsc.pnghttp://up.vbiran.ir/images/nrtfq8oe4y3n4ataqsc.pnghttp://up.vbiran.ir/images/nrtfq8oe4y3n4ataqsc.png
  تاریخ عضویت
  Jan 1970
  نوشته ها
  72,809
  1,464
  18,860
  میزان امتیاز
  0

  پیش فرض آتش سوزي

  آتش سوزي


  آتش عامل مخرب مهمي است که در صورت عدم رعايت نکات ايمني ، باعث خسارت هاي جاني و مالي زيادي مي شود و با بسياري از بلاياي طبيعي و سوانح همراه است . آتش سوزي هايي که به دنبال زلزله ، سيل ، انفجار و يا ساير حوادث ايجاد مي شوند ، اغلب بيش از فاجعه اصلي ويراني به دنبال دارند .
  رعايت نکات ايمني قبل از وقوع آتش سوزي
  1. در تمام تأسيسات و مکان هاي مسکوني و حتي معابر عمومي اصل دوري مواد قاب اشتعال از وسايل آتش زا را رعايت کنيد .
  2. در ساختمان ها ، درهاي خروج اضطراري را پيش بيني و وسايل اطفاي حريق را کنترل کنيد .
  3. حداقل دو راه را براي خروج اضطراري از ساختمان تعيين کنيد .
  4. مکاني را در خارج از خانه تعيين کنيد که بعد از گريز ، يکديگر را در آنجا بيابيد .
  5. برنامه خروج اضطراري و گريز از آتش را حداقل دو بار در سال تمرين کنيد .
  6. هنگام خروج از محل ، حتماً شيراصلي ورودي گاز به ساختمان را ببنديد .
  7. براي با خبر شدن از آتش سوزي احتمالي ، از آشکارگردها ( دود ، حرارت يا شعله ) استفاده کنيد و نسبت به نصب آن در منزل ، دقت لازم را به عمل آوريد .
  8. يک کپسول آتش نشاني مناسب در منزل داشته باشيد و در مورد نحوه استفاده از آن آموزش ببينيد و به اعضاي خانواده نيز آموزش دهيد .
  9. از انباشتن مواد آتش زا به ويژه در نزديکي منابع حرارتي خودداري کنيد .
  10. از نگهداري مايعات و گازهاي قابل اشتعال در منزل خودداري کنيد و در صورت نياز ، اين مواد را در ظروف خاص خارج از ساختمان قرار دهيد .
  11. وسايل برقي و اتصالات آنها را با دقت کنترل کنيد تا از استاندارد بودن آنها مطمئن شويد .
  12. به محض مشاهده سيم هاي لخت فوراً آنها را ترميم نماييد .
  13. در اين باره با هم بحث و تمريک کنيد که چگونه هنگام آتش سوزي منزل را ترک خواهيد کرد ؟ و در صورت لزوم چگونه از ديگران کمک مي گيريد و يا به آتش نشاني خبر مي دهيد ؟
  نکات ايمني هنگام وقوع آتش سوزي
  1. هنگام رو به رو شدن با آتش سوزي ، سرعت عمل براي نجات جان خود و مصدومان احتمالي ، کاملاً‌ حياتي است . همانطور که مي دانيم آتش خيلي سريع انتشار مي يابد . بنابراين بلافاصله آتش نشاني و اورژانس را خبر کنيد و تا آنجا که مي توانيد اطلاعات کاملي در مورد بروز حادثه به آنها بدهيد .
  2. سعي کنيد که تمام افراد را از ساختمان بيرون ببريد .
  3. با رعايت جوانب احتياط به خاموش کردن آتش بپردازيد .
  4. به هيچ وجه وارد ساختمان آتش گرفته نشويد ، مگر آنکه مجهز به ماسک تنفسي باشيد و کاربرد آن را بدانيد .
  5. اگر به هر دليلي ناچاريد وارد اتاق پر از دود شويد ، ابتدا مطمئن شويد که جانتان را به خطر نخواهد افتاد .
  6. قبل از قرار از اتاقي که در آن بسته است ، ابتدا در را لمس نماييد ، اگر داغ بود از خروجي هاي ديگر استفاده کنيد .
  7. اگر در ساختمان آتش گرفته ، گرفتار شديد ، فوراً به اتاقي که داراي پنجره است برويد و در را ببنديد . سپس يک پتو يا فرش را طوري زير در قرار دهيد که دود وارد اتاق نشود و آن گاه از طريق پنجره ، تقاضاي کمک کنيد .
  8. اگر درود ، حرارت يا شعله هاي آتش ، مسيرهاي خروجي شما را مسدود کرده است ، در را ببنديد و در اتاق بمانيد . تنها با استفاده از يک پارچه به رنگ روشن ، از طريق پنجره کمک بخواهيد . اگر در اتاق تلفن وجود دارد به اداره آتش نشاني زنگ بزنيد و موقعيت خود را خبر دهيد .
  9. زماني که در جريان حريق واقع مي شويد ، با حفظ خونسردي ، تمام تهويه هاي ساختمان را خاموش کنيد تا به اين ترتيب از ورود اکسيژن به داخل ساختمان جلوگيري شود .
  10. در صورت امکان امواد سالم و قابل استفاده را فوراً از محل خارج کنيد .
  11. امدادگران و يا افرادي که در جريان حريق واقع شده اند ، بايد لباس هاي داراي الياف مصنوعي و پلاستيکي را از خود دور کنند .
  12. در فرونشاندن آتش سوزي مواد نفتي ، آب به کار نبريد .
  13. ظرف مشتعل را حرکت ندهيد . شعله را با شن ، نمک ، پتوي نمناک يا پوشش هاي ديگر خفه کنيد .
  نکات ايمني بعد از وقوع آتش سوزي و نجات مصدوم از اتاق پر از دود
  1. ابتدا مطمئن شويد که براي نجات مصدوم ، جان خود را به خطر نمي اندازيد .
  2. يک طناب نجات به کمر خود ببنديد و آن را به دست يکي از حاضران بدهيد .
  3. بين خود و فردي که طناب را در دست دارد ، روشي از نشانه هاي قراردادي برقرار کنيد تا زماني که علامت داديد شما را بالا بکشد . بهترين روش اين است که طناب را به صورت دايم در حالت کشيده شده نگه داردي و در هنگام خطر ، آن را شل کنيد تا فرد متوجه خطر شود و شما را بالا بکشد .
  توجه : بستن دستمال خيس به دور دهان و بيني ، باعث محافظت شما در برابر گاز يا دودهاي سمي خواهد شد .
  4. براي نجات جان مصدوم از اتاق آتش گرفته اي که در آن بسته است ، بايد قبل از ورود ، با لمس در اتاق ، حرارت را بسنجيد . اگر داغ بود وارد اتاق نشويد و اگر داغ نبود ، قبل از ورود به اتاق چند نفس عميق بکشيد تا خون شما پر از اکسيژن شود . سپس با شانه خود از پهلو به در ضربه بزنيد ، آن را باز کنيد و در همين حال صورت خود را برگردانيد . اتاق ممکن است پر از هواي سوخته فشرده باشد و احتمال دارد هر لحظه انفجاري رخ دهد . اگر دود کاملاً‌ متراکم است . روي زمين ، سينه خيز برويد . چون با توجه به اينکه هواي داغ بالا مي رود ، ممکن است لايه اي از هواي تميز در اتاق وجود داشته باشد .
  5. مصدوم را بگيريد و با توجه به رعايت تمام جنبه هاي ايمني ، به سرعت او را به سمت در خروجي بکشيد . لباس سوخته مصدوم را با استفاده از پتو ، گليم و يا کت خاموش کنيد .
  6. اگر مصدوم هشيار است ، کاملاً از او مراقبت کنيد ؛ چون ممکن است بر اثر نيم سوز شدن اشياي داخل اتاق ، گاز منواکسيد کربن در هواي اتاق پراکنده شده باشد و اين امر بر هشياري مصدوم به تدريج تأثير بگذارد .
  7. اگر تنفس مصدوم قطع شد ؛ بلافاصله تنفس مصنوعي را شروع کنيد و سپس مصدوم را به بيمارستان برسانيد .
  8. اگر مصدوم در پارکينگ بسته اي که ماشين يا موتور روشن در آن است ، گرفتار شده ، پارکينگ را باز کنيد تا دود از پارکينگ خارج و هواي تازه به اندازه کافي وارد آن شود . نبايد تلاش کنيد که وارد چنين محل هايي شويد ، مگر انکه مطمئن شويد که خطر جان شمارا تهديد نخواهد کرد .
  «« در جهان هیچ چیز بهتر از راستی نیست »»

  DANESH
 2. #26
  Bauokstoney
  کاربر حرفه ای
  http://up.vbiran.ir/images/nrtfq8oe4y3n4ataqsc.pnghttp://up.vbiran.ir/images/nrtfq8oe4y3n4ataqsc.pnghttp://up.vbiran.ir/images/nrtfq8oe4y3n4ataqsc.pnghttp://up.vbiran.ir/images/nrtfq8oe4y3n4ataqsc.pnghttp://up.vbiran.ir/images/nrtfq8oe4y3n4ataqsc.png
  تاریخ عضویت
  Jan 1970
  نوشته ها
  72,809
  1,464
  18,860
  میزان امتیاز
  0

  پیش فرض سیلاب

  سیلاب


  سيلاب‌هاي ناشي از بارندگي شديد بطور منظم بر جزاير واقع در درياي كاريب تأثير مي‌گذارند. اين سيلاب‌ها به هنگام وقوع طوفان‌ها و تندبادهاي گرمسيري يا ساير شرايط جوي جاري مي‌شوند. علاوه بر تغييرات آب و هوايي، سيلاب‌ها در اثر شكستن سد،‌ راهها و مسيرهاي اصلي آب، وقوع آتشفشان زير آب يا زلزله‌هاي ناشي از امواج جزر و مد جاري مي‌شوند. امواج جزر و مد شديداً در طول نواحي ساحلي خطرناك مي‌باشند، به ويژه اينكه مبداء تشكيل آنها مي‌تواند فرسنگ‌ها دورتر از اين نواحي باشد. سازمان ايالات آمريكا تخمين مي‌زند كه در فواصل سال‌هاي 1960 تا 1994 جاري شدن سيلاب دومين عامل و وقوع طوفان‌ها اولين عامل خسارات وارده به دارائي‌هاي منطقه بوده‌ است.
  اثر سيلاب‌ها در جوامع با انجام اقدامات محلي از جمله زهكشي، ساخت سد يا ديگر اقدامات مربوط به ممانعت از جاري شدن سيل قابل كاهش مي‌باشند. سيلاب‌ها در دشت‌هاي سيلابي مشخصي جاري مي‌شوند. در زماني كه بارندگي طولاني در طي چند روز، بارندگي شديد در مدت زماني كوتاه يا عللي از قبيل مثل آب شدن يخ‌ها و تجمع خار و خاشاك منجر به طغيان رودخانه يا جويبار مي‌گردند و سيل منطقه را احاطه مي‌نمايد. در زمستان و اوايل بهار برف‌هاي ذوب شده با آب باران يكي مي‌شوند؛ طوفان‌هاي رعدآساي شديد بارندگي سنگيني را در فصول بهار و تابستان به همراه دارند؛ يا گردبادهاي موسمي منجر به بارندگي شديد در نواحي ساحلي داخل كشورها در فصول تابستان و پاييز مي‌گردند. سيلاب‌هاي ناگهاني ظرف 6 ساعت بارندگي يا پس از شكسته شدن سد يا ديوارة‌ رودخانه يا بدنبال رها شدن آب ناشي از ذوب شدن يخ‌ها و تجمع خار و خاشاك جاري مي‌شوند و افرادي كه آمادگي ندارند را در بر مي‌گيرد. شما هميشه از وقوع سيلاب‌هاي ناگهاني و كشنده مطلع نمي‌باشيد. بنابراين اگر در مناطقي زندگي مي‌كنيد كه در معرض جاري شدن سيلاب‌هاي ناگهاني مي‌باشند، حمايت از خانواده و اموال خود را برنامه‌ريزي نمائيد. از آنجائي كه خشكي از دشت و صحرا يا جنگل‌ها حاصل و تبديل به جاده‌ها و محل پارك اتومبيل‌ها مي‌گردند، توانايي جذب آب باران را از دست مي‌دهند. شهرنشيني جريان آب را 2 تا 6 برابر نسبت به جريان آن در زمين‌هاي طبيعي افزايش مي‌دهد. در طول مدت زماني كه سيلاب در شهر جريان مي‌يابد، خيابان‌ها مبدل به رودخانه‌هاي روان مي‌گردند، و طبقات زيرزميني و پل‌ها از آنجائي كه با آب پر مي‌شوند، مي‌توانند منجر به مرگ و مير گردند. برخي عوامل به جاري شدن سيلاب كمك مي‌كنند. دو عامل كليدي، شدت بارندگي و مدت زمان آن مي‌باشد. شدت، سيلاب‌ها به ميزان بارندگي و مدت زمان بارندگي بستگي دارد. همچنين، نقشه‌‌برداري (توپوگرافي)، وضعيت خاك و پوشش زمين نقش مهمي ايفاء مي‌كنند. اكثر سيلاب‌هاي ناگهاني در اثر وقوع طوفان‌هاي رعدآساي تدريجي جاري مي‌شوند. از طرف ديگر، سيلاب‌ها مي‌توانند كند يا تند جريان يابند، ولي بطوركلي ساعت‌ها يا روزها ادامه مي‌يابند.  آمادگي براي سيلاب :

  قبل، بعد و در جريان جاري شدن سيلاب چه بايد كرد
  از خطرات سيلاب آگاه شويد. سيلاب‌ها مي‌توانند تخته سنگ‌ها را جابجا كنند، درختان را واژگون نمايند، ساختمان‌ها و پل‌ها را خراب كنند و كانال‌هاي جديد را از بين ببرند. ارتفاع آب سيلاب به 10 تا 20 فوت مي‌رسد و غالباً مجموعة كشنده‌اي از آوار را به همراه دارد. همچنين باران‌هاي سيل‌آسا مي‌توانند ريزش فاجعه‌انگيز و آوارها را نيز در برگيرند.
  صرف‌نظر از چگونگي جاري شدن سيل يا سيلاب‌هاي ناگهاني، شيوة در امان ماندن قانون حفظ امنيت ساده است:
  بالاي مرتفع‌ترين زمين بايستيد و از آب‌هاي سيلاب دوري كنيد. حتي كم عمق‌ترين آب‌هاي سريع سيلاب قويتر از آنچه كه افراد تصور مي‌كنند، مي‌باشند. خطرناك‌ترين كار ممكن اين است كه سعي كنيد در آب‌هاي سيلاب راه برويد،‌ شنا كنيد يا شيرجه بزنيد. دو فوت از آب منجر به جابجايي اكثر اتومبيل‌ها از جايشان خواهد شد.
  برنامه‌ريزي براي سيلاب
  يك برنامه سانحه براي خانواده تهيه كنيد.
  برنامه‌ريزي ويژه جاري شدن سيلاب را انجام دهيد.
  درخصوص خطر جاري شدن سيل در منطقه خود و ارتفاع سطح سيلاب آموزش ببينيد. در مورد خطر وقوع سيل در منطقة خود با اداره مديريت اضطراري،‌ خدمات ملي آب و هوا در محل يا سازمان برنامه‌ريزي و منطقه‌‌بندي تماس حاصل فرمائيد. آگاهي از شرايط محيطي به ويژه براي خانه‌هايي كه در نزديكي نهرها و سدها واقع مي‌باشند شما را قادر خواهد كرد تا از تأثير احتمالي سيلاب بر خانه‌اتان مطلع گرديد. چنانچه در معرض خطر جاري شدن سيلاب مي‌باشيد :

  با مأمور بيمه گفتگو كنيد.

  راديو خود را تنظيم كنيد تا از اطلاعات اضطراري به روز مطلع شويد.

  برنامة تخليه را در نظر بگيريد. هر عضوي از خانواده شما بايد بداند به هنگام ترك خانه كجا برود. تصميم به برنامه‌ريزي در آخرين لحظه مي‌تواند منجر به آشفتگي و پريشاني گردد.

  درخصوص جاري شدن سيل با خانواده خود بحث و مذاكره نمائيد. هر فردي در زماني كه تمام اعضاء خانواده با هم نيستند بايد بداند كه چگونه عمل نمايد. بحث و گفتگو قبل از زمان وقوع سيلاب به كاهش ترس و نگراني كمك مي‌كند و همگي از چگونگي پاسخگويي مطلع مي‌گردند.  به كودكان چه بايد گفت
  چنانچه با آب‌هاي سيلاب مواجهه مي‌گرديد، بايستيد، برگرديد و راه ديگري را در پيش گيريد. به بالاترين سطح زمين برويد. در صورتي كه سيلاب به سرعت جريان يابد، حتي آب با عمق 6 اينچ مي‌‌تواند شما را به زمين بياندازد. بسياري از افرادي كه در مسير آب‌هاي سيلاب قرار مي‌گيرند، مجروح مي‌شوند يا كشته مي‌شوند.

  از مناطق سيل‌زده دور شويد. حتي اگر امن به نظر مي‌رسد، ممكن است، آب سيلاب هنوز بالا بيايد.

  هرگز سعي در راه رفتن، شنا كردن، شيرجه زدن يا بازي كردن در آب سيلاب نكنيد. شما در سطح آب قادر به مشاهدة شدتي كه سيلاب جريان دارد و يا ديدن حفره‌ها و آوارهاي زير آب نمي‌باشيد.

  در صورتي كه در وسيلة نقليه هستيد و آب پيرامون شما را فرا گرفته است،‌چنانچه مي‌توانيد به سلامت خارج شويد، فوراً اين كار را بكنيد و به بالاترين سطح برويد. آب وسايل نقليه را با خود مي‌برد.

  مراقب مارها در نواحي سيل‌زده باشيد. آب‌هاي سيلاب مارها را از خانه‌هايشان بيرون مي‌كشد.

  از كنار جويبارها و نهرهاي مناطق سيل‌زده عقب بايستيد. بسترهاي مارپيچ غالباً بدليل بارش باران سنگين ناپايدار مي‌باشند و مي‌توانند شما را ناگهان كشيده و سريعاً به داخل آب در حال حركت پرتاب نمايند.

  هرگز در اطراف آب‌هاي مرتفع، لجن‌هاي طوفان، گودال‌ها، مسيل‌ها يا مجراهاي آب بازي نكنيد. آب سريع و روان به راحتي شما را با خود مي‌برد.

  تمام موادغذايي را كه آغشته به آب‌هاي سيلاب شده‌اند، دور بريزيد. آب آلودة سيلاب حاوي ميكروب‌ و اجرام مختلف است. خوردن غذاهاي آلوده به آب‌هاي سيلاب مي‌تواند شما را بيمار ‌كند.
  «« در جهان هیچ چیز بهتر از راستی نیست »»

  DANESH
 3. #27
  Bauokstoney
  کاربر حرفه ای
  http://up.vbiran.ir/images/nrtfq8oe4y3n4ataqsc.pnghttp://up.vbiran.ir/images/nrtfq8oe4y3n4ataqsc.pnghttp://up.vbiran.ir/images/nrtfq8oe4y3n4ataqsc.pnghttp://up.vbiran.ir/images/nrtfq8oe4y3n4ataqsc.pnghttp://up.vbiran.ir/images/nrtfq8oe4y3n4ataqsc.png
  تاریخ عضویت
  Jan 1970
  نوشته ها
  72,809
  1,464
  18,860
  میزان امتیاز
  0

  پیش فرض در هنگام وقوع زلزله چه بايد كرد

  درهنگام وقوع زلزله چه بايد كرد
  در جاي امن قرار بگيريد، خود رامحافظت كنيد و صبركنيد.تنها با چند قدم به نزديكترين محلامن برويد. اكثر افراد مجروح شده در زلزله‌ها بيش از پنج قدم در جريان زلزله حركتكرده‌اند. تلاش در ترك ساختمان هنگام وقوع زلزله بسيار خطرناك است، زيرا اشياءمي‌توانند بر روي شما بيفتند. بسياري از تلفات زماني روي مي‌دهد كه افراد به خارجاز ساختمان‌ها مي‌گريزند، تنها براي اينكه بر اثر فرو ريختن آوار ديوارهاي در حالسقوط كشته مي‌شوند.
  اگر در رختخواب هستيد، صبر كنيد وآنجا بمانيد، سر خود را با يك بالشت مورد محافظت قراردهيد.اگر در هر جايي كه هستيد باقي بمانيد احتمال زخمي شدن كمتر خواهد بود. شيشه شكستهبر روي كف مي‌تواند موجب زخمي شدن افرادي شود كه به كف اطاق غلتيده‌اند يا سعيكرده‌اند به راهروها بروند.
  اگر در خارج از خانه هستيد، يك نقطة‌مسطح بدور از ساختمان‌ها، درختان، چراغ‌هاي راهنمايي و خطوط برق پيدا كنيد. به زمينبيفتيد و تا زمان توقف لرزش همانجا بمانيد. افتادن درخت‌ها، چراغ‌هاي راهنمايي وخطوط برق يا آوار ساختمان‌ها مي‌تواند ايجاد جراحتنمايد.
  اگر در يك وسيلة‌ نقليه هستيد، به يكنقطة مسطح برويد، توقف كنيد و كمربند خود را بسته تا زمان توقف لرزش آنجابمانيد.درخت‌ها، خطوط برق، تيرهاي چراغ برق، علائم راهنمايي و رانندگي و ديگر اقلام بالايسر ممكن است به هنگام وقوع زلزله‌ها فرو افتند. توقف به كاهش خطر كمك خواهد كرد. يكخودروي داراي سقف محكم به محافظت از شما در برابر اشياء در حال پرواز و در حال سقوطكمك خواهد كرد. هنگامي كه لرزش متوقف گرديد رعايت احتياط را بكنيد. از پل‌ها ياگذرگاههاي شيب‌دار كه ممكن است بر اثر زلزله آسيب ديده باشند دوريجوئيد.
  تا زمان توقف لرزش و زماني كه مطمئنشويد خروج از خانه امن است در خانه بمانيد.بيشتر جراحت‌ها هنگامي روي مي‌دهد كهافراد در زمان لرزش يك زمين‌لرزه حركت مي‌كنند. پس از توقف لرزش، چنانچه در خارج ازخانه هستيد، براي جلوگيري از زخمي‌شدن بر اثر سقوط آوار سريعاً از ساختمان فاصلهبگيريد.
  از پنجره‌ها فاصلهبگيريد.پنجره‌ها با چنان شدتي خرد مي‌شوند كه حتي با چندين پا فاصله مي‌توانند شما را زخميكنند.
  در ساختمان‌هاي بسيار بلند انتظار قطعشدن آژير خطر آتش‌سوزي و آب‌پاش به هنگام زلزله را داشته باشيد. زلزله‌ها اغلب موجب قطع آژير خطرآتش‌سوزي و آب‌پاش‌ها مي‌شوند حتي اگر هيچ‌گونه آتش‌سوزي وجود نداشته باشد. بررسينموده و آتش‌سوزي‌هاي كوچك را خاموش كنيد و در صورتي كه در حال خروج از ساختمانهستيد از پله‌ها استفاده كنيد.
  اگر در يك منطقه ساحلي هستيد، بهمناطق مرتفع‌تر برويد.سونامي‌ها اغلب بر اثر زلزله‌هابوجود مي‌آيند
  چنانچه در يك منطقه كوهستاني يا نزديكدامنه‌هاي شيب‌دار و صخره‌هاي سست و غيرمحكم هستيد مراقب سقوط صخره‌ها و ديگر آواريكه ممكن است بر اثر زلزله فرو ريزند باشيد.عموماً رانش‌هاي زمين پس اززمين‌لرزه‌ها اتفاق مي‌افتند. بعد از وقوع يك زلزله چه بايد انجامداد
  خود را براي آگاهي از زخمي شدن موردبازرسي قرار دهيد.اغلب مردم بدون بررسي زخم‌هاي خودمراقب ديگران هستند. اگر خود شما زخمي نباشيد يا كمك‌هاي اوليه براي زخم‌هاي شماانجام شده باشد بهتر مي‌توانيد مراقب ديگران باشيد.
  با پوشيدن شلوارهاي بلند، پيراهنآستين بلند، كفش‌هاي محكم و دستكش‌هاي كاري، خود را از خطرهاي بيشتر محافظتكنيد.اين امر شما را از نظر زخمي شدن بوسيله اشياء‌ شكسته شده محافظتمي‌كند.
  پس از مراقبت از خود به افراد زخمي وگرفتار شده (در دام افتاده)‌ كمك كنيد.سعي نكنيد افرادي را كه زخم‌هاي جديدارند حركت دهيد مگر آنكه در معرض خطر فوري و برداشتن زخم‌هاي ديگرباشند.
  مراقب آتش‌سوزي‌هاي كوچك بوده و آنهارا خاموش كنيد.موارد خطرهاي منجر به آتش‌سوزي‌ها رااز بين ببريد. خاموش كردن سريع آتش‌سوزي‌هاي كوچك با استفاده از وسايل در دسترس، ازانتشار آتش جلوگيري خواهد كرد. آتش‌سوزي متداول‌ترين خطر پس از وقوع زلزله است. آتش‌سوزي‌ها پس از زلزله سال 1906 سان‌فرانسيسكو براي مدت 3 روز خسارت‌هاي بيشتريدر مقايسه با خود زلزله ببار آورد.
  جريان گاز در شير اصلي را باز بگذاريدمگر آنكه بوي گاز را استشمام كرده باشيد يا فكر مي‌كنيد كه در حال نشت گازاست.ممكن است هفته‌ها يا ماهها طول بكشد تا كارشناسان بتوانند با استفاده از روش‌هايصحيح گاز را مجدداً برقرار سازند. در مواردي كه مالكان خانه‌ها، خود بصورتي نامناسباقدام به برقراري مجدد گاز نمودند، انفجارهاي ناشياز اين عمل موجبزخمي شدن و مرگ افراد شده‌ است.
  داروها، مواد شوينده و ضدعفوني كننده،بنزين ، يا ديگر مايعات قابل اشتعال ريخته شده را فوراً تميزكنيد.از بروز خطر موقعيت اضطراري شيميائي پرهيز كنيد.
  درهاي كمد و كابينت را با احتياط بازكنيد.محتويات داخل آنها ممكن است در زمان لرزش زمين‌لرزه جابجا شده باشند و ممكن استبيفتند و خسارت يا جراحت‌ بيشتري را بوجود آورند.
  خانه خود را از نظر خسارات بررسيكنيد.اگر خانه شما امن نيست همه را از خانه خارج كنيد. پس‌لرزه‌هاي متعاقب زلزلهمي‌تواند موجب وارد آمدن خسارت بيشتر به ساختمان‌هاي سست و نااستوار گردد. اگر خانهشما خسارت ديده است قبل از وقوع پس‌لرزه از آنجا خارجشويد.
  به همسايگان خود كه ممكن است بهكمك‌هاي ويژه نياز داشته باشند كمك كنيد.افراد كهنسال و سالخورده و معلولانممكن است نيازمند كمك بيشتري باشند. افرادي كه از اين دسته مردم سالخورده و معلولنگهداري مي‌كنند يا خانواده پر جمعيتي دارند در شرايط اضطراري نياز به كمك بيشتريدارند.
  براي دريافت آخرين اطلاعات ودستورالعمل‌هاي اضطراري به يك راديوي قابل حمل باطري‌دار (يا تلويزيون) گوشدهيد.اگر برق قطع شده باشد، اين وسيله منبع اصلي شما براي كسب اطلاعات است. راديو ومقامات محلي مناسب‌ترين توصيه‌ها را براي موقعيت خاص شما در اختيارمي‌گذارند.
  انتظار پس‌لرزه‌ها را داشته باشيد. هرزماني كه يكي از آنها را احساس كرديد بيفتيد، سرخود را با دست بپوشانيد و صبر كنيد. پس‌لرزه‌ها اغلب ظرف چند دقيقه، چند روز، چندهفته و حتي چند ماه پس از وقوع زلزلهاتفاق مي‌افتند.
  مراقب خطوط انتقال برق افتاده يا خطوطشكسته شده گاز باشيد و خارج از منطقه آسيب‌ديده باقيبمانيد.مشاهده خطر‌هاي بوجوده آمده بوسيله زلزله اغلب دشوار بوده و مي‌تواند به راحتي شمارا مجروح سازد.
  به ساختمان‌هاي خسارت ديده واردنشويد. اگر خارج از خانه هستيد، تنها زمانيبرگرديد كه مقامات بگويند امن است. ساختمان‌هاي خسارت ديده ممكن است بوسيلهپس‌لرزه‌هاي متعاقب زمين‌لرزة اصلي ويران شوند.
  از فانوس‌ها يا چراغ‌قوه‌هايباطري‌دار براي بررسي خانه خود استفاده كنيد.فانوس‌هاي نفت‌سوز، مشعل، شمع وكبريت ممكن است برگشته و در داخل خانه مشتعل شوند.
  تمام طول لوله‌ بخاري را از نظر واردآمدن خسارت به دقت بررسي كنيد.خسارت‌هايي كه مورد توجه قرار نگيرندمي‌توانند هنگام پس‌لرزه موجب آتش‌سوزي يا وارد آوردن جراحت‌ بر اثر سقوط آوارباشند.
  از خسارت‌هاي وارده، به خانه ومحتويات آن براي درخواست از بيمه عكسبگيريد.
  از كشيدن سيگار در داخل ساختمان‌هاپرهيز كنيد.سيگار كشيدن در محيط‌هاي بستهمي‌تواند منجر به آتش‌سوزي گردد.
  به هنگام ورود به ساختمان‌ها، رعايتنهايت احتياط را بكنيد.در جايي كه شما كمترين احتمال آن رامي‌دهيد ممكن است خسارت‌هايي به ساختمان وارد شده باشد. با دقت مراقب هر گامي كه برمي‌داريد باشيد.
  ديوارها، كف، درها، راه‌پله‌ها وپنجره‌ها را بررسي كنيد تا مطمئن شويد ساختمان در معرض خطر فرو ريختن قرارندارد.
  نشت گاز را بررسي كنيد. اگر بويگاز را حس مي‌كنيد يا صداي خروج گاز يا صداي هيس را شنيديد، پنجره را باز كنيد وسريعاً ساختمان را ترك كنيد. در صورتي كه مي‌توانيد گاز را با استفاده از لولة اصليقطع كنيد و از خانه‌اي در همسايگي به شركت گاز اطلاع دهيد. اگر شما به هر دليلي گازرا قطع كنيد، برقراري و وصل مجدد آن بايد تنها توسط يك متخصص انجامگيرد.
  خسارت به سيستم برق‌رساني را بررسيكنيد.اگر شما جرقه يا سيم‌هاي پاره شده و سوخته شده را مشاهده كرديد يا اگر بوي سوختنعايق يا سيم را استشمام مي‌كنيد. برق را در جعبه تقسيم اصلي يا با كليد خودكار برققطع كنيد. اگر بايد وارد آب شويد تا به جعبه تقسيم يا كليد خودكار برق برسيد ابتدابراي كسب توصيه‌هاي لازم با يك برق كار تماس بگيريد.
  خسارت وارد به سيستم‌ آب‌رساني وفاضلاب‌ را بررسي‌كنيد.اگر به خسارت ديدن سيستم فاضلابمظنون هستيد، از استفاده از توالت خودداري كرده و با يك لوله‌كش تماس بگيريد. اگرلوله‌هاي آب آسيب ديده‌اند به شركت آب اطلاع دهيد و از استفاده از آب جاري در لولهخودداري كنيد. شما مي‌توانيد آب سالم را از آبگرمكن‌هاي خسارت نديده يا ذوب كردنقالب‌هاي يخ بدست آوريد.
  مراقب سقف‌هايي كه مي‌توانند فروريزند باشيد.
  از تلفن فقط براي گزارش موارد اضطراريكه جان انسان را به خطر مي‌اندازد استفاده كنيد. خطوط تلفن اغلب در شرايط موقعيت‌هاياضطراري بسيار مشغول هستند. آنها را بايد براي تلفن‌هاي اضطراري آزاد نگاهداشت.
  بسيار مراقب حيوانات باشيد. قلاب سگهارا گذاشته و آنان را در يك حياط داراي نرده محافظ قراردهيد.رفتار حيوانات اهلي (خانگي) ممكن است تا حد بسيار زيادي بر اثر زمين‌لرزه تغييريابد. معمولاً سگ‌ها و گربه‌هاي آرام و مهربان ممكن است مهاجم شده يا حالت دفاعي بهخود بگيرند
  «« در جهان هیچ چیز بهتر از راستی نیست »»

  DANESH
 4. #28
  Bauokstoney
  کاربر حرفه ای
  http://up.vbiran.ir/images/nrtfq8oe4y3n4ataqsc.pnghttp://up.vbiran.ir/images/nrtfq8oe4y3n4ataqsc.pnghttp://up.vbiran.ir/images/nrtfq8oe4y3n4ataqsc.pnghttp://up.vbiran.ir/images/nrtfq8oe4y3n4ataqsc.pnghttp://up.vbiran.ir/images/nrtfq8oe4y3n4ataqsc.png
  تاریخ عضویت
  Jan 1970
  نوشته ها
  72,809
  1,464
  18,860
  میزان امتیاز
  0

  پیش فرض آمادگي براي زمين‌لرزه :

  آمادگي برايزمين‌لرزه :
  قبل ، حين وبعد از زمين‌لرزه چه بايد انجام داد. برنامه براي يك زمين‌لرزهاگرچه جزاير كارائيبزمين‌لرزه‌هاي مخرب با همان درجاتي كه كشورهايي مانند مكزيك، تركيه و ايران دارندتجربه ننموده است، ليكن بي‌شك در معرض يك خطر واقعي در منطقه قرار دارد. كارشناسانمنطقه‌اي تخمين مي‌زنند كه دورة بازگشت زمين‌لرزه‌هاي ويرانگر در منطقه هر هفتادسال يكبار مي‌باشد. لذا خانواده‌هاي ساكن جزاير كارائيب نيازمند برنامه‌ريزي براياين وقايع بوده و بايد از اقدامات مناسبي كه مي‌بايست به هنگام وقوع آنها انجامدهند آگاهي يابند. بايد به خاطر داشت كه در جريان يك زلزله ميزان زخمي‌ها و جراحات‌به نسبت 3 به 1 از ميزان مرگ و ميرها تجاوز مي‌كند؛ لذا قرار گرفتن آموزش كمك‌هاياوليه در برنامه آمادگي زلزله خانواده يا جامعه اهميت فوق‌العاده‌ايمي‌يابد.
  تهيه يك برنامه آمادگي سانحه خانواده . يك برنامه خاص زلزله تهيه نمائيد. در مورد خطر وقوع زمين‌لرزه در منطقه خود آگاهيكسبنمائيد. براي دريافت اطلاعات تاريخي و كسب آمادگي در مقابل زلزلهدر منطقه خود، با دفتر ملي مديريت موارد اضطراري، جمعيت هلال احمر خود يا ادارهمنابع طبيعي تماس حاصل نمائيد. چنانچه از نظر زلزله در معرض خطر قرارداريد :
  مكان‌هاي امن“ در هر اطاق ازخانه‌اتان را مشخص كنيد . يك جاي امن مي‌تواند زير يك ميز محكم، ميز تحرير يا مقابليك ديوار داخلي بدور از پنجره‌ها ، قفسه‌هاي كتاب يا اثاثيه بلند كه ممكن است برروي شما بيفتند باشد. هر چه فاصله رسيدن به مكان امن نزديك‌تر باشد احتمال زخمي‌شدن كمتر خواهد بود. آمار زخمي‌ها نشان مي‌دهد افرادي كه به هنگاموقوع زمين‌لرزه بيش از 10 پا حركت مي‌كنند، به احتمال قوي زخمي شدن را تجربهخواهند كرد.
  قرار گرفتن، محافظت و صبر كردن در هريك از مكان‌هاي امن را تمرين كنيد. زير يك ميز محكم، ميز تحرير بغلتيد، صبر كنيد واز چشمان خود با فشردن صورت‌تان به بازو محافظت نمائيد. تمرين كردن، اين اقدامات رابه يك پاسخ خودكار مبدل خواهد ساخت. هنگامي كه زمين‌لرزه يا سوانح ديگري اتفاقمي‌افتد بسياري از مردم مردد هستند و سعي مي‌كنند بخاطر آورند چه كاري بايد انجامدهند. پاسخ سريع و خودكار مي‌تواند شما را از مجروح شدن محافظت نمايد.
  قرار گرفتن، محافظت بدن و صبر كردن راحداقل سالي دو بار تمرين كنيد. تمرين مكرر به تقويت رفتار و عملكرد امن كمك خواهدكرد.
  با نمايندة بيمه خود صحبت كنيد. مناطقمختلف نيازمند‌يهاي مختلفي براي محافظت در برابر زلزله دارند. در مورد مكان‌هايگسل‌هاي فعال مطالعه نمائيد و چنانچه در معرض خطر قرار داريد استفاده از بيمهزمين‌لرزه را مد نظر قرار دهيد.
  ميهمانان، پرستاران كودك ومراقبت‌كنندگان را در جريان برنامه خود قرار دهيد. هر كسي در خانه شما بايد بدانداگر زمين‌لرزه‌اي روي دهد چه بايد انجام دهد. اطمينان حاصل نمائيد كه هر يك ازافراد خانواده حتي اگر شما در زمان وقوع زلزله در خانه نباشيد بدرستي عمل خواهندكرد.
  آموزش ببينيد. يك دورة كمك‌هاي اوليهرا در جمعيت ملي محلي خود بگذرانيد. در مورد چگونگي استفاده از يك كپسول اطفاء حريقآموزش لازم را از اداره آتش‌نشاني محلي خود كسب كنيد. آموزش خود را بطور مستمرادامه دهيد. آموزش به شما كمك خواهد كرد تا خونسردي خود را حفظ كرده و بدانيد درهنگامي كه زمين‌لرزه روي مي‌دهد چه بايد انجام دهيد.
  در موردزمين‌لرزه با خانوادة خود مذاكره نمائيد. هر يك از اعضاء خانواده بايد بدانندهنگاميكه همگي در كنار هم نيستند چه بايد انجام دهند. صحبت كردن درمورد زمين‌لرزه از قبل به كاهش ترس و نگراني كمك كرده و به همه اجازه مي‌دهد بدانندكه چه بايد انجام دهند.
  قبل ، حين وبعد از زمين‌لرزه چه بايد انجام داد. برنامه براي يك زمين‌لرزهاگرچه جزاير كارائيبزمين‌لرزه‌هاي مخرب با همان درجاتي كه كشورهايي مانند مكزيك، تركيه و ايران دارندتجربه ننموده است، ليكن بي‌شك در معرض يك خطر واقعي در منطقه قرار دارد. كارشناسانمنطقه‌اي تخمين مي‌زنند كه دورة بازگشت زمين‌لرزه‌هاي ويرانگر در منطقه هر هفتادسال يكبار مي‌باشد. لذا خانواده‌هاي ساكن جزاير كارائيب نيازمند برنامه‌ريزي براياين وقايع بوده و بايد از اقدامات مناسبي كه مي‌بايست به هنگام وقوع آنها انجامدهند آگاهي يابند. بايد به خاطر داشت كه در جريان يك زلزله ميزان زخمي‌ها و جراحات‌به نسبت 3 به 1 از ميزان مرگ و ميرها تجاوز مي‌كند؛ لذا قرار گرفتن آموزش كمك‌هاياوليه در برنامه آمادگي زلزله خانواده يا جامعه اهميت فوق‌العاده‌ايمي‌يابد.
  تهيه يك برنامه آمادگي سانحه خانواده . يك برنامه خاص زلزله تهيه نمائيد. در مورد خطر وقوع زمين‌لرزه در منطقه خود آگاهيكسبنمائيد. براي دريافت اطلاعات تاريخي و كسب آمادگي در مقابل زلزلهدر منطقه خود، با دفتر ملي مديريت موارد اضطراري، جمعيت هلال احمر خود يا ادارهمنابع طبيعي تماس حاصل نمائيد. چنانچه از نظر زلزله در معرض خطر قرارداريد :
  مكان‌هاي امن“ در هر اطاق ازخانه‌اتان را مشخص كنيد . يك جاي امن مي‌تواند زير يك ميز محكم، ميز تحرير يا مقابليك ديوار داخلي بدور از پنجره‌ها ، قفسه‌هاي كتاب يا اثاثيه بلند كه ممكن است برروي شما بيفتند باشد. هر چه فاصله رسيدن به مكان امن نزديك‌تر باشد احتمال زخمي‌شدن كمتر خواهد بود. آمار زخمي‌ها نشان مي‌دهد افرادي كه به هنگاموقوع زمين‌لرزه بيش از 10 پا حركت مي‌كنند، به احتمال قوي زخمي شدن را تجربهخواهند كرد.
  قرار گرفتن، محافظت و صبر كردن در هريك از مكان‌هاي امن را تمرين كنيد. زير يك ميز محكم، ميز تحرير بغلتيد، صبر كنيد واز چشمان خود با فشردن صورت‌تان به بازو محافظت نمائيد. تمرين كردن، اين اقدامات رابه يك پاسخ خودكار مبدل خواهد ساخت. هنگامي كه زمين‌لرزه يا سوانح ديگري اتفاقمي‌افتد بسياري از مردم مردد هستند و سعي مي‌كنند بخاطر آورند چه كاري بايد انجامدهند. پاسخ سريع و خودكار مي‌تواند شما را از مجروح شدن محافظت نمايد.
  قرار گرفتن، محافظت بدن و صبر كردن راحداقل سالي دو بار تمرين كنيد. تمرين مكرر به تقويت رفتار و عملكرد امن كمك خواهدكرد.
  با نمايندة بيمه خود صحبت كنيد. مناطقمختلف نيازمند‌يهاي مختلفي براي محافظت در برابر زلزله دارند. در مورد مكان‌هايگسل‌هاي فعال مطالعه نمائيد و چنانچه در معرض خطر قرار داريد استفاده از بيمهزمين‌لرزه را مد نظر قرار دهيد.
  ميهمانان، پرستاران كودك ومراقبت‌كنندگان را در جريان برنامه خود قرار دهيد. هر كسي در خانه شما بايد بدانداگر زمين‌لرزه‌اي روي دهد چه بايد انجام دهد. اطمينان حاصل نمائيد كه هر يك ازافراد خانواده حتي اگر شما در زمان وقوع زلزله در خانه نباشيد بدرستي عمل خواهندكرد.
  آموزش ببينيد. يك دورة كمك‌هاي اوليهرا در جمعيت ملي محلي خود بگذرانيد. در مورد چگونگي استفاده از يك كپسول اطفاء حريقآموزش لازم را از اداره آتش‌نشاني محلي خود كسب كنيد. آموزش خود را بطور مستمرادامه دهيد. آموزش به شما كمك خواهد كرد تا خونسردي خود را حفظ كرده و بدانيد درهنگامي كه زمين‌لرزه روي مي‌دهد چه بايد انجام دهيد.
  در موردزمين‌لرزه با خانوادة خود مذاكره نمائيد. هر يك از اعضاء خانواده بايد بدانندهنگاميكه همگي در كنار هم نيستند چه بايد انجام دهند. صحبت كردن درمورد زمين‌لرزه از قبل به كاهش ترس و نگراني كمك كرده و به همه اجازه مي‌دهد بدانندكه چه بايد انجام دهند
  «« در جهان هیچ چیز بهتر از راستی نیست »»

  DANESH
 5. #29
  Bauokstoney
  کاربر حرفه ای
  http://up.vbiran.ir/images/nrtfq8oe4y3n4ataqsc.pnghttp://up.vbiran.ir/images/nrtfq8oe4y3n4ataqsc.pnghttp://up.vbiran.ir/images/nrtfq8oe4y3n4ataqsc.pnghttp://up.vbiran.ir/images/nrtfq8oe4y3n4ataqsc.pnghttp://up.vbiran.ir/images/nrtfq8oe4y3n4ataqsc.png
  تاریخ عضویت
  Jan 1970
  نوشته ها
  72,809
  1,464
  18,860
  میزان امتیاز
  0

  پیش فرض آتش سوزي

  آتش سوزي
  حادثه خبر نمی کند همیشه در مقابله با آتش سوزی آماده باشیم
  آتش عامل مخرب مهمی است که،در صورت عدم رعایت فراوان می شود وبا بسیاری از بلایای طبیعی وسوانح همراه است.
  آتش سوزی هایی که به دنبال زلزله ،سیل،انفجار وسایر سوانح وحوادث ایجاد می شوند ،اغلب بیش از سانحه اصلی ،ویرانی به دنبال دارند.


  رعایت نکات ایمنی قبل از وقوع آتش سوزی
  1- اصل دوری مواد قابل اشتعال از وسایل آتش زا را در تمام تاسیسات ومکان های مسکونی وحتی معابر عمومی رعایت کنید.
  2-در ساختمان ها در های خروجی اضطراری پیش بینی کنید ووسایل اطفای حریق را کنترل کنید.
  3- حداقل دوراه برای خروج اضطراری از ساختمان تعیین کنید.
  4- مکانی را در خارج ازخانه تعیین کنید تا بعداز گریز ،یکدیگر رادر آنجا بیابید.
  5- حتما هنگام خروج از محل ،شیر اصلی ورودی گاز به ساختمان را ببندید.
  6- کپسول آتش نشانی مناسبی در منزل داشته باشید ودر مورد نحوه استفاده از آن آ موزش ببینید وبه اعضای خانواده نیز آموزش دهید.در ساختمان های بزرک از سیستم خاموش کننده اتوماتیک استفاده کنید.
  7- از انباشتن مواد آتش زا در نزدیکی منابع حرارتی خوداری کنید.
  8- از نگهداری مایعات وگازهای قابل اشتعال در منزل خوداری کنید.در صورت لزوم این مواد را در ظروف خاص خارج از ساختمان قرار دهید.
  9- وسایل برقی واتصالات آنها را به دقت کنترل کنید تا استانداردبودن انها مطمئن شوید.
  10- به محض مشاهده سیم های لخت ،آنها را ترمیم کنید.
  نکات ایمنی هنگام وقوع آتش سوزی
  1- سرعت عمل هنگام روبه روشدن با آتش سوزی برای نجات جان خود ومصدومان حیاتی است.
  2- همان طور که می دانیم آتش خیلی سریع انتشار می یابد بنابراین
  بلا فاصله آتش نشانی را را خبر کنید وتا آنجا که می توانید اطلاعات کاملی در مورد بروز حادثه به آنها بدهید.
  3- سعی کنید افراد را از ساختمان دور کنید.
  4- با رعایت جوانب احتیاط به خاموش کردن آتش بپردازید
  5- به هیچ وجه وارد ساختمان آتش گرفته نشوید مگر آنکه مجهز به ماسک تنفسی باشید وکاربرد آن را بدانید.
  6- قبل از فرار از اتاقی که در آن بسته است در را لمس نمایید.اگر در داغ باشد از خروجی دیگری استفاده کنید.
  7- اگر در ساختمان آتش گرفته گرفتار شده اید فورا به اتاقی بروید که دارای پنجره است ودر را ببندید سپس پتو یا فرش را طوری زیر در قرار دهید که دود وارد اتاق نشود وآن گاه از طریق پنجره تقاضای کمک کنید.
  8- اگر دود حرارت یا شعله های آتش مسیر های خروجی شما رامسدود کرده است در را ببندید ودر اتاق بمانید. تنها با استفاده از پارچه سفید از طریق پنجره کمک بخواهید.اگر در اتاق تلفن وجود دارد با اداره آتش نشانی تماس بگیرید وموقعیت خود رابه آنها خبر دهید.
  9- زمانی که در جریان حریق واقع می شوید با حفظ خونسردی تمام تهویه های ساختمان را خاموش کنید تا به این ترتیب از ورود o2 به داخل ساختمان جلوگیری شود.
  10- امدادگران و یا افرادی که در جریان حریق واقع شده اند باید لباس های دارای الیاف مصنوعی وپلاستیکی را از خود دور کنند.
  11- در فرونشاندن سوخت های نفتی از آب استفاده نکنید.
  12- ظرف مشتعل را حرکت ندهید .شعله را با شن ،نمک،پتو ي نمناک یا پوششهای دیکر خفه کنید.
  نکات ایمنی بعداز وقوع آتش سوزی ونجات مصدوم از اتاق پر دود
  1- ابتدا مطمئن شوید برای نجات جان مصدوم جان خود را به خطر نمی اندازید.
  2- طناب نجات را به کمر خود ببندید وآنرا به دست یکی از حاضران بدهید.
  3- روشی از نشانه های قراردادی بین خود وکسی که طناب رادر دست دارد برقرار کنید تا زمانی که علامت دادید شمارا بیرون بکشد .بهترین روش این است که طناب را به صورت دائم در حالت کشیده نگه دارید ودر هنگام خطر آن را شل کنید تا فرد متوجه خطر شود وشمارا بیرون بکشد.
  توجه: بستن دستمال خیس به دور دهان وبینی باعث محافظت شما در برابر گاز یا دود های سمی خواهد شد.
  4- برای نجات جان مصدوم از اتاق آتش گرفته ای که دران بسته است باید قبل از ورود با لمس در اتاق حرارت را بسنجید اگرداغ باشد وارد اتاق نشوید واگر داغ نباشد قبل از ورود به اتاق چند نفس عمیق بکشید سپس با شانه خود از پهلو به در ضربه بزنید آنرا باز کنید ودر همین حال صورت خود را برگردانید اتاق ممکن است پراز هوای سوخته فشرده باشد واحتمال دارد هر لحظه انفجاری رخ دهد اگر دود کاملا متراکم باشد روی زمین سینه خیز بروید زیرابا توجه به اینکه هوای داغ بالامیرود ممکن است لایه ای هوای تمیز در کف اتاق وجود داشته باشد.
  5- مصدوم را بگیرید وبا توجه به رعایت تمام جنبه های ایمنی به سرعت به سمت در خروجی بکشید لباس سوخته مصدوم را با استفاده از پتو ،گلیم ویاکت خاموش کنید اما اگر لباس سوخته به پوست مصدوم چسبیده سعی در جداکردن آن نکنید.
  6- اگر مصدوم هشیار کامل باشد کاملااز اومراقبت کنید زیرا ممکن است بر اثر نیم سوز شدن اشیای داخل اتاق ،گاز منواکسید کربن در هوای اتاق پراکنده شده واین امر بر هشیاری مصدوم به تدریج اثر می گذارد.
  7- اگر تنفس مصدوم قطع شده بلافاصله تنفس مصنوعی شروع کنید وسپس مصدوم را به بیمارستان برسانید.
  8- اگر مصدوم در پارکینگ بسته ای که ماشین یا موتور در آن روشن است گرفتار شده است در پارکینگ را باز کنید تا دود پارکینگ خارج وهوای تازه به اندازه ی کافی وارد شود نباید وارد چنین محل هایی شوید مگر آنکه مطمئن شوید خطری شما را تهدید نمی کند .
  «« در جهان هیچ چیز بهتر از راستی نیست »»

  DANESH
 6. #30
  Bauokstoney
  کاربر حرفه ای
  http://up.vbiran.ir/images/nrtfq8oe4y3n4ataqsc.pnghttp://up.vbiran.ir/images/nrtfq8oe4y3n4ataqsc.pnghttp://up.vbiran.ir/images/nrtfq8oe4y3n4ataqsc.pnghttp://up.vbiran.ir/images/nrtfq8oe4y3n4ataqsc.pnghttp://up.vbiran.ir/images/nrtfq8oe4y3n4ataqsc.png
  تاریخ عضویت
  Jan 1970
  نوشته ها
  72,809
  1,464
  18,860
  میزان امتیاز
  0

  پیش فرض کولاک پدیده ای سهمگین

  کولاک پدیده ای سهمگین


  وزش بادهای سرد با سرعت حدود 50تا 60 کیاومتر در ساعت همراه باریزش برف وکاهش درجه حرارت به کمتراز 12درجه زیر صفراز جمله حوادثی است که در اکثر جاده ها ونواحی کوهستانی شمال کشور به وقوع می پیوندد وخسارت های جانی ومالی فراوان به بار می آورد .
  لبه های خارجی کولاک دارای بادهای شدید باسرعت 30کیلومتر در ساعت وحتی بیشتر نیز افزایش می یابد .این نیروی بالا باعث حرکت کولاک از مرکز ارام آن می شود.
  وقتی کولاک فرا می رسد باران شدید وسیلاب رخ می دهد که معمولا خطر های بیشتری نسبت به توفان های جوی ایجاد می کند.بادهای شدید وباران های مناطق سیلابی موجب خسارت های گسترده وسیلاب می شود در مناطق دریایی کولاک ها امواج عظیمی ایجاد می کنندکه به صورت موج های جذر ومد دار بزرگ به ساحل می رسد بیشتر کسانی که در کولاک جان خود را از دست می دهند در این سیلاب ها گرفتار می شوند .کولاک ها آرام حرکت می کنند .افراد گرفتار شده ممکن است چندین ساعت گرفتار کولاک باشند مرکز کولاک به آرامی حرکت می کند وعبور آن ازهر منطقه چند دقیقه تا نیم ساعت یا بیشتر به طول می انجامد.
  رعایت نکات ایمنی قبل از وقوع کولاک
  1- همیشه کیف امدادونجات هلال احمررا درمنزل آماده داشته باشید.
  2- همواره به گزارش هواشناسی رادیو وتلویزیون توجه کنید.
  3- وسایل یدکی خودرو وبنزین کافی در اتومبیل داشته باشید.
  4- نزدیک ترین مراکز امدادرسانی مانندجمعیت هلال احمر ،راهداری ،درمانگاه ها،اتش نشانی وقرار گاه های نیروی انتظامی را که در هنگام حادثه می توانند به شما کمک کنند شناسایی کنید.
  5- هنگام مسافرت در جاده های اصلی ومسیر هایی که امکان رسیدن امدادگران وجود دارد رانندگی کنید.
  6- اگر در منا طقی زندگی می کنید که همواره بخصوص فصول سرد سال در معرض کولاک هستید از ایمن بودن محل سکونت خود مطمئن شوید.
  رعایت نکات ایمنی هنگام وقوع کولاک
  1- هنگام وقوع کولاک در مکان امن ومطمئن بمانید تنها در صورت لزوم تغییرات اضطراری را انجام دهید به خاطر بسپارید
  که احتمالا باد به سرعت از جهت مخالف وبا نیروی بیشتر باز می گردد.
  2- هنگام کولاک وبوران تا حد امکان از رانندگی در نواحی کوهستانی بپرهیزید.
  3- در صورت ضرورت مسافرت در شرایط نا مساعد جوی زمان خروج ومقصد مسافرت را به اطرافیان اعلام کنید.
  4- در صورت ضرورت مسافرت از وسایل وتجهیزات ایمن استفاده کنید.
  5- مراقب سقوط درختان ،تیرها ودکل های برق باشید.
  6- در صورتی که وسیله نقلیه خراب شود پس از تماس بامراکز امدادی تا رسیدن کمک های لازم در داخل اتومبیل بمانید تا از خطر سرما زدگی وعوارض ناشی از آن وحمله حیوانات درنده در امان بمانید.
  رعایت نکات ایمنی بعد از وقوع کولاک
  1- از انجام فعالیت های خسته کننده وبی نتیجه مانند برف روبی وهل دادن اتومبیل که احتمال وقوع حوادث ثانوی را افزایش می دهند خوداری کنید.
  2- اشخاص حادثه دیده را در پتو ولباس گرم پیچیده ضمن مراقبت از نقاط آسیب دیده بدن با دقت افراد آسیب دیده را به محل امن وبا مراکز درمانی منتقل کنید.
  «« در جهان هیچ چیز بهتر از راستی نیست »»

  DANESH
 7. #31
  Bauokstoney
  کاربر حرفه ای
  http://up.vbiran.ir/images/nrtfq8oe4y3n4ataqsc.pnghttp://up.vbiran.ir/images/nrtfq8oe4y3n4ataqsc.pnghttp://up.vbiran.ir/images/nrtfq8oe4y3n4ataqsc.pnghttp://up.vbiran.ir/images/nrtfq8oe4y3n4ataqsc.pnghttp://up.vbiran.ir/images/nrtfq8oe4y3n4ataqsc.png
  تاریخ عضویت
  Jan 1970
  نوشته ها
  72,809
  1,464
  18,860
  میزان امتیاز
  0

  پیش فرض حریق ونحوه مقابله با آن

  حریق ونحوه مقابله با آن
  روزانه هزاران حادثه آتش سوزی در اماکن عمومی- کارخانجات- مراکز صنعتی –خانه وغیره به وقوع می پیوندد که موجب خسارات جانی ومالی وضایعات اقتصادی فراوان می کردد .با توجه به پیشرفت علوم وصنایع در عصر جدید وزندگی ماشینی جلوگیری از وقوع هر گونه حریق وروبه رو شدن با خطر آتش سوزی ،نیاز به مطالعه وتحقیق در خصوص مسائل آتش نشانی وتجهیزات آن از قبیل وسایل ثابت ومتحرک ،انواع خاموش کننده وسیستم های اتوماتیک اعلام خطر واطفاءحریق دارد.
  قبل از پرداختن به این مطالب بهتر است به تعاریف پاره ای از مفاهیم بپردازیم :
  1- احتراق یا سوختن : ترکیب ماده واکسیزن را احتراق می گویند .
  2- حریق یا آتش : اگر احتراق با حرارت وروشنایی ودود همراه باشد آن را حریق مکی گویند .
  چگونگی به وجود آمدن آتش: برای ایجاد آتش وجود سه عامل موثر لازم وضروری است .
  1-اکسیزن 2- وجود مواد سوختنی 3- ایجاد حرارت

  تقسیم بندی آتش سوزی ها

  متخصصین سازمانهای آتش نشانی برای آنکه از نظر صحت عملیات اطفاءحریق (خاموش کردن آتش )دچار اشکال نگردد کلیه آتش سوزی ها را به چهر گروه تقسیم کرده اند.
  گروه a شامل: مواد قابل اشتعال عادی یا فاده نمی شود)
  گروه b شامل: آن دسته از مایعات قابل اشتعال : مانند مشتقات نفتی والکلها ونظایر آنها –که بهترین وسیله برای خاموش کردن آنها استفاده از خاموش کننده های دستی که حاوی پودر بی کربنات سدیم
  وپتاسیم می باشند – استفاده از شن وماسه وکف وحتی در بعضی مواقع ا زپتوی خیس که باعث نرسیدن اکسیزن به حریق وحذف ضلع اکسیزن می شود.
  گروه c : الکتریسته که در اثر ایجاد جرقه الکتریکی از دستگاه ها وتجهیزات الکترونیکی خراب به وجود می آید که ممکن است آتش سوزیهای گروه aوb را نیز به دنبال داشته باشد برای اطفاء دسته الکتریسیته ابتدا قطع جریان برق مهمترین کار است وسپس از خاموش کننده ها ی دستی محتوی کاز co2 استفاده می شود
  گروه d: یا گازها – دراثر نشت گاز مایع یا بخار گاز بوجود می آید .
  روش مناسب در این گروه حذف ضلع مواد سوختنی است بوسیله جریان گازگروه فلزات قابل اشتعال که جزئی از دسته جامدات هستند مانند منیزیم –آلمنیوم- سدیم- پتاسیم وباریم که بهترین وسیله برای خاموش کردن آنها استفاده از شن وماسه خشک می باشد.
  ( رسیدن آب به فلزات باعث تولید گاز استیلین ودر نتیجه انفجار میشود)
  #متن ذیل توسط مدیر سایت جهت تصحیح بندهای گروه آتش اضافه گردیده است#
  #در صورتیکه گروههای آتش ذیل را بر اساس استاندارد آمریکا فرض کنیم گروه k نیز به این گروهها اضافه خواهد شد #
  #گروه k : که شامل مواد غذایی ، خوراکی در آشپزخانه می شود : مانند روغن و ...#
  انواع وسایل خاموش کننده:
  الف- آب لوله کشی شهر ومخازن تحت فشار
  ب - وسایل دستی مانند انواع کپسولها ی خاموش کننده
  ج - وسایل ثابت وسیار ثابت مانند قرقره های آتش نشانی
  سیار مانند سطل های محتوی شن وسطل های آب
  اقدامات ضروری به هنگام بروز آتش سوزی
  در موقع آتش سوزی باید به نکات زیر توجه داشت
  1- در تمام مدت آتش سوزی خونسردی خود را حفظ کنید
  2- نزدیکترین ایستگاه آتش نشانی را خبر کنید
  3- در هنگام خبر کردن آتش نشانی هرگز نباید تردید کرد چون شماره اتش نشانی مشخص است
  در موقع خبر دادن وقت را تلف نکنید وبا دقت آدرس منزل واسم کوچه را شماره خانه را ذکر کنید
  4- در محل آتش سوزی درها را بسته واز ورود هوای تازه به داخل جلوگیری کنید
  5- در موقع آتش سوزی متوجه دود اکسید کربن باشید برای این کار پارچه نمداری را جلوی دهان وبینی خود قرار داده ونیم خیز حرکت کنید
  6- درمورد آتش خشک آگر پمپ آب خاموش کننده دستی دارید بدون فوت وقت از آن استفاده کنید .
  در صورت نبودن وسایل فوق از سطل آب یا جاروی خیس یا پتوی خیس استفاده کنید.
  7- همیشه به مرکز آتش وپایین شعله حمله کنید
  8- درمورد آتش های چرب مانند روغن وبنزین وغیره به هیچ وجه از آب استفاده نکنید
  زیرا در اینگونه آتش سوزی ها آب باعث پخش شدن آتش می شود
  9- اگر در اثر شدت حرارت بخاری ومشتعل شده باشد قبل از هر کاری منبع آن را ببندید.
  10- اگر ماده مشتعل روی زمین راه بیفتد سعی کنید فورا با یک پتو خیس یا ماسه ویا خاک روی آن را بپوشانید .درمورد آتش سوزی های نفت وبنزین چون خیلی زود شعله ور می شود خونسردی خود را از دست نداده وبا دقت وسایل قابل اشتعالدیگر را از نزدیک آن دور کنید
  11- اگر اتومبیل آتش گرفت از خاموش کننده دستی که در اتومبیل دارید استفاده کنید واگر ندارید از پتو یا خاک با کت برای خاموش کردن استفاده کنید معمولا چون آتش سوزی ها اتومبیل در اثر اتصالی سیمها برق شروع می شود اگر می توانید سیمتهای باطری را قطع کنید
  اگر کسی دچار آتش سوزی شد برای نجات او چه میتوان کرد ؟
  به صورت خمیده وبا قراردادن دستمال مرطوب جلوی دهان وبینی وارد منطقه حریق شوید
  (در خروجی را پیدا کنید اگر لباس فرد آتش گرفته اورا در پارچه غیر پلاستیکی یا پرده غیر پلاستیکی
  بپیچانید از روش غلتانیدن بروی زمین نیز می توان استفاده کرد اگر فرد بیهوش شده سریع اورا از منطقه دود وحریق خارج کنید با استفاده از یکی از روشهای حمل مصدوم (کولییا سینه خیز یا کششی )استفاده کنید
  به فرد مصدوم اجازه ایستادن نمی دهیم ودر اسرع وقت اورا به نزدیک ترین مرکز درمانی می رسانیم.
  «« در جهان هیچ چیز بهتر از راستی نیست »»

  DANESH
 8. #32
  Bauokstoney
  کاربر حرفه ای
  http://up.vbiran.ir/images/nrtfq8oe4y3n4ataqsc.pnghttp://up.vbiran.ir/images/nrtfq8oe4y3n4ataqsc.pnghttp://up.vbiran.ir/images/nrtfq8oe4y3n4ataqsc.pnghttp://up.vbiran.ir/images/nrtfq8oe4y3n4ataqsc.pnghttp://up.vbiran.ir/images/nrtfq8oe4y3n4ataqsc.png
  تاریخ عضویت
  Jan 1970
  نوشته ها
  72,809
  1,464
  18,860
  میزان امتیاز
  0

  پیش فرض حوادث‌ رانندگي‌

  حوادث‌ رانندگي‌


  شدت‌ حوادث‌ رانندگي‌ از سقوط‌ دوچرخه‌ تا تصادف‌ شديد با اتومبيل‌، متفاوت‌ است‌. محل‌ حادثه‌ اغلب‌ به‌ دليل‌ ترافيك‌ در حال‌ حركت‌، پر از خطرهاي‌ جدي‌ است‌. بي‌خطر كردن‌ محل‌ حادثه‌ قبل‌ از حاضر شدن‌ بر سر مصدومان‌، بسيار حياتي‌ است‌. اين‌ اقدام‌ به‌ شما امكان‌ مي‌دهد كه‌ از خود، مصدوم‌ و ساير افراد عبوركننده‌ از جاده‌، حفاظت‌ كنيد. به‌ محض‌ بي‌خطر شدن‌ محل‌، به‌ سرعت‌ وضعيت‌ مصدومان‌ را ارزيابي‌ كرده‌، درمان‌ را اولويت‌بندي‌ كنيد. به‌ مصدوماني‌ كه‌ به‌ كمك‌هاي‌ اورژانس‌ نياز دارند، قبل‌ از ديگران‌ رسيدگي‌ كنيد.

  بي‌خطر كردن‌ محل‌
  - ابتدا از امنيت‌ خود مطمئن‌ شويد و از انجام‌ كاري‌ كه‌ ممكن‌ است‌ شما را به‌ مخاطره‌ بيندازد، پرهيز كنيد.
  - اتومبيل‌ خود را در محلي‌ امن‌ و كاملاً با فاصله‌ نسبت‌ به‌ محل‌ حادثه‌ پارك‌ كنيد و چراغ‌هاي‌ خطر آن‌ را به‌ حالت‌ چشمك‌زن‌ قرار دهيد.
  - هرگز در عرض‌ يك‌ جاده‌ عريض‌ ندويد.
  - در شب‌، لباسي‌ بپوشيد يا چيزي‌ حمل‌ كنيد كه‌ روشن‌ يا منعكس‌كننده‌ نور باشد و از چراغ‌قوه‌ استفاده‌ كنيد. پس‌ از انجام‌ موارد فوق‌، احتياط‌هاي‌ كلي‌ زير را رعايت‌ كنيد:
  - چند ناظر را براي‌ هشدار دادن‌ به‌ ساير رانندگان‌ و كاستن‌ از سرعت‌ آنها روانه‌ كنيد.
  - حداقل‌ به‌ فاصله‌ 45 متر از محل‌ حادثه‌ در هر دو طرف‌ آن‌، مثلث‌ يا چراغ‌ هشداردهنده‌ قرار دهيد.
  موتور تمام‌ وسايل‌ نقليه‌ آسيب‌ديده‌ را خاموش‌ كرده‌، در صورت‌ امكان‌، مخزن‌ سوخت‌ را در ماشين‌هاي‌ ديزلي‌ و موتور سيكلت‌ها خاموش‌ كنيد.
  - وسيله‌ نقليه‌ را بي‌حركت‌ كنيد. اگر وسيله‌ نقليه‌ روي‌ چهارچرخ‌ است‌، ترمز دستي‌ را كشيده‌، اتومبيل‌ را در دنده‌ قرار دهيد و يا چند قطعه‌ سنگ‌ بزرگ‌ را درست‌ در جلوي‌ چرخ‌ها بگذاريد. اگر وسيله‌ نقليه‌ چپ‌ كرده‌ است‌، سعي‌ نكنيد آن‌ را برگردانيد اما از واژگون‌ شدن‌ آن‌ پيشگيري‌ كنيد.
  - مراقب‌ خطرهاي‌ فيزيكي‌ باشيد. اطمينان‌ حاصل‌ كنيد كسي‌ سيگار نمي‌كشد. گروه‌ خدمات‌ اورژانس‌ را از وجود خطوط‌ نيروي‌ آسيب‌ديده‌، سوخت‌ پخش‌ شده‌ و هرگونه‌ وسيله‌ نقليه‌اي‌ كه‌ نشانه‌ «خطر شيميايي‌» دارد، آگاه‌ سازيد.

  نشانه‌هاي‌ خطر شيميايي‌ پلاك‌ خطر شيميايي‌ (شكل‌ زير) نشان‌ مي‌دهد كه‌ وسيله‌ نقليه‌ در حال‌ حمل‌ يك‌ ماده‌ خطرناك‌ است‌. ماهيت‌ اين‌ خطر بالقوه‌ با يك‌ نشانه‌ (شكل‌هاي‌ سمت‌ راست‌) مشخص‌ مي‌شود. خدمات‌ اورژانس‌ قادر به‌ تفسير اين‌ اطلاعات‌ خواهد بود.


  مواد خطرناك‌
  در هر حادثه‌ (رانندگي‌) ممكن‌ است‌ عوارضي‌ مثل‌ ريزش‌ مواد خطرناك‌ يا فرار گازهاي‌ سمي‌ رخ‌ دهد. ناظران‌ را از صحنه‌ حادثه‌ دور كرده‌، موافق‌ جريان‌ باد بايستيد. به‌ علامت‌هاي‌ «خطر شيميايي‌» روي‌ وسايل‌ نقليه‌ توجه‌ كرده‌، گروه‌ خدمات‌ اورژانس‌ را در جريان‌ قرار دهيد. اگر در مورد امنيت‌ خود يا مفهوم‌ يك‌ نشانه‌ مشكوك‌ هستيد، از محل‌ فاصله‌ بگيريد. در صورتي‌ كه‌ ريزش‌ مواد وجود دارد و يا روي‌ نوار بالا و چپ‌ علامت‌ «خطر شيميايي‌» حرف‌ « e » به‌ چشم‌ مي‌خورد (حرف‌ « e » به‌ معناي‌ خطر امنيت‌ عمومي‌ است‌)، به‌ دقت‌ مراقب‌ اوضاع‌ باشيد.

  بررسي‌ وضعيت‌ مصدومان‌
  به‌ سرعت‌ تمام‌ مصدومان‌ را ارزيابي‌ كنيد. اگر بيش‌ از يك‌ مصدوم‌ وجود دارد، ابتدا به‌ آنهايي‌ كه‌ ممكن‌ است‌ آسيب‌هاي‌ تهديدكننده‌ حيات‌ (مثل‌ سوختگي‌ يا زخم‌ شديد) داشته‌ باشند، رسيدگي‌ كنيد. در صورت‌ امكان‌، مصدومان‌ را در همان‌ وضعيتي‌ كه‌ با آنها مواجه‌ شديد، درمان‌ كنيد؛ تنها در صورتي‌ كه‌ مصدومي‌ در خطر باشد يا به‌ منظور ارايه‌ درمان‌ نجات‌بخش‌، مي‌توانيد وي‌ را جابه‌جا كنيد. محل‌ را به‌طور كامل‌ جستجو كنيد تا از مصدوماني‌ كه‌ به‌ مناطق‌ دورتر پرتاب‌ شده‌اند يا از آنهايي‌ كه‌ به‌ خاطر منگي‌، بي‌هدف‌ حركت‌ كرده‌ و از محل‌ دور شده‌اند، غفلت‌ نكرده‌ باشيد. اگر مصدومي‌ در داخل‌ يا زير يك‌ وسيله‌ نقليه‌ گير افتاده‌ است‌، به‌ كمك‌ خدمات‌ آتش‌نشاني‌ و نجات‌ احتياج‌ خواهيد داشت‌. بنابراين‌ در اسرع‌ وقت‌ با اين‌ مراكز تماس‌ بگيريد.

  نحوه‌ برخورد با مصدومان‌ داخل‌ وسيله‌ نقليه‌:
  در زماني‌ كه‌ شما مصدوم‌ را از نظر وجود آسيب‌هاي‌ بالقوه‌ تهديدكننده‌ حيات‌ ارزيابي‌ مي‌كنيد، ناظران‌ مي‌توانند با نگه‌ داشتن‌ سر مصدوم‌، به‌ شما كمك‌ كنند.
  در برخورد با يك‌ مصدوم‌، ابتدا يك‌ ارزيابي‌ اوليه‌ انجام‌ دهيد و در صورت‌ امكان‌، به‌ آسيب‌هاي‌ تهديدكننده‌ حيات‌ رسيدگي‌ كنيد. در مورد هر مصدومي‌ كه‌ در حوادث‌ رانندگي‌ آسيب‌ ديده‌ است‌، هميشه‌ فرض‌ كنيد كه‌ آسيب‌ گردن‌ (نخاع‌) وجود دارد و سر مصدوم‌ را تا رسيدن‌ نيروهاي‌ كمكي‌، با دست‌ نگه‌ داريد. در مدتي‌ كه‌ منتظر رسيدن‌ كمك‌هاي‌ تخصصي‌ هستيد، علايم‌ حياتي‌ مصدوم‌ (سطح‌ پاسخ‌دهي‌، نبض‌ و تنفس‌) را كنترل‌ و ثبت‌ كنيد .

  نحوه‌ برخورد با مصدومان‌ روي‌ جاده‌:
  پس‌ از اطمينان‌ از بي‌خطر بودن‌ اوضاع‌، مصدوم‌ را از نظر وجود آسيب‌هاي‌ تهديدكننده‌ حيات‌ بررسي‌ كنيد. مصدوم‌ را فقط‌ در صورتي‌ مي‌توانيد جابه‌جا كنيد كه‌ كاملاً ضرورت‌ داشته‌ باشد.
  هشدار!
  مصدوم‌ را حركت‌ ندهيد مگر وقتي‌ كه‌ قطعاً ضرورت‌ داشته‌ باشد.
  اگر لازم‌ باشد مصدوم‌ را حركت‌ دهيد، روش‌ مورد استفاده‌ براي‌ جابه‌جا كردن‌ مصدوم‌ بسته‌ به‌ وضعيت‌ وي‌ و نيز وجود يا عدم‌ وجود نيروهاي‌ كمكي‌، فرق‌ مي‌كند (مبحث‌ « جابه‌جا كردن‌ بيماران‌ » را ببينيد).
  از يك‌ ناظر بخواهيد كه‌ موقعيت‌ وسيله‌ نقليه‌ و مصدوم‌ را نشانه‌گذاري‌ كند؛ اين‌ اطلاعات‌ براي‌ پليس‌ مفيد است‌.


  «« در جهان هیچ چیز بهتر از راستی نیست »»

  DANESH
صفحه 4 از 6 نخست 123456 آخرین
نمایش نتایج: از 25 به 32 از 47

کلمات کلیدی این موضوع

علاقه مندي ها (Bookmarks)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •