معرفی شهر کرمانشاه + عکس هایی از این استان
کِرْمانْشاهْ یکی از شهرهای بزرگ ایران و مرکز استان کرمانشاه می*باشد. برپایه] سرشماری سال ۱۳۸۵خورشیدی، جمعیت این شهر بالغ بر ۷۸۴نفر بوده*است که از این جهت نهمین شهر بزرگ ایران است. کرمانشاه از شهرهای تاریخی و فرهنگی ایران است پیدایش این شهر به قرن چهارم میلادی باز می گردد و از آن دوران تا حمله اعراب به ایران به عنوان دومین پایتخت ساسانیان مورد توجه حکومت بود، با گذشت یازده قرن از حمله اعراب به ایران در دوران قاجار دوباره این شهر شکل شهر نشینی خود را باز یافت و به*دلیل قرارگرفتن در تقاطع دو محور شمال به جنوب و شرق به غرب و نیز همجواری با کشور عراق و واقع*شدن بر سر راه کربلا و بغداد از اهمیت بسیاری برخوردار است. اين شهر در جنبش مشروطه سهمي به سزا داشت و در جنگ جهاني اول و دوم به تصرف قواي بيگانه در آمد و پس از پايان جنگ تخليه شد. همچنين اين شهر در جنگ ایران و عراق، خسارات زيادي ديد. مردم این شهر به زبان کردی (گویش*های کردی کلهری یاکرمانشاهی، جافی و لکی) و گویش فارسی کرمانشاهی سخن می*گویند.
فاصله شهر کرمانشاه با تهران در بهترین حالت ۵۹۰کیلومتر و تا مرز خسروی (مرز ایران و عراق) در حدود ۲۰۰کیلومتر است.
وجه تسمیه
در بخشی از بندهشن از کوه*های کهن و باستانی و آئینی ایران سخن رفته است از کوه بیستون که همواره کوهی سپند آئینی و نمادین بوده نیز یادی رفته است که در آنجا آمده که بیستون در کنار بومی با نام کرمینشان بالا برافراخته و یکی از پادگان های ساسانی هم در همین بوم جای داشته است، كوه بیستون یكی از مهمترین کوه*ها در فرهنگ باستانی ایران است و نام آن و منطقه اطراف آن به تفصیل در اوستا آمده نام كرمانشاه هر چند تغییراتی دارد ولی ریشه در كارمیسین دارد كه در اوستا هم آمده و بعدها با حمله اعراب به ایران به قرمیسین تغییر یافت.
نام کرمانشاه پس از پیروزی انقلاب ۵۷به باختران تغییر پیدا کرد؛ ولی از آن*جایی که این امر با اعتراضات گسترده[ مردم همراه شد، در نتیجه چندی بعد نام شهر به نام قدیمی خود تغییر یافت.
پیش از تاریخ
کرمانشاه از لحاظ بقایای سکونتهای پیش از تاریخ، یکی از مناطق بسیار غنی و مهم در ایران و غرب آسیا است. قدیمیترین آثار سکونت بشر در کرمانشاه مربوط به پارینه*سنگی قدیم است که شامل چند تبر دستی سنگی است که در منطقه گاکیه و غرب هرسین یافت شده*است.این آثار دستکم حدود ۲۰۰هزار سال قدمت دارند. آثار مهمی از دوران پارینه*سنگی در غارهای کرمانشاه کشف شده*است که مربوط به دورههای پارینه*سنگی میانی، پارینه*سنگی جدید و فرا پارینه سنگی است
. پیش از اسلام
این شهر به لحاظ تاریخی از دوران باستان به عنوان دروازه ورودی آسیا به جلگه معروف بین النهرین بوده است. دلیل این ادعا همانطور که در متون تاریخی نیز آمده است، وجود بزرگترین راه ارتباطی میان فلات ایران ، چین و هندوستان با ساکنان بین النهرین است که به این راه اصطلاحاً شاهی نیز گفته می*شود
دوره اسلامی
پس از حمله اعراب به ایران، شهر کرمانشاه به کلی ویران شد و دیگر آبادی گذشته و شکوه باستانی اش را بازنیافت .
در قرن هفتم پس از حمله مغول به ایران باردگیر ویران شد و آسیبهای بسیاری دید . سپاه هلاکو خان که برای فتح بغداد می*رفت کرمانشاه را نیز ویرانه کرد . در قرن هشتم سپاه امیر تیمور به کرمانشاه یورش آورد .
با تشکیل حکومت صفویان، کرمانشاه همچون دیگر شهرهای ایران تحت تسلط این حکومت در آمد.در سالهای آغازین حکومت صفوی به دلیل جنگ وستیز این حکومت با عثمانی،کرمانشاه گاه تحت تسلط صفویه و گاه تحت تسلط عثمانی بود . از عصر شاه صفی به بعد، با ورود خاندان زنگنه به وادی قدرت که تیولداران کرمانشاه بودند و تلاش این خاندان در راستای تامین امنیت و آبادانی این شهر همراه با پایان یافتن جنگهای میان ایران و عثمانی با انعقاد عهد نامه زهاب (۱۰۴۹ه ق) سبب شد تا کرمانشاه از عصر شاه صفی تا پایان دوره صفویه دورانی از آرامش همراه با ترقی اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی طی کند.
در عصر افشاریه به دلیل وجود توپخانه نادری در کرمانشاه این شهراهمیت نظامی پیدا کرد و به جبهه جنگ نادر شاه با عثمانی تبدیل شد. بعد از مرگ نادر این شهر به دلیل وجود توپخانه نادری در کانون توجه قدرت طلبان قرار داشت و نزاعهای میان سرداران مختلف بر سر دستیابی به این شهر صورت گرفت که در نهایت کریم خان بر آن مسلط شد .
در عصر زندیه کرمانشاه با وجود حکمران مقتدر خود الله قلی خان زنگنه اگر چه دورانی کوتاه توام با آرامش را از سر گذراند اما با مطرح شدن الله قلی خان به عنوان یکی از مدعیان قدرت و تلاش وی برای دستیابی به تاج و تخت سلطنت بعد از مرگ کریم خان، بار دیگر این شهر به وادی جنگ و ستیز مبدل گشت.
دوران دوم رشد و توجه به کرمانشاه در دوران قاجاریه بود که مورد توجه دوباره حکومت از لحاظ سیاسی و اجتماعی بود. در این دوران کرمانشاه دوباره چهره شهری خود را بازیافت و تاریخ دوباره کرمانشاه رقم خورد. کرمانشاه در آغاز مشروطیت سهمي به سزا داشت و در جنگ جهاني اول و دوم به تصرف قواي بيگانه در آمد و پس از پايان جنگ تخليه شد. همچنين اين شهر در جنگ ایران و عراق، خسارات زيادي ديد.
مردم
مردم کرمانشاه به زبان* کردی کرمانشاهی و لهجه فارسی کرمانشاهی سخن می*گویند.
کرمانشاه یكی از شاهراه*های ارتباطی شرق و غرب و قدیمی*ترین راه عبور زائران عتبات عالیات بوده كه به همین سبب تاثیرات شگرف فرهنگی و معنوی برجا گذارده است. اکثریت جمعیت مردم کرمانشاه را کردها که از اقوام اصیل آریایی هستند تشکیل میدهند و در قرن چهارم میلادی شهر کرمانشاه که در آن دوران روستای خوش آب و هوایی بود به عنوان دومین اقامت گاه سلطنتی ساسانیان انتخاب شد. در دوران ساسانیان باغ های بزرگی در این منطقه ساخته شد و تا مدت ها مکان تفریحی شاهان ساسانی بوده است.
کتیبه ی بیستون
طاق بستان
کاروانسرای شاه عباسی