ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی “ ورود به حساب” کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

انجنم سخت افزاری و نرم افزاری انجمن اورکلاک شنو
نمایش نتایج: از 1 به 7 از 7

موضوع: انواع اتم

 1. #1
  asal-90
  همکار قدیمی
  http://up.vbiran.ir/images/nrtfq8oe4y3n4ataqsc.pnghttp://up.vbiran.ir/images/nrtfq8oe4y3n4ataqsc.pnghttp://up.vbiran.ir/images/nrtfq8oe4y3n4ataqsc.pnghttp://up.vbiran.ir/images/nrtfq8oe4y3n4ataqsc.pnghttp://up.vbiran.ir/images/x8yx5wzjnfalz1ga8oa8.png
  تاریخ عضویت
  Aug 2008
  محل سکونت
  이란-테헤란-이스 파 한
  سن
  27
  نوشته ها
  5,158
  8,645
  12,416
  میزان امتیاز
  0

  Icon5 انواع اتم

  ساماریوم یکی از عناصر شیمایی جدول تناوبی است که نماد آن Smو عدد اتمی آن 62 میباشد.

  خصوصیات قابل توجه
  ساماریوم از خاکهای فلزی نادر است که درخشش نقره ای براقی دارد. در هوا به مقدار قابل توجه ای پایدار است در هوا در 150 درجه آتش میگیرد و سه کریستال فلزی آن نیز وجود دارد که در دمای 734 و 922 درجه تغییر میکند.  کاربردها کاربردهای ساماریوم عبارتند از :  ·نوردهی کربن آرکی در صنعت تصاویر متحرک.
  ·تغلیظ کریستالهای CaF2 برای استفاده در لیزرهای چشمی
  ·استفاده به صورت جذب کننده نیوترونی در راکتورهای هسته ای
  ·استفاده در آلیاژها و هدفونها
  ·مگنتهایSamarium-Cobaltدر ساخت مگنتهای دائمی با مقاومت بالا و نیروی درونی به بزرگی 2200 kA/m کاربرد دارند.
  ·اکیسد ساماریوم در شیشه های اپتیکی برای جذب اشعه مادون قرمز موثر است.
  ·ترکیبات ساماریوم به صورت حساس کننده های فسفرسی در اشعه مادون قرمز عمل میکند.
  ·اکسید ساماریوم کاتالیزوری برای کم کردن آب و هیدروژن زدایی اتانول میباشد.

  تاریخچه

  ساماریوم برای اولین بار در سال 1853 توسط شیمیدان سوئیسی
  Jean Charles Galissardبا عمل جذب خطوط دیدیمیوم کشف شد. در سال 1879 توسط شیمیدان فرانسوی Paul Emile Lecoq De Boisbaudran در پاریس جدا شده و کانی Samarskite را به وجود آورد.
  نقش بیولوژیکی

  ساماریوم هیچ گونه نقش بیولوژیکی ندارد اما گفته میشود که
  Metabolism را تحریک میکند.


  پیدایش

  ساماریوم هرگز به صورت آزاد در طبیعت یافت نمیشود اما همانند دیگر عناصر کمیاب خاک شامل کانی های گوناگونی میشود که
  Monazite, Bastnasite و Samarskite از آن جمله اند. MonaziteوBastnasite به صورت منابع تجاری کاربرد دارند. MischMetal حاوی حدودا %1 ساماریوم بود اما در سالهای اخیر ساماریوم از طریق فرایندهای تبادل ینی و تکنیکهای عصاره گیری مایعات و الکتروشیمی به دست می آید. ساماریوم همچنین از طریق تقلیل اکسیدش از لانتانوم نیز به دست می آید.


  ترکیبات ترکیبات ساماریوم عبارتند از :
  ·Fluorides
  oSmF2
  oSmF3
  ·Chlorides
  oSmCl2
  oSmCl3
  ·Bromides
  oSmBr2
  oSmBr3
  ·Iodides
  oSmI2
  oSmI3
  ·Oxides
  oSm2O3
  ·Sulfides
  oSm2S3
  ·Selenides
  oSm2Se3
  ·Tellurides
  oSm2Te3

  ایزوتوپها

  ساماریومی که به صورت طبیعی به وجود می آید از 4 ایزوتوپ پایدار تشکیل میشود که عبارتند از :
  sm144, Sm150, Sm154 و سه ایزوتوپ رادیو اکتیوی دارند که شامل Sm147, Sm148 and Sm149 میشود. بیشترین ایزوتوپ آن از نظر فراوانی(Sm152 26.75) میباشد. در میان ایزوتوپهای رادیو اکتیوی آن Sm148 با نیمه عمر 7E+15 سال Sm194 با نیمه عمر 2E+15 سال و Sm147 با نیمه عمر 1.06+11 سال پایدارترین آنها میباشند. همچنین این عنصر Meta State دارد .
  حالت Decay اولیه قبل از ایزوتوپ پایدان Sm152 الکترون گیری و حالت اولیه بعد از آن BetainusDecayمیباشد. محصول Decay اولیه قبل از sm152 ایزوتوپهای عنصر Promethium و محصول اولیه بعد از آن ایزوتوپهای عنصر Europium میباشد.


  اثرات ساماریم بر روی سلامتی

  ساماریم یکی از عناصر شیمیایی کمیاب است که در وسایل خانه مانند تلویزیون رنگی، لامپهای فلورسنت، لامپهای ذخیره انرژِی و شیشه به کار می رود. کلیه عناصر شیمیایی نادر ویژگیهای نسبتا مشابهی دارند.
  ساماریم به ندرت و به مقدار کم در طبیعت یافت می شود. ساماریم تنها در دو نوع کانسار یافت می شود. با توجه به این که ساماریم برای تولید کاتالیزورها و صیقل دادن شیشه مناسب است، کاربردهای آن در حال افزایش است.
  وجود ساماریم در محیط کار خطرناک است زیرا گاز آن با هوا استنشاق می شود و باعث انسداد ریه می شود به ویژه اگر برای مدتی طولانی مورد استنشاق شود. به علاوه ساماریم باعث ایجاد سرطان در انسان می شود و استنشاق آن احتمال بروز سرطان را افزایش می دهد. در نهایت وقتی در بدن انسان تجمع یابد، برای کبد خطرناک است.


  زنگ تفریح:
  آیا می دانید مشکلات با یک توهّم آغاز می شوند. وقتی ذهن خود را طوری پرورش دهید که بداند هر گونه تلاش منیّت شما برای حل مشکلات به ثمر نمی رسد یا آنقدر با قدرت نیستید که مشکلات خویش را حل کنید یا از علم و دانش کافی در این زمینه بر خوردار نیستید و حتی نمی توانید با نیروهای عظیم جهانی که تحت کنترل شما قرار ندارند ارتباط برقرار کنید، در این حالت می توانید با منبأ یا منشأ جهانی که همیشه به آن متصل هستید، همکاری کنید.

  =====================  به دلیل یه سری مسائل کمتر میتونم به سایت سر بزنم...


  شاید برای همیشه خداحافـظــ ــ ـ ـ ـ ...... 2. 2
 3. #2
  asal-90
  همکار قدیمی
  http://up.vbiran.ir/images/nrtfq8oe4y3n4ataqsc.pnghttp://up.vbiran.ir/images/nrtfq8oe4y3n4ataqsc.pnghttp://up.vbiran.ir/images/nrtfq8oe4y3n4ataqsc.pnghttp://up.vbiran.ir/images/nrtfq8oe4y3n4ataqsc.pnghttp://up.vbiran.ir/images/x8yx5wzjnfalz1ga8oa8.png
  تاریخ عضویت
  Aug 2008
  محل سکونت
  이란-테헤란-이스 파 한
  سن
  27
  نوشته ها
  5,158
  8,645
  12,416
  میزان امتیاز
  0

  پیش فرض

  اورانیوم یکی از عناصر شیمیایی جدول تناوبی است که نماد آن ، U و عدد اتمی آن 92 می‌باشد. اورانیوم که یک عنصر سنگین ، سمی ، فلزی ، رادیواکتیو و براق به رنگ سفید مایل به نقره‌ای می‌باشد، به گروه آکتیندها تعلق داشته و ایزوتوپ 235 آن برای سوخت راکتورهای هسته‌ای و سلاحهای هسته‌ای استفاده می‌شود.

  معمولا اورانیوم در مقادیر بسیار ناچیز در صخره‌ها ، خاک ، آب ، گیاهان و جانوران از جمله انسان یافت می‌شود.


  خصوصیتهای قابل توجه

  اورانیوم هنگام عمل پالایش به رنگ سفید مایل به نقره‌ای فلزی با خاصیت رادیواکتیوی ضعیف می‌باشد که کمی از فولاد نرم‌تر است. این فلز چکش‌خار ، رسانای جریان الکتریسیته و کمی Paramagneticمی‌باشد. چگالی اورانیوم 65% بیشتر از چگالیسرب می‌باشد. اگر اورانیوم به‌خوبی جدا شود، بشدت از آب سرد متاثر شده و در برابر هوا اکسید می‌شود. اورانیوم استخراج شده از معادن ، می‌تواند به‌صورت شیمیایی به دی‌اکسید اورانیوم و دیگر گونه‌های قابل استفاده در صنعت تبدیل شود.
  گونه‌های اورانیوم در صنعت


  اورانیوم در صنعت سه گونه دارد:

  ·آلفا(Orthohombic) که تا دمای 667.7 درجه پایدار است.
  ·بتا(Tetragonal) که از دمای 667.7 تا 774.8 درجه پایدار است.
  ·گاما(Body-centered cubic) که از دمای 774.8 درجه تا نقطه ذوب پایدار است. ( این رساناترین و چکش‌خوارترین گونه اورانیوم می‌باشد.)
  دو ایزوتوپ مهم ان U235 و U238> می‌باشند که U235 مهمترین برای راکتورهای و سلاحهای هسته‌ای است. چرا که این ایزوتوپ تنها ایزوتوپی است که طبیعت وجود دارد و در هر مقدار ممکن توسط نوترونهای حرارتی شکافته می‌شود. ایزوتوپ U238 نیز از این جهت مهم است که نوترونها را برای تولید ایزوتوپ رادیواکتیو جذب کرده و آن را به ایزوتوپ Pu239 پلوتونیوم تجزیه می‌کند. ایزوتوپ مصنوعی U233 نیز شکافته شده و توسط بمباران نوترونی Thorium232 بوجود می‌آید.

  اورانیوم اولین عنصر یافته شده بود که می‌توانست شکافته شود. برای نمونه با بمباران آرام نوترونی ایزوتوپ
  U235 آن به ایزوتوپ کوتاه عمر U236 تبدیل شده و بلافاصله به دو هسته کوچکتر تقسیم می‌شود که این عمل انرژی آزاد کرده و نوترونهای بیشتری تولید می‌کند.

  اگر این نوترونها توسط هسته
  U235 دیگری جذب شوند، عملکرد حلقه هسته‌ای دوباره اتفاق می‌افتد و اگر چیزی برای جذب نوترونها وجود نداشته باشد، به حالت انفجاری در می‌آیند. اولین ------ اتمی با این اصل جواب داد (شکاف هسته‌ای). نام دقیقتر برای این بمبها و بمبهای هیدروژنی(آمیزش هسته‌ای) ، سلاحهای هسته‌ای می‌باشد.  کاربردها

  فلز اورانیوم بسیار سنگین و پرچگالی می‌باشد.


  ·اورانیوم خالی توسط بعضی از ارتشها برای ساخت محافظ برای تانکها و ساخت قسمتهایی از موشکها و ادوات جنگی استفاده می‌شود. ارتشها همچنین از اورانیوم غنی‌شده برای سوخت ناوگان خود و زیردریایی‌ها و همچنین سلاحهای هسته‌ای استفاده می‌کنند. سوخت استفاده شده در راکتورهای ناوگان ایالات متحده معمولا اورانیوم U235 غنی شده می‌باشد. اورانیوم موجود در سلاحهای هسته‌ای بشدت غنی می‌شوند که این مقدار بصورت تقریبی 90% می‌باشد.
  ·مهمترین کاربرد اورانیوم در بخش غیر نظامی تامین سوخت دستگاههای تولید نیروی هسته‌ای است که در آنها سوخت U235 به میزان 2الی3% غنی می‌شود. اورانیوم تخلیه شده در هلیکوپترها و هواپیماها به‌عنوان وزن متقابل بر هر بار استفاده می‌شود.
  ·لعاب ظروف سفالی از مقدار کمی اورانیوم طبیعی تشکیل شده است ( که داخل فرایند غنی سازی نمی‌شود ) که این عنصر برای اضافه کردن رنگ با آن اضافه می‌شود.
  ·نیمه عمر طولانی ایزوتوپ اورانیوم 238 آن را برای تخمین سن سنگهای آتشفشانی مناسب میسازد.
  ·U235 در راکتورهای هسته‌ای Breeder به پلوتونیوم تبدیل می‌شود و پلوتونیوم نیز در ساخت بمبهای هیدروژنی مورد استفاده قرار می‌گیرد.
  ·استات اورانیوم در شیمی تحلیلی کاربرد دارد.
  ·برخی از لوازم نوردهنده از اورانیوم و برخی در مواد شیمیایی عکاسی مانند نیترات اورانیوم استفاده می‌کنند.
  ·معمولا کودهای فسفاتی حاوی مقدار زیادی اورانیوم طبیعی می‌باشند، چرا که مواد کانی که آنها از آنجا گرفته شده‌اند، حاوی مقدار زیادی اورانیوم می‌باشند.
  ·فلز اورانیوم برای اهداف اشعه ایکس در ساخت این اشعه با انرژی بالا استفاده می‌شود.
  ·این عنصر در وسایل Interial Guidance و Gyro Compassاستفاده می‌شود.


  تاریخچه

  استفاده از اورانیوم به شکل اکسید طبیعی آن به سال 79 میلادی بر می‌گردد، یعنی زمانی که این عنصر برای اضافه کردن رنگ زرد به سفال لعابدار استفاده شد (شیشه زرد با یک در صد اورانیوم در نزدیکی ناپل ایتالیا کشف شده است. ) کشف این عنصر به شیمیدان آلمانی به نام "مارتین هنریچ کلاپرس" اختصاص داده شد که در سال 1789 اورانیوم را به صورت قسمتی از کانی که آن را pitchblende نامید، کشف شد. نام این عنصر را بر اساس سیاره اورانوس که هشت سال قبل از آن کشف شده بود برگزیده شد. این عنصر در سال 1841 به صورت فلز جداگانه توسط "eugne melchior peligot" استفاده شد.در سال 1896 "هانری بکرل" فیزیکدان فرانسوی برای اولین بار به خاصیت رادیواکتیویته آن پی برد. در پروژه Manhattan نامهای Tuballoy و Oralloy برای اورانیوم طبیعی و اورانیوم غنی شده بکار برده شد. این اسامی هنوز نیز برای اورانیوم غنی شده و اورانیوم طبیعی بکار برده می شوند.در آغاز قرن بیستم تفحص و جستجو برای یافتن معادن رادیو اکتیو در ایالات متحده آغاز شد. منابع رادیوم که حاوی کانی‌های اورانیوم نیز می‌بودند، برای استفاده آنها در رنگ ساعتهای شب‌نما و دیگر ابزار جستجو شدند. در طی جنگ جهانی دوم اورانیوم از نظر اهداف دفاعی اهمیت پیدا کرد. در سال 1943 Union Mines DevelopmentCorporationکنگره ای را در کلرادو به منظور استفاده ارتش از قدرت اتمی در پروژه Manhattan تشکیل داد.برای اطمینان از ذخایر کافی اورانیوم این کنگره USAtomic Enecry Act of 1946را ایجاد و کمیسیون انرژی اتمی را بوجود آورد. در دهه 1960 ملزومات ارتش تزلزل یافت و در اواخر سال 1970 دولت برنامه تهیه اورانیوم خود را کامل کرد. همزمان با همین مساله بازار دیگری بوجود آمد که درواقع همان کارخانه‌های نیروگاه‌های هسته‌ای اقتصادی بود.

  ترکیبات

  تترا فلوروئید اورانیوم UF4که به نمک سبز معروف است یک محصول میانی هگزافلورید اورانیوم می‌باشد. هگزا فلورید اورانیوم UF6 جامد است که در دمای بالای 56 درجه سانتی‌گراد بخار می‌شود. UF6 ترکیب اورانیوم است که برای دو فرایند غنی سازی Gaseous Diffusion و Centrifuge استفاده می‌شود و در صنعت با نام ساده Hex خوانده میشود.Yellowcake اورانیوم غلیظ شده است. نام این عنصر بدلیل رنگ و شکل آن در هنگام تولید می‌باشد اگرچه تولید امروزه Yellowcake بیشتر به رنگ سبز مایل به سیاه میگراید تا زرد. Yellowcake تقریبا 70 تا 90 درصد اکسید اورانیوم دارد. U3O8Diuranate آمونیوم محصول جنبی تولید Yellowcake می‌باشد که رنگ آن زرد درخشان می‌باشد که گاهی اوقات باعث اشتباه شده و Yellowcake نامیده میشود اما این نام درست این محصول نم‌یباشد.


  پیدایش

  اورانیوم عنصر طبیعی است که تقریبا در تمام سنگها آب و خاک به میزان کم یافت می‌شود و بنظر می‌رسد که مقدار آن از Antimony ، برلیوم ، کادیوم ، جیوه ، طلا ، نقره و تنگستن بیشتر باشد و این فراوانی در حد آرسنیک و مولیبدنیوم است. این عنصر در بیشتر کانی‌های اورانیومی از قبیل Pitchblende، Uraninite ،Autunite ،Uranophanetobernite و Coffinite یافت می‌شود.br>مقدار بیشتری از اورانیوم در موادی از قبیل صخره‌های فسفاتی و کانی‌هایی مانندLignite و Monazite یافت می‌شود که بیشتر برای مصارف اقتصادی از همین منابع استخراج می‌شود. از آنجا که اورانیوم نیمه عمر رادیواکتیوی طولانی 4.47x109 سال برای U-238 دارد مقدار آن همیشه در زمین ثابت میماند.بنظر میرسد که فرو پاشی اورانیوم و واکنشهای هسته‌ای آن با توریوم همان منبع گرمایی عظیمی است که در هسته زمین ، باعث ذوب شدن قسمت خارجی هسته زمین گردیده و باعث ایجاد حرکت پوسته‌ای زمین می‌شود.معدن اورانیوم صخره ای است که محل تمرکز اورانیومی می‌باشد که مقدار اقتصادی آن ، یک تا چهار پوند اکسید اورانیوم در هر تن است که تقریبا 0.05 تا 0.20 درصد اکسید اورانیوم دارد.


  تولید و توزیع

  اورانیوم اقتصادی از طریق کاهش هالیدهای اورانیوم با خاک فلزات قلیایی تولید می‌شود. همچنین فلز اورانیوم می‌تواند از طریق عمل الکترولیز 5KUF یا Uf4 که در (CaCl2 و NaCl حل شده است، بدست آید. اورانیوم خالص نیز از طریق تجزیه حرارتی هالیدهای اورانیوم حاصل می‌شود.در سال 2001 ، مالکان راکتورهای هسته‌ای غیر نظامی آمریکا از این کشور و منابع خارجی 21300 تن اورانیوم خریداری کردند. قیمت پرداخت شده برای هر کیلوگرم اورانیوم حدودا 26.39 دلار بود که در مقایسه با سال 1998 16% کاهش داشت. در سال 2001 ایالات متحده 1018 تن اورانیوم از 7 عملیات معدنی در غرب رود می‌سی‌سی‌پی تولید کرد. اورانیوم بیشتر توسط فرانسوی ها در کشورهای جهان توزیع شده است.
  معمولا کشورهای بزرگتر اورانیوم بیشتری در مقایسه با کشورهای کوچکتر تولید می‌کنند، چرا که گسترش و توزیع اورانیوم در جهان یک شکل و یکنواخت است. کشور استرالیا ذخایر بسیار زیادی از این عنصر دارد که تقریبا 30% ذخایر دنیا را شامل می‌شود.


  ایزوتوپها

  اورانیوم طبیعی از 3 ایزوتوپ U-238, U-235, U-234 تشکیل شده است که U-238 فراوانترین آنها (99.3%) می باشد. این سه ایزوتوپ رادیو اکتیو بوده که نیمه عمر آنها عبارت است از U-235 4.5x109 سال که پایدارترین آنها می باشد. U-235 7x108 سال و U234 2.5x105 سال.ایزوتوپهای اورانیوم می‌توانند از هم جدا شوند تا تمرکز یک ایزوتوپ بر دیگری را افزایش دهند. این فرایند ، غنی سازی نام دارد. وزن U-235 برای غنی شدن باید 0.711 درصد افزایش یابد. اورانیوم م235 برای استفاده در سلاحهای هسته‌ای و نیروگاه های اتمی مناسبتر است. این فرایند مقادیر بسیاری اورانیوم بوجود می‌آورد که در U-235 تخلیه می شوند و خالصترین اورانیوم یعنی U238 اورانیوم خالی یا DU نام دارد. اگر ایزوتوپ 235 بخواهد تخلیه شود باید وزنش 0.711 درصد کم شود.


  هشدارها

  تمام ترکیبات اورانیوم سمی و رادیو اکتیو هستند. سمی بودن این عنصر می‌تواند کشنده باشد. در مقادیر بسیار کم خاصیت سمی بودن این عنصر به کلیه آسیب می‌رساند. خواص رادیواکتیوی این عنصر نیز سیستماتیک و نظام بند است. در کل ترکیبات اورانیوم به‌سختی جذب روده و ریه می‌شوند و خطرات رادیولوژیکی آن باقی می‌ماند. فلز خالص اورانیوم نیز خطر آتش‌سوزی به همراه دارد.فرد ممکن است با تنفس غبار اورانیوم در هوا یا خوردن و آشامیدن آب و غذا در معرض این عنصر قرار بگیرد. البته بیشتر این عمل از طریق خوردن آب و غذا صورت می‌گیرد. جذب روزانه اورانیوم در غذا 0.07 تا 1.1 میکروگرم می‌باشد. مقدار اورانیوم در هوا معمولا بسیار ناچیز است. افرادی که در کنار تاسیسات هسته‌ای دولت و یا معادن استخراج اورانیوم زندگی می‌کنند، بیشتر در معرض این عنصر قرار می‌گیرند.آورانیوم ممکن است که درطریق تنفس یا بلع و یا در موارد استثنایی از طریق شکافی روی پوست وارد بدن شود. اورانیوم توسط پوست جذب نمی‌شود و ذرات آلفای ساتع شده از این عنصر نمی‌تواند به پوست نفوذ کند. بنابراین اورانیومی که خارج از بدن باشد، نمی‌تواند به اندازه اورانیوم داخل بدن مضر و خطرناک باشد. اگر اورانیوم به بدن وارد شود، ممکن است موجب سرطان شده یا به کلیه‌ها آسیب برساند.


  اثرات اورانیم بر روی سلامتی

  انسان همیشه از راه غذا، هوا، خاک و آب در تماس با مقدار مشخصی اورانیم قرار دارد و این عنصر به طور طبیعی در کلیه این مواد وجود دارد. غذاهایی مانند ریشه گیاهان و آب، دارای مقدار اندک اورانیم طبیعی هستند و به همراه هوای تنفسی هم مقدار اندکی اورانیم وارد بدن می شود. غلظت اورانیم موجود در عذاهای دریایی معمولا به قدری پایین است که می توان از آن چشم پوشی کرد.
  افرادی که در نزدیکی محل دفع زباله های خطرناک زندگی می کنند، افرادی که در نزدیکی معادن زندگی می کنند، افرادی که در صنعت فسفات کار می کنند، افرادی که محصولات رشد کرده بر روی خاکهای آلوده را می خورند یا افرادی که آب آلوده شده با شیرابه زباله ها را می خورند، در مقایسه با افراد عادی در معرض مقدار بالاتری از اورانیم قرار دارند. شیشیه های اورانیمی دیگر مورد استفاده قرار نمی گیرند اما هنرمندانی که هنوز از آنها استفاده می کنند، نسبت به افراد عادی با اورانیم بیشتری تماس دارند. چون اورانیم ماده ای رادیواکتیو است، در مورد اثرات آن بر روی سلامتی بررسیهایی انجام شده است. دانشمندان در سطوح طبیعی اورانیم، هیچ اثرمضری را کشف نکرده اند. اما بعد از جذب مقدار زیادی اورانیم، اثرات شیمیایی قابل مشاهده است و اورانیوم عوارضی مانند بیماریهای کلیوی را ایجاد می کند. وقتی انسانها در معرض اورانیم رادیونوکلیدی که در اثر تجزیه رادیواکتیو اورانیم در زمانی طولانی ایجاد می شود، قرار داشته باشند، دچار سرطان خواهند شد. وقتی انسان در معرض اورانیم غنی شده قرار داشته باشد، احتمال بروز سرطان بیشتر خواهد بود، زیرا اورانیم غنی شده، رادیواکتیویتی بیشتری دارد. این شکل از اورانیم، تابشهای مضری از خود ساطع می کند که ظرف چند سال انسان را دچار سرطان می کند. اورانیم غنی شده، به طور تصادفی و از طریق دستگاههای نیروی هسته ای واردمحیط زیست می شود.

  =====================  به دلیل یه سری مسائل کمتر میتونم به سایت سر بزنم...


  شاید برای همیشه خداحافـظــ ــ ـ ـ ـ ...... 4. 2
 5. #3
  asal-90
  همکار قدیمی
  http://up.vbiran.ir/images/nrtfq8oe4y3n4ataqsc.pnghttp://up.vbiran.ir/images/nrtfq8oe4y3n4ataqsc.pnghttp://up.vbiran.ir/images/nrtfq8oe4y3n4ataqsc.pnghttp://up.vbiran.ir/images/nrtfq8oe4y3n4ataqsc.pnghttp://up.vbiran.ir/images/x8yx5wzjnfalz1ga8oa8.png
  تاریخ عضویت
  Aug 2008
  محل سکونت
  이란-테헤란-이스 파 한
  سن
  27
  نوشته ها
  5,158
  8,645
  12,416
  میزان امتیاز
  0

  پیش فرض

  پراسئودیمیوم یکی از عناصر شمیایی جدول تناوبی است که نماد آن Pr و عدد اتمی آن 59 میباشد.


  خصوصیات قابل توجه


  پراسئودیمیوم یک عنصر فلزی نرم و نقره ای رنگ بوده که از گروه لانتانیدها میباشد. از نظر خوردگی در مقابل هوا از
  Europium ,Lanthanum , Cerium ,Neodymium مقاوم تر بوده اما در صورت مجاورت با هوا یک اکسید سبز رنگ از خود به جا میگذارد. و به همین دلیل باید در زیر یک روغن معدنی سبک نگهداری شده و یا توسط پلاستیک یا شیشه پوشیده شود.

  کاربردها


  کاربردهای پراسئودیمیوم عبارتند از:

  ·استفاده به عنوان یک عامل آلیاژی با منیزیم برای ساخت فلزات مستحکم که در موتور هواپیما استفاده میشود.
  ·پراسئودیمیوم هسته لامپهای قوس کربن که در صنعت تصاویر متحرک برای نوردپردازی استودیوها و لامپهای پروژکتور استفاده میشوند را شکل میدهد.
  ·ترکیبات پراسئودیمیوم در ساخت شیشه و لعابهای زرد رنگ کاربرد دارد.
  ·پراسئودیمیوم یکی از اجزای شیشه های Didymium که برای ساخت عینکهای محافظ مخصوص جوشکارها و شیشه دمها به کار میرود میباشد.


  تاریخچه


  نام پراسئودیمیوم از واژه یونانی
  prasios به معنی سبز ،و didymos به معنی دوقلو یا جفت گرفته شده است.

  در سال 1841 شخصی به نام
  Mosander فلز کمیاب Didymium را از Lanthana استخراج کرد . در سال 1864 Per Teodor Cleve نتیجه گرفت که Didymium در واقع دو عنصر است و در سال 1879 Lecoq DeBoisbaudran یک خاک جدید به نام Samarium را از آن جدا کرد. در سال 1885 یک شیمیدان استرالیایی به نام C. F. Auervon Welsbach didymiumدیدیمیوم را به دو عنصر تجزیه کرد : پراسئودیمیوم و Neodymium که نمکهایی با رنگهای گوناگون به وجود می اورد.


  پیدایش


  پراسئودیمیوم در خاکهای معدنی کمیاب
  Monazite و Bastnasite یافت میشود و میتواند توسط فرایند تبادل یونی از Bastnasite یا Monazite بازیافت شود. پراسئودیمیوم همچنین 5% Misch Metal را به خود اختصاص میدهد.


  ترکیبات

  ترکیبات پراسئودیمیوم شامل موارد زیر میشود :
  ·Fluorides
  oPrF2
  oPrF3
  oPrF4
  ·Chlorides
  oPrCl3
  ·Bromides
  oPrBr3
  oPr2Br5
  ·Iodides
  oPrI2
  oPrI3
  oPr2I5
  ·Oxides
  oPrO2
  oPr2O3
  ·Sulfides
  oPrS
  oPr2S3
  ·Selenides
  oPrSe
  ·Tellurides
  oPrTe
  oPr2Te3
  ·Nitrides
  oPrN


  ایزوتوپها


  پراسئودیمیوم که به صورت طبیعی به وجود میاید از یک ایزوتوپ پایدار (131) تشکیل شده و 38 رادیو ایزوتوپ برای آن شناخته شده است که پایدارترین آنها
  Pr 143 با نیمه عمر 13.57 روز و Pr142 با نیمه عمر 19.2 میباشد. تمام ایزوتوپهای رادیو اکتیو دیگر آن نیمه عمرهایی کمتر از 5.985 ساعت داشته که نیمه عمر اکثر آنها کمتر از 33 ثانیه است . این عنصر همچنین 6 حالت برانگیختگی دارد که پایدارترین آنها Pr138m(2.12hours) , 142Mpr (14.6 Min) , pr134m)11min) میباشد.

  =====================  به دلیل یه سری مسائل کمتر میتونم به سایت سر بزنم...


  شاید برای همیشه خداحافـظــ ــ ـ ـ ـ ...... 6. 2
 7. #4
  asal-90
  همکار قدیمی
  http://up.vbiran.ir/images/nrtfq8oe4y3n4ataqsc.pnghttp://up.vbiran.ir/images/nrtfq8oe4y3n4ataqsc.pnghttp://up.vbiran.ir/images/nrtfq8oe4y3n4ataqsc.pnghttp://up.vbiran.ir/images/nrtfq8oe4y3n4ataqsc.pnghttp://up.vbiran.ir/images/x8yx5wzjnfalz1ga8oa8.png
  تاریخ عضویت
  Aug 2008
  محل سکونت
  이란-테헤란-이스 파 한
  سن
  27
  نوشته ها
  5,158
  8,645
  12,416
  میزان امتیاز
  0

  پیش فرض

  تولیم عنصر شیمیایی است که در جدول تناوبی دارای نشان Tm و عدد اتمی 69 می باشد.

  تولیم عنصری لانتانید و دارای حداقل فراوانی در بین عناصر خاکی کمیاب است ؛ با فلز آن که دارای درخشش نقره ای رنگی است می توان به راحتی کار کرد و با چاقو بریده می شود. همچنین دربرابر فرسایش در هوای خشک تا حدی مقاوم بوده و از خاصیت انعطاف پذیری خوبی برخوردار است. تولیم بصورت طبیعی کلا" از ایزوتوپ پایدار Tm-169 ساخته می گردد.

  کاربردهـــــــــا

  از تولیم برای تولید لیزر استفاده می شده است اما هزینه های بسیار زیاد تولید مانع از گسترش سایر کاربردهای تجاری آن شده است .سایر کاربردها / کاربردهای بالقوه :
  ·وقتی تولیم پایدار ( Tm-169) در رآکتور اتمی بمباران می شود از آن به بعد می تواند بعنوان یک منبع تابشی در وسایل قابل حمل اشعه X بکار رود.
  ·احتمالا" ایزوتوپ ناپایدار Tm-171 می تواند بعنوان یک منبع انرژی مورد استفاده قرار گیرد.
  ·Tm-169 دارای کاربرد بالقوه در مواد مغناطیسی سرامیکی به نام فریت است که در وسایل مایکرو ویو بکــار می روند.

  تاریخچـــــــه

  تولیم را Per Teodor Cleve شیمیدان سوئدی درسال 1879 هنگام جستجو برای ناخالصیهای موجود در اکسیدهای سایر عناصر خاکی کمیاب کشف نمود( این همان روشی بود که پیشتر Carl Gustaf Mosanderبرای کشف سایر عناصر خاکی کمیاب بکار برده بود). Cleve کار را با از بین بردن تمامی ناخالصیهای شناخته شده erbia ( Er2O3) آغاز کرد و با فرآیندهای دیگری دو ماده جدید بدست آورد ؛ یکی قهوه ای و دیگری سبز. ماده قهوه ای اکسید هولمیم بود که Cleve آنرا holmia نامید و ماده سبز اکسید عنصری ناشناس بود.Cleve این اکسید را thuliaنامگذاری کرد و نام عنصر آن تولیم، از کلمه Thule که نام باستانی رومی برای سرزمینی افسانه ای در نقطه ای دور دست در شمال ( شاید اسکاندیناوی) بود گرفته شده است.


  پیدایــــــــــش

  این عنصر هرگز در طبیعت به شکل خالص وجود ندارد اما در مواد معدنی و همراه سایر عناصر خاکی کمیاب به مقدار کم یافت می شود.عمدتا" بوسیله جابجایی یونی ازکانیهای مونازیت ( 007/0% تولیم) که در شن رودخانه ها وجود دارد استخراج می شود.فن آوریهای استخراج و جابجایی یونی جدیدتر موجب جداسازی آسانتر عناصر خاکی کمیاب شده که هزینه تولید تولیم را کاهش داده است .این فلز را می توان باروش کاهش اکسید آن بوسیله فلزلانتانیم یا بوسیله کاهش کلسیم در ظروف در بسته تهیه کرد.هیچکدام از ترکیبات تولیم از نظر تجاری مهم نیستند.


  ایزوتوپهـــــــا

  تولیم بطور طبیعی دارای یک ایزوتوپ پایدار Tm-169 ( فراوانی طبیعی 100%) و 31 رادیوایزوتوپ است که پایدارترین آنها تولیم 171 با نیمه عمر 92/1 سال ، تولیم 170 با نیمه عمر 6/128 روز ، تولیم 168 با نیمه عمر 1/93 روز و تولیم 167 با نیمه عمر 25/9 روز می باشند.

  ایزوتوپهای تولیم از نظر وزن اتمی بین
  amu966/145 (تولیم146) تا amu 949/176 (تولیم 177) قرار دارند.حالت فروپاشی اولیه قبل از فراوان ترین ایزوتوپ پایدار Tm-169 جذب الکترون و حالت اولیه پس از آن ارسال بتا می باشد.محصول فروپاشی اولیه قبل از Tm-169 ایزوتوپهای عنصر 68( اربیم) و محصول اولیه پس از آن ایزوتوپهای عنصر 70 ( ایتربیم) هستند.

  اثرات تولیم بر روی سلامتی
  تولیم یکی از عناصر شیمیایی کمیاب است که در وسایل خانه مانند تلویزیون رنگی، لامپهای فلورسنت، لامپهای ذخیره انرژِی و شیشه به کار می رود. کلیه عناصر شیمیایی نادر ویژگیهای نسبتا مشابهی دارند.
  تولیم به ندرت و به مقدار کم در طبیعت یافت می شود. تولیم تنها در دو نوع کانسار یافت می شود. با توجه به این که تولیم برای تولید کاتالیزورها و صیقل دادن شیشه مناسب است، کاربردهای آن در حال افزایش است.
  وجود تولیم در محیط کار خطرناک است زیرا گاز آن با هوا استنشاق می شود و باعث انسداد ریه می شود به ویژه اگر برای مدتی طولانی مورد استنشاق شود. به علاوه تولیم باعث ایجاد سرطان در انسان می شود و استنشاق آن احتمال بروز سرطان را افزایش می دهد. در نهایت وقتی در بدن انسان تجمع یابد، برای کبد خطرناک است.

  =====================  به دلیل یه سری مسائل کمتر میتونم به سایت سر بزنم...


  شاید برای همیشه خداحافـظــ ــ ـ ـ ـ ...... 8. 2
 9. #5
  asal-90
  همکار قدیمی
  http://up.vbiran.ir/images/nrtfq8oe4y3n4ataqsc.pnghttp://up.vbiran.ir/images/nrtfq8oe4y3n4ataqsc.pnghttp://up.vbiran.ir/images/nrtfq8oe4y3n4ataqsc.pnghttp://up.vbiran.ir/images/nrtfq8oe4y3n4ataqsc.pnghttp://up.vbiran.ir/images/x8yx5wzjnfalz1ga8oa8.png
  تاریخ عضویت
  Aug 2008
  محل سکونت
  이란-테헤란-이스 파 한
  سن
  27
  نوشته ها
  5,158
  8,645
  12,416
  میزان امتیاز
  0

  پیش فرض

  اتم هولمیم: هولمیم عنصر شیمیایی است که با نشان Ho و عدد اتمی 67 در جدول تناوبی وجود دارد.هولمیم در گروه لانتانیدها قرار داشته و عنصری فلزی ، تا حدودی نرم وچکش خوار و به رنگ سفید خاکستری است.هولمیم درهوای خشک و در دمای اطاق ،عنصری پایدار می باشد.این فلز خاکی کمیاب در کانیهای مونازیت و گادولینیت وجود دارد.  خصوصیات قابل توجه
  هولمیم ، عنصر فلزی خاکی سه ظرفیتی است که در بین تمامی عناصر طبیعی ، دارای بیشترین گشتاورمغناطیسی (B6/10) بوده و خصوصیات مغناطیسی غیرعادی دیگری نیز دارد.در صورت ترکیب با ایتریم ، ترکیبا تی به شدت مغناطیسی تولید می کند.
  هولمیم عنصری نسبتا" نرم و چکش خوار است که در هوای خشک و در فشار و دمای معمولی، تا حدودی پایدار و در برابر فرسایش مقاوم است اما در هوای مرطوب و در دمای زیاد به سرعت اکسیده می شود(اکسیدی به رنگ زرد کم رنگ تولید می کند).هلیم در حالت خالص خود دارای درخشش نقره ای رنگ فلزی می باشد.
  کاربردهـــــــــا
  بخاطر خصوصیات مغناطیسی که هلمیم دارد اگر آنرا بعنوان یک قطب مغناطیسی در آهنرباهای بسیار قوی قرار دهیم قوی ترین میدانهای مغناطیسی مصنوعی ساخته می شود.) متمرکز کننده شار مغناطیسی همنامیده می شود).چون این عنصر می تواند نوترونهایfission-bredاتمی را جذب کند از آن در میلههای کنترل اتمی نیز استفاده می شود.سایر کاربردهای تجاری این عنصر عبارتند از:
  ·از گشتاور مغناطیسی بالای آن در لیزرهای حــالت جامد ایتریم- آهن – گارنت (YIG ) و ایتریم – لانتانیم – فلوریـد (YLF) که در تجهیزات مایکروویو بکار می رود استفاده می شود( که به ترتیب در محیطهای مختلف پزشکی و دندان پزشکی کاربرد دارد).
  ·از اکسید هلمیم برای زرد کردن رنگ شیشه استفاده می شود.
  مواداستفاده دیگری هم برای این عنصر شناخته شده است.  تاریخچــــــــــــه
  هلمیم ( از واژه لاتینHolmiaبه معنی استکهلم) در سال 1878 تـوسطMarc Delafontaine وJacques Louis Soretکشف شد.آنها نوارهای جذب طیف نمایی خاص این عنصررا که در آن زمانناشناخته بود شناسایی کردند و آنرا عنصر X نامیدند.بعد ازآنهاPer Theodor Cleveدر سال1878 مستقلا" و هنگامیکه مشغول کار بر رویerbiaخاکی(اکسید اربیم) بود این عنصر را کشف کرد.
  Cleveبا بهره گیری از روشی کهCarl GustafMosanderابداع کرده بود ابتدا تمامیناخالصیهای شناخته شده را ازerbiaخارج نمود. نتیجه این کار دو ماده معدنی جدید یکی قهوه ای ودیگری سبز بود. او ماده قهوه ای راholmia(برگرفته از نام زادگاهCleveاستکهلم)و ماده سبز رنگ راthuliaنام گذاری کرد.بعدا" مشخص شدHolmiaاکسید هلمیم وthuliaاکسید تالیم هستند.

  پیدایـــــــــش
  هلمیم مانند تمامی عناصر خاکی کمیاب بصورت آزاد در طبیعت وجود ندارد بلکه بصورت ترکیب با عناصر دیگر در کانیهای گادولینیت و مونازیت و سایر کانیهای خاکی کمیاب یافت می شود.هلمیم را بصورت تجاری با روش جابجائی یونی از شن مونازیت جدا می کنند( 05/0% هلمیم) اما هنوز هم جداسازی آن از سایر کانیهای خاکی کمیاب دشوار است.این عنصر با روش کاهش کلرید و فلورید آن بوسیله کلسیم فلزی تهیه شده است.مقدار موجود آن در پوسته زمین 3/1 میلی گرم در هر کیلو برآورد شده است.
  اثرات هولمیم بر روی سلامتی
  هولمیم یکی از عناصر شیمیایی کمیاب است که در وسایل خانه مانند تلویزیون رنگی، لامپهای فلورسنت، لامپهای ذخیره انرژِی و شیشه به کار می رود. کلیه عناصر شیمیایی نادر ویژگیهای نسبتا مشابهی دارند.
  هولمیم به ندرت و به مقدار کم در طبیعت یافت می شود. هولمیم تنها در دو نوع کانسار یافت می شود. با توجه به این که هولمیم برای تولید کاتالیزورها و صیقل دادن شیشه مناسب است، کاربردهای آن در حال افزایش است.
  وجود هولمیم در محیط کار خطرناک است زیرا گاز آن با هوا استنشاق می شود و باعث انسداد ریه می شود به ویژه اگر برای مدتی طولانی مورد استنشاق شود. به علاوه هولمیم باعث ایجاد سرطان در انسان می شود و استنشاق آن احتمال بروز سرطان را افزایش می دهد. در نهایت وقتی در بدن انسان تجمع یابد، برای کبد خطرناک است.

  =====================  به دلیل یه سری مسائل کمتر میتونم به سایت سر بزنم...


  شاید برای همیشه خداحافـظــ ــ ـ ـ ـ ...... 10. 2
 11. #6
  asal-90
  همکار قدیمی
  http://up.vbiran.ir/images/nrtfq8oe4y3n4ataqsc.pnghttp://up.vbiran.ir/images/nrtfq8oe4y3n4ataqsc.pnghttp://up.vbiran.ir/images/nrtfq8oe4y3n4ataqsc.pnghttp://up.vbiran.ir/images/nrtfq8oe4y3n4ataqsc.pnghttp://up.vbiran.ir/images/x8yx5wzjnfalz1ga8oa8.png
  تاریخ عضویت
  Aug 2008
  محل سکونت
  이란-테헤란-이스 파 한
  سن
  27
  نوشته ها
  5,158
  8,645
  12,416
  میزان امتیاز
  0

  پیش فرض

  اتم پرومتیم:
  پرومتیم یکی از عناصر شیمیایی جدول تناوبی میباشد که نماد آنPm و عدد اتمی آن61میباشد.
  خصوصیات قابل توجه

  پرومتیم یک ساتع کننده بتا بوده و اشعه های گاما از خود ساتع نمیکند. با این حال ذره بتا که به عناصری با عدد اتمی بالا برخورد میکند میتواند اشعه ایکس تولید کند. امروزه اطلاعات زیادی در خصوص ویژگیهای فلز پرومتیوم در دست نیست. تنها میدانیم که دو حالت چند شکلی از آن وجود دارد و نمکهای پرومتیم در تاریکی یک نور آبی کمرنگ یا سبز از خود ساتع میکنند که این به دلیل خاصیت رادیو اکتیوی بالای آن میباشد.

  کاربردهای پرومتیوم عبارتند از :
  ·منبع تششعی بتا برای اندازه گیری ضخامت.
  ·منبع نور برای علائمی که نیاز به عملکرد دقیق دارند (با استفاده از فسفر برای جذب تششعات بتا و تولید نور)
  ·استفاده در باتری های هسته ای که در آنها سلولهای نوری نور را به الکتریسیته تبدیل میکنند .
  ·استفاده احتمالی آن در آینده به عنوان یک منبع اشعه ایکس برای به وجود آوردن منابع تولید نیرو یا گرمای کمکی برای کاوشگرهای فضایی و سفینه ها و ایجاد لیزرهایی که برای ایجاد ارتباط بین زیر دریاییها استفاده میشود .


  تاریخچه

  وجود پرومتیم برای اولین بار توسطBrannerدر سال 1902 پیش بینی شد و این پیش بینی در سال1914 توسطMoseleyتائید شد . البته چند گروه دیگر نیز ادعا میکردند که این عنصر را تولید کردهاند اما هرگز نتوانستند کشفیات خود را به اثبات برسانند چرا که جدا کردن پرومتیم از عناصر دیگر بسیاردشوار میباشد. اولین مدرک وجود پرومتیم در سال 1944 توسطJacobA.MarinskyوLawrence E. GlendeninوCharles D. Coryellدر طی عمل شکافتن هسته اتم اورانیوم وبه عنوان محصولات جنبی بدسات آمد. اما به دلیل وجود مشکلات زیاد تحقیقاتی که از جنگ جهانی دوم ناشی میشد آنها نتوانستند ادعای خود را تا سال 1946 به اثبات برسانند. نام پرومتیم از کلمهPrometheusگرفته شده است .Prometheusیکی از اساطیر یونانی بود که آتش را از آسماندزدید و آ ن را به انسال داد.

  در سال 1963 از شیوه های تبادل یونی برای به دست آوردن حدودا 10 گرم پرومتیم از ضایعات فرایند سوختی رئاکتورهای اتمی استفاده میشود.

  امروزه نیز پرومتیوم به صورت یکی از محصولات جنبی که با عمل شکافت هسته اتم اورانیوم به دست می آید بازیافت میشود این عمل همچنین با عمل بمباران نوترونی Nd-146 و تبدیل آن به Nd-147تولید میشود که در آن Nd-147 توسط عملBeta Decayبه Pm147 با نیمه عمر 11روز تبدیل میشود.

  نقش بیولوژیکی

  پرومتیم هیچگونه نقش بیولوژیکی ندارد.
  پیدایش

  پرومتیم به صورت طبیعی در زمین به وجود نمی آید اما در طیف ستاره
  HR465درAndromedaشناخته شده است.

  ترکیبات

  ترکیبات پرومتیم شامل موارد زیر میشود:
  ·Chlorides
  oPmCl3
  ·Bromides
  oPmBr3
  ·Oxides
  oPm2O3

  ایزوتوپها
  36 رادیوایزوتوپ برای پرومتیم شناسایی شده اند که در میان آنها Pm-145 با نیمه عمر 17.7 سال PM146 با نیمه عمر 5.53 سال و Pm-147 با نیمه عمر 2.6234 سال پایدار ترین آنها میباشند. تمامی ایزوتوپهای رادیو اکتیو آن نیمه عمرهایی کمتر از 300 تا 364 روز دارند که نیمه عمر بیشتر آنها کمتر از 27 ثانیه است این عنصر همچنین 11 حالت برانگیختگی دارد.
  وزن اتمی ایزوتوپهای پرومتیم از 127.9482600 تا 162.9535200 163 گسترده شده است. حالت فروپاشی اولیه قبل از ایزوتوپ پایدار 145 الکترون گیری و حالت اولیه بعد از آن کاهش بتا میباشد. محصولات فروپاشی اصلی قبل از Pm145 عنصر Nd ایزوتپهای نئودیمیوم و محصول اصلیبعد از آن ایزوتوپهای عنصرSamariumمیباشد.

  اثرات پرومتیم بر روی سلامتی
  پرومتیم یکی از عناصر شیمیایی کمیاب است که در وسایل خانه مانند تلویزیون رنگی، لامپهای فلورسنت، لامپهای ذخیره انرژِی و شیشه به کار می رود. کلیه عناصر شیمیایی نادر ویژگیهای نسبتا مشابهی دارند.
  پرومتیم به ندرت و به مقدار کم در طبیعت یافت می شود. پرومتیم تنها در دو نوع کانسار یافت می شود. با توجه به این که پرومتیم برای تولید کاتالیزورها و صیقل دادن شیشه مناسب است، کاربردهای آن در حال افزایش است.
  وجود پرومتیم در محیط کار خطرناک است زیرا گاز آن با هوا استنشاق می شود و باعث انسداد ریه می شود به ویژه اگر برای مدتی طولانی مورد استنشاق شود. به علاوه پرومتیم باعث ایجاد سرطان در انسان می شود و استنشاق آن احتمال بروز سرطان را افزایش می دهد. در نهایت وقتی در بدن انسان تجمع یابد، برای کبد خطرناک است.

  =====================  به دلیل یه سری مسائل کمتر میتونم به سایت سر بزنم...


  شاید برای همیشه خداحافـظــ ــ ـ ـ ـ ...... 12. 2
 13. #7
  asal-90
  همکار قدیمی
  http://up.vbiran.ir/images/nrtfq8oe4y3n4ataqsc.pnghttp://up.vbiran.ir/images/nrtfq8oe4y3n4ataqsc.pnghttp://up.vbiran.ir/images/nrtfq8oe4y3n4ataqsc.pnghttp://up.vbiran.ir/images/nrtfq8oe4y3n4ataqsc.pnghttp://up.vbiran.ir/images/x8yx5wzjnfalz1ga8oa8.png
  تاریخ عضویت
  Aug 2008
  محل سکونت
  이란-테헤란-이스 파 한
  سن
  27
  نوشته ها
  5,158
  8,645
  12,416
  میزان امتیاز
  0

  پیش فرض

  اتم یوروپیم:
  یوروپیم عنصر شیمیایی است که در جدول تناوبی با نشانEuو عدد اتمی 63قرار دارد. خصوصیات قابل توجه

  یوروپیم واکنش گرترین عنصر خاکی کمیاب است ؛ در هوا به سرعت اکسید شده و از نظر واکنش با آب مانند کلسیم است.اروپیم مثل سایر عناصر خاکی کمیاب ( بجز لانتانیم) در هوا تقریبا" بین °150تا °180 محترق می شود.این عنصر به سختی سرب بوده و تا اندازه زیادی چکش خوار است.
  کاربردها

  اگرچه یوروپیم برای ساخت لیزرها به برخی ازپلاستیکها افزوده می شود، هیچ کاربرد تجاری برای فلز یوروپیم وجود ندارد. همچنین به علت توانایی آن در جذب نوترون استفاده ازآن در رآکتورهای اتمی دردست بررسی است. اکسید اروپیم(Eu2O3)در تلویزیون بعنوان فسفر قرمز(ماده فروزنده قرمز) وفسفرهای با پایه ایتریم کاربرد وسیعی دارد .
  تاریخچه

  یوروپیم برای اولین باردر سال 1890 بوسیلهPaul Émile Lecoq deBoisbaudranکشف شداو جزء اصلی را از گادولینیم – سامریم غلیظ بدست آورد. آنها خطوط طیفی داشتند که بوسیله سامریم یا گادولینیمساخته نشده بودند اما عموما" کشف اروپیم را به شیمیدان فرانســویآنتلو دمارکاینسبتمی دهند که در سال 1896 به وجود عنصری ناشناس درنمونه های عنصر تازه کشف شده سامریم شک کرد و در سال 1901 موفق به جداسازی اروپیم شد.
  فلز یوروپیم خالص تا قبل از سالهای اخیر بدست نیامده بود.
  پیدایش

  یوروپیم هرگز در طبیعت بصورت یک عنصر آزاد یافت نشده ،اما کانیهای زیادی که حاوی این عنصر هستندوجود دارد که مهمترین منابع آنbastnastiteوmonaziteمی باشند. یوروپیم در طیفهای خورشیدو ستارگان خاصی کشف شده است.

  ترکیبات یوروپیم عبارتند از:

  ·فلوریدها
  oEuF2
  oEuF3
  ·کلریدهـا
  oEuCl2
  oEuCl3
  ·برمیدهـا
  oEuBr2
  oEuBr
  ·یدیدهـــا
  oEuI2
  oEuI3

  ·اکسیدها
  oEu2O3
  oEu3o4
  ·سولفیدها
  oEuS
  ·سلنیدها
  oEuSe
  ·تلوریدها
  oEuTe
  ·نیتریدها
  oEuN  ایزوتوپها

  یوروپیم بطور طبیعی دارای دو ایزوتوپ پایدار Eu-151 و Eu-153 است که ایزوتوپ 153 فراوان تر است (فراوانی طبیعی 2/52%).این عنصر 35 رادیوایزوتوپ دارد که پایدار ترین آنها Eu-150 با نیمه عمر 9/36 سال ، Eu-152 با نیمه عمر 516/13 سال و Eu-154 با نیمه عمر593/8 سال هستند.کلیه ایزوتوپهای رادیواکتیو باقی مانده نیمـه عمری کمتر از 7612/4سال بوده که نیمه عمر اکثر آنها کمتر از 2/12 ثانیه می باشد.همچنین یوروپیم دارای 8 حالت برانگیختگی است .حالت فروپاشی اصلی قبل از فراوان ترین ایزوتوپ پایدار – Eu-153- الکترون گیری و حالت اصلی بعد از آن فروپاشی کاهش بتا می باشد. محصول فروپاشی اصلی قبل از Eu-153، ایزوتوپهای عنصر Sm ( سامریم) و محصول اصلی بعد ایزوتوپهای عنصرGd( گادولینیم) می باشد.
  اثرات یوروپیم بر روی سلامتی
  یوروپیم یکی از عناصر شیمیایی کمیاب است که در وسایل خانه مانند تلویزیون رنگی، لامپهای فلورسنت، لامپهای ذخیره انرژِی و شیشه به کار می رود. کلیه عناصر شیمیمیایی نادر ویژگیهای نسبتا مشابهی دارند.
  یوروپیم به ندرت و به مقدار کم در طبیعت یافت می شود. یوروپیم تنها در دو نوع کانسار یافت می شود. با توجه به این که یوروپیم برای تولید کاتالیزورها و صیقل دادن شیشه مناسب است، کاربردهای آن در حال افزایش است.
  وجود یوروپیم در محیط کار خطرناک است زیرا گاز آن با هوا استنشاق می شود و باعث انسداد ریه می شود به ویژه اگر برای مدتی طولانی مورد استنشاق شود. به علاوه یوروپیم باعث ایجاد سرطان در انسان می شود و استنشاق آن احتمال بروز سرطان را افزایش می دهد. در نهایت وقتی در بدن انسان تجمع یابد، برای کبد خطرناک است.

  =====================  به دلیل یه سری مسائل کمتر میتونم به سایت سر بزنم...


  شاید برای همیشه خداحافـظــ ــ ـ ـ ـ ...... 14. 2
نمایش نتایج: از 1 به 7 از 7

علاقه مندي ها (Bookmarks)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •