آيا مي‌دانيد؟آيا مي‌دانيد؟
خانه 125 ميليون دلاري بيل گيتس
جام جم آنلاين: آيا مي‌دانيد بيل گيتس، ميلياردر معروف در خانه‌اي 125 ميليون دلاري زندگي مي‌كند. خانه مجلل او در كنار تپه‌اي مشرف به درياچه واشنگتن قرار دارد.
ماليات سالانه اين خانه 991 هزار دلار است.
***
آيا مي‌دانيد بيل گيتس عاشق كتاب است؟
گيتس يك كتابخانه شخصي بزرگ دارد و به كتابخواني مشهور است. او مجموعه‌هاي كم نظيري از دست نوشته‌هاي مردان معروف دارد. او در سال 1994 در يك حراج مجموعه‌اي از نوشته‌هاي لئوناردو داوينچي را به 31 ميليون دلار خريد.
***
آيا مي‌دانيد مسابقات دووميداني المپيك پكن چند تماشاگر داشت؟
يك ميليون و 200 هزار نفر از اين مسابقات ديدن كردند. سايت ياف به نقل از كميته برگزاركننده المپيك پكن نوشت در هر جلسه از مسابقات عصر 91 هزار تماشاگر به ورزشگاه آشيانه پرنده پكن رفتند كه يك ركورد است.
***
آيا مي‌دانيد كشور چين فقط در سال 2000 پيش از 20 ميليون دلار فانوس به مصر صادر كرد.
صادرات فانوس‌هاي چيني به مصر، بيشتر كارگاه‌هاي فانوس‌سازي اين كشور عربي را تعطيل كرده است. در سال 2007 بيش از 95 درصد فانوس‌هاي عرضه شده در بازارهاي مصر چيني بوده‌اند.
***
آيا مي‌دانيد ثروتمندترين مرد جهان در خانه‌اي قديمي و ارزان زندگي مي‌كند؟
وارن بوفت كه 62 ميليارد دلار ثروت دارد، در سال 1958 با پرداخت 31500 دلار خانه‌اي خريد كه هنوز در آن خانه زندگي مي‌كند. او تلفن همراه ندارد و از رايانه هم خوشش نمي‌آيد. روي ميز كارش رايانه نيست. ثروتمندترين مرد جهان، خودش رانندگي مي‌كند.
***
آيا مي‌دانيد بلندترين قله اروپا چه نام دارد و در كدام كشور قرار گرفته است؟
مون بلان بلندترين قله اروپاست كه با 4810 متر ارتفاع در كوه‌هاي آلپ فرانسه واقع شده است. مون بلان واژه‌اي فرانسوي به نام كوه سفيد است. از آنجا كه اين كوه هميشه پوشيده از برف است، به آن مون بلان مي‌گويند. مون بلان داراي يخچال‌هاي دائمي بزرگي است كه گاهي حركت آنها سبب جابه‌جاي قطعه‌هاي عظيم برف و ريزش بهمن مي‌شود. بهمن‌هاي مون بلان تا به حال جان كوهنوردان زيادي را گرفته است.
***
آيا مي‌دانيد چرا هندي‌ها نام بمبئي را به مومباي تغير داده‌اند؟
مومباي واژه‌اي به زبان موراتي هند است. از قرن‌ها قبل نام بمبئي، مومباي بود. وقتي در قرن شانزدهم دريانوردان پرتغالي به اين شهر بندري وارد شدند و آنجا را تصرف كردند، نام تازه‌اي برآن گذاشتند تلفظي شبيه بمبئي داشت. در قرن هفدهم انگليسي‌ها آنجا را تصرف كردند و با كمي تغيير نام شهر را بمبئي خواندند.
اين نام تا سال 1995 به شهر باقي ماند تا اين‌كه در آن سال دولت هند نام شهر را به همان مومباي تغيير داد كه واژه‌اي هندي است. نكته جالب اين‌كه حتي در سال‌هايي كه نام بمبئي رايج بود، ساكنان بومي شهر از همان نام مومباي استفاده مي‌كردند.
در مورد شهر كلكته هم چنين اتفاقي افتاده است. نام هندي شهر كولكوته بود كه انگليسي‌ها آن را به كلكته تغيير دادند و همزمان با بازگشت نام مومباي، كلكته نيز به نام اصلي‌اش يعني كولكوته يا كولكوتا بازگشته است.