ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی “ ورود به حساب” کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

انجنم سخت افزاری و نرم افزاری انجمن اورکلاک شنو
صفحه 16 از 46 نخست ... 67891011121314151617181920212223242526 ... آخرین
نمایش نتایج: از 121 به 128 از 361
 1. #121
  Bauokstoney
  کاربر حرفه ای
  http://up.vbiran.ir/images/nrtfq8oe4y3n4ataqsc.pnghttp://up.vbiran.ir/images/nrtfq8oe4y3n4ataqsc.pnghttp://up.vbiran.ir/images/nrtfq8oe4y3n4ataqsc.pnghttp://up.vbiran.ir/images/nrtfq8oe4y3n4ataqsc.pnghttp://up.vbiran.ir/images/nrtfq8oe4y3n4ataqsc.png
  تاریخ عضویت
  Jan 1970
  نوشته ها
  72,809
  1,464
  18,860
  میزان امتیاز
  0

  پیش فرض دیوار برشی  دیوار برشی
  نیروهای جانبی مؤثر بر یک سازه ( در اثرباد یا زلزله ) به طرق مختلف مقابله می شود که اثر زلزله بر ساختمانها از سایراثرات وارد بر آنها کاملا متفاوت می باشد . ویژگی اثر زلزله در این است که نیروهایناشی از آن به مراتب شدیدتر و پیچیده تر از سایر نیروهای مؤثر می باشند . عناصرمقاوم در مقابل نیروهای فوق شامل قاب خمشی ، دیوار برشی و یا ترکیبی از آن دو میباشند . استفاده از قاب خمشی به عنوان عنصر مقاوم در مقابل نیروهای جانبی بخصوص اگرنیروهای جانبی در اثر زلزله باشند احتیاج به جزئیات خاصی دارد که شکل پذیری کافیقاب را تأمین نماید .این جزئیات از لحاظ اجرایی غالبا دست و پاگیر بودهو در صورتی می توان از اجرای دقیق آنها مطمئن شد که کیفیت اجرا و نظارت در کارگاهخیلی بالا باشد از لحاظ برتری می توان گفت که دیوار برشی اقتصادی تر از قاب می باشدو تغییر مکانها را کنترل می کند در حالی که برای سازه های بلند قاب به تنهایی نمیتواند در این زمینه جوابگو باشد . حال به ذکر چند نمونه از دیوارهای برشی میپردازیم :
  1-دیوار های برشی فولادی :بعضی مواقع ورقهای فولادی به عنوان دیوارهایبرشی بکار می روند . برای جلوگیری از کمانش موضعی چنین دیوارهای برشی فولادی لازماست از تقویت کننده های قائم و افقی استفاده شود.
  2-دیوارهای برشی مرکب : دیوارهایبرشی مرکب شامل : ورقها ی تقویت شده فولادی مدفون در بتن مسلح ، خرپاهای ورق فولادیمدفون در داخل دیوار بتن مسلح و دیوارهای مرکب ممکن دیگر ، که تماما با یک قابفولادی و یا با یک قاب مرکب تؤام هستند می شود .
  3- دیوارهای برشی مصالح بنایی :ازدیر زمان در ساختمانهای مصالح بنایی از دیوارهای مصالح بنایی توپر غیر مسلح استفادهمی شده است ولی روشن شده است که این دیوارها از نقطه نظر مقاومت در مقابل زلزله ضعفدارند و لذا اکنون به جای آنها از دیوارهای برشی مسلح نظیر دیوارهای با آجر تو خالیو پر شده با دوغاب استفاده می شود . 4-دیوارهای برشی بتن مسلح : نوع دیگری ازدیواهای برشی ، دیوارهای برشی بتن مسلح است که در این مقاله به آن می پردازیم. یکیاز مطمئن ترین روشها برای مقابله با نیروهای جانبی استفاده از دیوار برشی بتن مسلحاست . دیوار برشی به عنوان یک ستون طره بزرگ و مقاوم در برابر نیروهای لرزه ای عملمی کند و یک عضو ضروری برای سازه های بتن مسلح بلند و یک عضو مناسب برای سازه هایمتوسط و کوتاه می باشد . انواع دیوار برشی بتن مسلح : دو نوع دیوار برشی بتن مسلحوجود دارد :
  1-دیوار برشی در جا :در دیوار برشی در جا به منظور حفظ یکنواختی وپیوستگی میلگرد های دیوار ، به قاب محیطی قلاب می شوند .
  2-دیوار برشی پیش ساخته : در دیوار های برشی پیش ساخته یکنواختی و پیوستگی با تهیه کلیه های ذوزنقه شکل درطول لبه های پانل و یا از طریق اتصال پانلها به قاب توسط میخهای فولادی صورت میگیرد . تأثیر شکل دیوار : تعبیه بال در دیوارها برای پایداری و شکل پذیری سازهبسیار مفید می باشد . نیروهایی که به دیوارهای برشی وارد می شوند :
  به طور کلیدیوار های برشی تحت نیروهای زیر قرار می گیرند :
  1-نیروی برشی متغیر که مقدار آن درپایه حداکثر می باشد .
  2-لنگر خمشی متغیر که مقدار آن مجددا در پای دیوار حداکثراست و ایجاد کشش در یک لبه ( لبه نزدیک به نیروها و فشار در لبه متقابل می نماید)با توجه به امکان عوض شدن جهت نیروی باد یا زلزله در ساختمان ، کشش باید در هر دولبه دیوار در نظر گرفته شود.
  3-نیروی محوری فشاری ناشی از وزن طبقات که روی دیواربرشی تکیه دارد .
  توجه : در صورتی که ارتفاع دیوار برشی کم باشد ، غالبا نیروی برشیحاکم بر طراحی آن خواهد بود لیکن اگر ارتفاع دیوار برشی زیاد باشد لنگر خمشی حاکمبر طراحی آن خواهد بود . به هر حال دیوار باید برای هر دو نیروی فوق کنترل و درمقابل آنها مسلح گردد.
  طراحی دیوار برشی در مقابل برش :
  اگر Vu تلاش برشی نهایی درمقطع مورد طراحی باشد بر طبق آیین نامه ایران باید Vu=5υchd=φchd(fc)^0.5 تعییننیروی برشی مقاوم نهایی بتن :
  الف- حالتی که دیوار تحت اثر برش یا تحت اثر تؤام برشو فشار قرار دارد Vc=υcbwd:
  ب- حالتی که دیوار تحت اثر برش و کشش فرار دارد : Vc=υc(1+Nu/(3Ag))bwd (A) در این رابطه کمیت Nu/Ag بر حسب ( N/mm^2 ) می باشد و Nuدر این رابطه منفی می باشد حال اگر محاسبه نیروی برشی مقاوم نهایی بتن ( Vc) باجزئیات بیشتر مورد نظر باشد آنرا برابر با کمترین مقدار به دست آمده از دو رابطهزیر در نظر گرفته می گیریمو Vc=1.65υchd + (Nud)/(5Lw) وVc=(0.3υc+(Lw(0.6υc+0.15Nu/(Lwh)))/(Mu/Vu-Lw/2))hd Nu
  نیروی محوری برای فشارمثبت و برای کشش منفی است چنانچه Mu/Vu-Lw/2 منفی باشد رابطه A بکاربرده نمی شود . نیروی برشی مقاوم نهایی Vc برای کلیه مقاطعی که در فاصله ای کمتر از کوچکترین دومقدار Lw/2 و hw/2 از پایه دیوار قرار دارند برابر با مقاومت برشی مقطع در کوچکتریناین دو مقدار در نظر گرفته می شود .
  نیروی برشی مقاوم نهایی آرماتور ها (Vs) ازرابطه زیر محاسبه می شود Vs = φsAvfy d/S2 Av سطح مقطع آرماتور برشی در امتدادبرش و در طول فاصله S2 می باشد چنانچه مقدار Av را در اختیار نداشتیم می توان Vs رااز رابطه زیر به دست آورد Vs=Vu-Vc سپس به کمک رابطه فوق Av را به دست می آوریم . برای تأمین برش مقاوم Vsعلاوه بر آرماتور های برش افقی Av آرماتور های برشی قائمنیز باید در دیوار پیش بینی شود آرماتور گذاری در دیوار مطابق زیر انجام می شود : چنانچه Vu=0.0025 فاصله میلگرد های (S2 ) از هم نباید از مقادیر زیر بیشتر باشد : ρn= 3h Lw/5 350سطح مقطع کل بتن در امتداد برش / سطح مقطع آرماتور برشی در امتدادعمود بر برش نباید کمتر از 0.0025 و یا کمتر از مقدار زیر در نظر گرفته شود : ρn=0.0025+0.5(2.5-hw/Lw)( ρh-0.0025) لزومی ندارد ρn>ρh در نظر گرفته شود . طراحی دیوار برشی در مقابل خمش : چنانچه ارتفاع دیوار برشی بلندتر از دو برابر عمقآن باشد مقاومت خمشی آن مشابه تیری که آرماتور گذاری آن در لبه های آن متمرکز استمحاسبه می شود .
  مقاومت خمشی Mu یک دیوار برشی مستطیلی نظیر دیوار برشی این چنین محاسبه می شود : Mr=0.5AsφsFyLw(1+Nu/(AsφsFy))(1-C/Lw) در رابطه فوق : Mr مقاومت خمشی نهاییدیوار :Nu نیروی محوری موجود در مقطع دیوار: As سطح مقطع کل آرماتور های قائمدیوار Fy : تنش تسلیم فولاد : Qs ضریب تقلیل ظریب فولاد Lw : طول افقی دیوار مقدار C/Lw از رابطه زیر به دست می آید C/Lw=(w+α)/(2w+0.85β1) مقدار β 1 از روابط زیربه دست می آید : Fc=55 N/mm^2 β1=0.65، w=As/(Lwh)*(φsFy)/( φcfc) φs=0.85 φc=0.6 a=Nu/(Lw*h*φcfc) h عرض دیوار : Fc مقاومت فشاری بتن ابتدا با توجه به آرماتورهای قائم حداقل که به علت نیازهای برشی در دیوار تعبیر شده اند ظرفیت خمشی مقطع رابه دست می آوریم . همواره باید ظرفیت خمشی بزرگتر یا مساوی نیروی خمشی نهایی دیوارباشد.
  ( Mr>=Mu) چنانچه ظرفیت خمشی کمتر از نیروی خمشی دیوار به دست آید بایدیا با کاهش فواصل یا افزایش قطر آرماتور های قائم مقدار As آنقدر افزایش یابد تاخمش بزرگتر از لنگر خمشی مقطع گردد . شکست برشی لغزشی : در شکست برشی لغزشی ، دیواربرشی به طور افقی حرکت می کند برای جلوگیری از این نوع شکست آرماتورهای تسلیح قائمکه به طور یکنواختی در دیوار قرار گرفته اند مؤثر خواهد بود و تسلیح قطری نیز میتواند مؤثر باشد . در قسمت زیر انواع مودهای شکست یک دیوار برشی طره ای گفتهشده است : الف ـ گسیختگی خمشی ب ـ شکست لغزشی ج ـ شکست برشی د ـ دوران پی دیوارهایبرشی با بازشو ها: شکست برشی یک دیوار برشی با بازشو ها ، اگرچه می توان با به کار بردن مقدار زیادی خاموت باعث اتلافانرژی شد اما نمی توان انتظار شکل پذیری زیادی از آن داشت بنابراین بهتر است درچنین شرایطی از تسلیح قطری استفاده کرد.

  «« در جهان هیچ چیز بهتر از راستی نیست »»

  DANESH
 2. 1
 3. #122
  Bauokstoney
  کاربر حرفه ای
  http://up.vbiran.ir/images/nrtfq8oe4y3n4ataqsc.pnghttp://up.vbiran.ir/images/nrtfq8oe4y3n4ataqsc.pnghttp://up.vbiran.ir/images/nrtfq8oe4y3n4ataqsc.pnghttp://up.vbiran.ir/images/nrtfq8oe4y3n4ataqsc.pnghttp://up.vbiran.ir/images/nrtfq8oe4y3n4ataqsc.png
  تاریخ عضویت
  Jan 1970
  نوشته ها
  72,809
  1,464
  18,860
  میزان امتیاز
  0

  پیش فرض بتن سازی در كارگاه

  بتن سازی در كارگاه

  در كارگاه های كوچك پس از تعیین نسبت اختلاط شن و ماسه باید از پیمانه هائی چوبی استفاده نمود .
  ابعاد این پیمانه ها را باید طوری در نظر گرفت كه اولا قابل حمل و نقل برای كارگر باشد ، ثانیا حجم آن طوری باشد كه به تعداد صحیح یك متر مكعب شن و یا ماسه را پیمانه نماید مثلاً اگر ابعاد آنرا 50*50 به ارتفاع 25 سانتیمتر بسازیم با 16 پیمانه آن یك متر مكعب شن و ماسه خواهیم داشت و یا اگر ابعاد آنرا 50*50*50 بسازیم با 8 پیمانه یك متر مكعب شن و ماسه خواهیم داشت این پیمانه معمولا با چهار تخته كه سطوح جانبی آنرا می پوشاند ساخته می‌شود و كف برای آن نمی سازند و كار با آن بدینگونه است كه آنرا روی زمین گذاشته و با بیل آنرا پر می‌كند آنگاه دو نفر كارگر دسته های آنرا گرفته و آنرا بلند می‌كنند و با توجه به اینكه این پیمانه فقط دارای سطوح جانبی می‌باشد و ته ندارد محتویات آن روی زمین خالی می‌شود و یا كناره های همین قالب سطح فوقانی دانه های ریخته شده روی زمین را كه تقریبا مخروطی شكل است قدری صاف كرده و پیمانه را روی آن گذاشته و مجدد آنرا پر می‌نمایند و آنقدر این كار را ادامه میدهند تا دانه بندی طبق نظر مهندس كارگاه تكمیل بشود آنگاه مقدار سیمان لازم را روی آن ریخته این توده شن و ماسه آماده برای اختلاط می‌باشد ، این پیمانه ها در مواقعی بكار می رود كه بتن ریزی به مقدار كم بوده و مخلوط كردن دانه ها با دست انجام بگیرد و یا اینكه از بتونیر بدون پیمانه استفاده شود . برای پیمانه كردن شن و ماسه هرگز نباید از بیل استفاده نمود زیرا تقریبا هیچوقت بیل پر شده دو نفر از لحاظ حجم و یا وزن با هم مساوی نیست و حتی بیل پر شده یك نفر در ساعات مختلف كار با هم متفاوت می‌باشد .

  در كارگاه های كوچك پس از تعیین نسبت اختلاط شن و ماسه باید از پیمانه هائی چوبی استفاده نمود .
  ابعاد این پیمانه ها را باید طوری در نظر گرفت كه اولا قابل حمل و نقل برای كارگر باشد ، ثانیا حجم آن طوری باشد كه به تعداد صحیح یك متر مكعب شن و یا ماسه را پیمانه نماید مثلاً اگر ابعاد آنرا 50*50 به ارتفاع 25 سانتیمتر بسازیم با 16 پیمانه آن یك متر مكعب شن و ماسه خواهیم داشت و یا اگر ابعاد آنرا 50*50*50 بسازیم با 8 پیمانه یك متر مكعب شن و ماسه خواهیم داشت این پیمانه معمولا با چهار تخته كه سطوح جانبی آنرا می پوشاند ساخته می‌شود و كف برای آن نمی سازند و كار با آن بدینگونه است كه آنرا روی زمین گذاشته و با بیل آنرا پر می‌كند آنگاه دو نفر كارگر دسته های آنرا گرفته و آنرا بلند می‌كنند و با توجه به اینكه این پیمانه فقط دارای سطوح جانبی می‌باشد و ته ندارد محتویات آن روی زمین خالی می‌شود و یا كناره های همین قالب سطح فوقانی دانه های ریخته شده روی زمین را كه تقریبا مخروطی شكل است قدری صاف كرده و پیمانه را روی آن گذاشته و مجدد آنرا پر می‌نمایند و آنقدر این كار را ادامه میدهند تا دانه بندی طبق نظر مهندس كارگاه تكمیل بشود آنگاه مقدار سیمان لازم را روی آن ریخته این توده شن و ماسه آماده برای اختلاط می‌باشد ، این پیمانه ها در مواقعی بكار می رود كه بتن ریزی به مقدار كم بوده و مخلوط كردن دانه ها با دست انجام بگیرد و یا اینكه از بتونیر بدون پیمانه استفاده شود . برای پیمانه كردن شن و ماسه هرگز نباید از بیل استفاده نمود زیرا تقریبا هیچوقت بیل پر شده دو نفر از لحاظ حجم و یا وزن با هم مساوی نیست و حتی بیل پر شده یك نفر در ساعات مختلف كار با هم متفاوت می‌باشد .
  حتی المقدور برای ساختن بتن حتی به مقدار كم باید از ماشین های بتن سازی ( بتونیر) استفاده نمود ، چنانچه به بتونیر دسترسی نباشد باید دو نفر كارگر با بیل در دو طرف توده شن و ماسه پیمانه شده ایستاده و آهسته آهسته از زیر توده را مخلوط نمایند پس از آنكه یك بار تمام توده را جابجا نمودند بار دیگر نیز آنرا مخلوط نمایند و توجه داشته باشند كه حتما محتویات بیل را روی نوك توده جدید خالی نمایند زیرا دانه ها روی مخروط تشكیل شده غلطیده و بخوبی مخلوط خواهد شد آنگاه از كنار آنرا با آب مخلوط نموده و پس از بدست‌ آوردن بتن كاملا مخلوط شده و همگن بلافاصله آنرا مصرف نمایند در مورد ساختن بتن باید از مخلوط كردن كلیه توده با آب خودداری نموده و باصطلاح در مورد بتن نباید اخوره ( آبخوره ) درست كرد زیرا در این صورت آب به مقدار وسیعی سیمان موجود در لایه های بالائی را شسته و به قسمتهای زیرین شن و ماسه می برد كه در این صورت سیمان به نسبت مساوی بین قسمتهای مختلف بتن تقسیم نشده و مخلوط همگن بدست نمی دهد همانطوریكه گفته شد در موقع بتن سازی باید حتما از ماشینهای بتن ساز استفاده نمود .
  بتونیرها دارای گردنده ای هستند كه به آهستگی حول محوری مایل نسبت به افق میگردد و به وسیله تیغه هائی كه در داخل آن تعبیه شده محتویات خود را مخلوط می‌نماید نوع بزرگتر آن دارای پیمانه می‌باشد كه این پیمانه جهت شن و ماسه است و گنجایش آن بر حسب لیتر روی آن قید شده است این پیمانه به وسیله كارگران از شن و یا ماسه پر شده آنگاه به وسیله اهرمی محتویات آن به داخل دیگ خالی می‌گردد .
  باید دقت شود زمان مخلوط كردن كلیه دفعات بتن سازی مساوی باشد و تقریبا هر بار 5/1 دقیقه بعد از اضافه نمودن آخرین جزء بتن به دستگاه فرصت داده شود تا شن و ماسه را مخلوط نماید قبل از بارگیری مجدد دستگاه باید دقت شود كه كلیه محتویات دفعه قبل تخلیه گردد . شروع كار همیشه مقداری سیمان و ماسه به بدنه دیگ مخلوط كننده می چسبد بدین لحاظ مشخصات اولین قسمت بین با سایر دفعات متفاوت خواهد بود برای جلوگیری از این موضوع بهتر است قبل از شروع كار قدری سیمان و ماسه را در دیگ بتونیر چرخانیده و تخلیه نمایند آنگاه مخلوط اصلی را بارگیری كنند بدین ترتیب مشخصات كلیه یقسمتهای بتن یكسان خواهد بود . بهتر است تمام محتویات دیگ به روی زمین و حمل آن به وسیله فرقون خود داری شود زیرا این جابجائی ها ممكن است اجزاء متشكله بتن را از همدیگر جدا نموده و كیفیت كار را پائین بیاورد بطور خلاصه با هر وسیله كه بتن جابجا می‌شود اعم از پمپاژ یا دمپر یا باگت های حمل بتن می باید توجه شود كه اجزاء متشكله بتن از همدیگر تفكیك نشود . بعضی از ماشینهای بتن سازی دارای ظرف آبی می‌باشد كه پس از تنظیم آب لازم را به داخل دیگ خواهد ریخت باید توجه داشت كه همیشه باندازه كافی آب داخل این منبع موجود باشد اگر چنین دستگاهی روی بتونیر نصب نباشد جهت آب ریختن در مخلوط می باید از سطلهائی كه قبلا ظرفیت آن را معلوم كرده ایم استفاده نمود و مقدار آب ریخته شده داخل دیگ دقیقا مشخص بوده و در دفعات مختلف بتن سازی به یك مقدار آب مصرف نمود .
  بتن باید بحدی روان باشد كه دانه های آن بخوبی روی یكدیگر غلطیده و كاملا آرماتورها را احاطه نموده و گوشه های قالب خود را كاملا پر نموده و كلیه هوای موجود در قالب از آن خارج شود و باید حداقل آب ممكنه را كه برای انجام كارهای فوق لازم است مصرف نمود زیرا همانطور كه قبلا توضیح داده شد آب بیشتر از اندازه تبخیر شده و جای آن به صورت لوله های موئین باقی مانده و سبب پوكی قطعه بتونی می‌گردد . پس از اتمام كار دیگ بتونیر می باید به وسیله آب و قدری ماسه تمیز شده و برای روز بعد آماده باشد قبل از شروع كار می‌باشد تیغه های داخل دیگ معاینه شده و از سالم بودن آن مطمئن شویم همچنین وسائل توزین و منابع آب بتونیر باید كنترل شده مخصوصا عقربه های توزین مصالح باید به وسیله چند كیسه سیمان كه وزن آنها معلوم است كنترل شود .
  روز قبل از بتن ریزی باید كلیه مصالح و ابزار كار از قبیل شن و ماسه ـ سیمان ـ آب ـ گازوئیل ـ روغن ---------- گازوئیل ـ بیل ـ فرقون ـ و غیره در پاكار ( مركز بتن سازی ) حاضر بوده و به وسیله سرپرست بتن ریزی بازدید شود مخصوصا كار بتونیر سیم های بكسل ـ تسمه های نقاله از روز قبل آزمایش شود .


  بتن ریزی
  قبل از بتن ریزی باید كلیه آرماتورها با نقشه كنترل شود ، مخصوصا دقت شود كه آرماتورها به همدیگر با سیم آرماتوربندی بسته شده باشد و اگر جائی فراموش شده باشد مجددا بسته شود . فاصله آرماتورها یكنواخت باشد زیرا اغلب اتفاق میافتد كه در تیرهای اصلی كه آرماتورها نزدیك همدیگر بسته می‌شود فاصله بین‌ آرماتورها یكنواخت نیست ، بعضی از آنها بهمدیگر چسبیده و نیز بعضی با فاصله از همدیگر قرار میگیرند این موضوع باعث می‌شود كه بتن نتواند كلیه میله گردها را احاطه نموده و قطعه همگن و توپری به وجود بیاورد . باید محل بتن ریزی عاری از خاك و مواد زائد باشد اگر بین اتمام كار آرماتوربندی و بتون ریزی چند روز فاصله باشد حتما می باید محل كار با دقت بیشتری بازدید شود .
  كلیه قسمتهای قالب بندی باید با دقت بازدید شود از استحكام تیرها و دستك ها و قالب ها باید مطمئن بشویم زیرا همانطوریكه میدانیم تا چند روز كلیه وزن بتن و آرماتورهای آنرا همین قالب ها تحمل خواهند نمود و اگر نقطه ضعفی در آن باشد كه نتواند بار بتن را تحمل نماید و در موقع بتن ریزی شكسته و فرو ریزد ضرر مالی بزرگی به كار وارد خواهد شد زیرا در روز بتن ریزی كه رفت و آمد روی قالب زیاد بوده و هر كس به كاری مشغول می‌باشد مشكل بتوان اقدام به تعمیر كفراژبندی نمود . در تمام روز بتن ریزی حتما باید یك نفر كارگر با تجربه مدام قالب ها را كنترل نموده و اثرات اضافه شدن وزن را روی آنها در نظر داشته باشد و در موقع بروز خطر فوری افراد دیگر را مطلع نماید .
  وقتیكه قالب بندی چوبی است و رویه فلزی ندارد باید قبل از بتن ریزی از روغن كاری كلیه قسمتهای قالب مطمئن شویم . این روغنكاری اولا باعث شده آب بتن را نمی مكد و باعث فساد بتن نمی گردد .
  در موقع بتن ریزی باید از رفت و آمد زیاد روی آرماتورها جلوگیری نمود زیرا در اینصورت در اثر وزن كارگران در آرماتورها انحنای موضوعی بوجود خواهد آمد . بهتر است از قسمت جلو ( آنطرف كه به مركز تهیه بتن نزدیك تر می‌باشد ) شروع به بتن ریزی نموده و رفته رفته كار را ادامه بدهیم باید كاملا مطمئن شویم كه بتن تمام گوشه های قالب را پر نموده و كرمو نمی باشد در مورد ستونها با نواختن ضربه های یكنواخت به بدنه قالب و كوبیدن ، بتن باید در آن ارتعاش ایجاد نمود تا بتن در قالب بخوبی جابجا شود .
  و در دالها و تیرها و سقفها باید با كوبیدن مداوم بتن آنرا به تمام گوشه های قالب راهنمائی نموده و جسم توپری بوجود آوریم . در بتن ریزی با ارتفاع زیاد بهتر است آنرا در لایه های 30 سانتیمتری ریخته و هر لایه را بخوبی كوبیده و بعد لایه بعدی را بریزیم در بتن ریزی سقف باید سطح آنرا كاملا ماله كشی نموده و در مواقع ماله كشی باید توجه داشت كه كلیه میله گردها و تنگها داخل بتون قرار گرفته و حداقل 5/2 سانتیمتر روی آن با بتن پوشیده شود این مقدار معمولا در نقشه های اجرایی قید شده است .
  در موقع بتن ریزی های با ارتفاع زیاد مانند دیوارها و سدها چنانچه آب اضافی بتن بالا بیاید باید بتن بعدی را قدری خشك تر ریخت تا این آب جمع شود باید حمل بتن به صورت پیوسته انجام گیرد تا حتی المقدور اجزاء آن از همدیگر جدا نشود . در مواقعی كه بتن باید به راههای دور حمل گردد باید حتما از ماشینهائی كه دارای منبع گردان می‌باشند استفاده نمود . در مواقعی كه مشاهده كنیم اجزاء بتن در اثر حمل و نقل از یكدیگر جدا شده است قبل از مصرف باید به وسیله بیل چند بار بتن را برگردان نمود .
  تا آنجا كه ممكن است بهتر است كه بتن ریزی بدون وقفه انجام گیرد . بطوریكه در موقع سخت شدن یكپارچه باشد ولی نظر باینكه این كار همیشه ممكن نیست و گاهی مجبور هستیم كه بتن ریزی را تعطیل نموده و كار را دوباره شروع كنیم در چنین مواقعی می باید محل قطع بتن حتما با نظر مهندس كارگاه انجام شود زیرا محل قطع بتن باید در جائی باشد كه نیروهای وارده صفر بوده و یا حداقل باشد در موقع قطع بتن ریزی باید چند عدد فولاد كمكی در مقطع گذاشته شود روز بعد باید سطح قطع شده كاملا با آب شسته شده و از گرد و خاك و مواد اضافی پاك گردد آنگاه باید با قدری دوغاب سیمان خالص محل را اندود نموده آنگاه بتن ریزی جدید را شروع نمود و بهتر است حتی المقدور از مصرف چسب و هر گونه مواد دیگر در بتن خود داری گردد .
  جتی المقدور باید بتون در محل نهائی ریخته شود و از تكرار حمل آن خودداری گردد اگر تراكم آرماتور درگودی قابل ملاحظه و زیاد باشد باید ناودان و یا تیغهائی پیش بینی شود كه بتن را به ته قالب برساند و فرو ریختن بتون از لابلای آرماتورها مجاز نیست زیرا ممكن است باعث جدا شدن مواد متشكله بتون گردد . اگر تراكم آرماتور در كف و قالب باشد باید در آن قسمت از بتون از مصالح ریز دانه تری استفاده شود و یا اگر ممكن باشد اول چند سانتیمتر ( طبق نقشه ) در كف قالب بتون بریزیم آنگاه شبكه آرماتور را در جای خود قرار دهیم ولی این كار در اغلب مواقع امكان ندارد .
  «« در جهان هیچ چیز بهتر از راستی نیست »»

  DANESH
 4. 1
 5. #123
  Bauokstoney
  کاربر حرفه ای
  http://up.vbiran.ir/images/nrtfq8oe4y3n4ataqsc.pnghttp://up.vbiran.ir/images/nrtfq8oe4y3n4ataqsc.pnghttp://up.vbiran.ir/images/nrtfq8oe4y3n4ataqsc.pnghttp://up.vbiran.ir/images/nrtfq8oe4y3n4ataqsc.pnghttp://up.vbiran.ir/images/nrtfq8oe4y3n4ataqsc.png
  تاریخ عضویت
  Jan 1970
  نوشته ها
  72,809
  1,464
  18,860
  میزان امتیاز
  0

  پیش فرض مقاوم‌سازی سازه‌های بتن آرمه اجرا شده توسط مواد كا

  مقاوم‌سازی سازه‌های بتن آرمه اجرا شده توسط مواد كا
  سازه‌های بتن آرمه تحت عوامل محیطی و جوی بسیار دشوار قرار دارند. این عوامل باعث كاهش خصوصیات مكانیكی و فیزیكی بتن و فولاد شده و نهایتاً باعث كاهش ظرفیت باربری سازه خواهد شد. این كاهش ظرفیت باربری در زلزله‌های نسبتاً شدید باعث تخریب سازه خواهد شد. مشابه اتفاقی كه در زلزله‌های اخیر لوس‌آنجلس، سانفرانسیسكو و كوبه به وجود آمده است. از مهمترین بیماری‌های سازه‌های بتن آرمه كه اثرات جبران ناپذیری روی سازه می‌گذارند می‌توان از خوردگی فولاد پدیده كربناتاسیون بتن و پدیده الكالی رآكسیون نام برد


  سازه‌های بتن آرمه تحت عوامل محیطی و جوی بسیار دشوار قرار دارند. این عوامل باعث كاهش خصوصیات مكانیكی و فیزیكی بتن و فولاد شده و نهایتاً باعث كاهش ظرفیت باربری سازه خواهد شد. این كاهش ظرفیت باربری در زلزله‌های نسبتاً شدید باعث تخریب سازه خواهد شد. مشابه اتفاقی كه در زلزله‌های اخیر لوس‌آنجلس، سانفرانسیسكو و كوبه به وجود آمده است. از مهمترین بیماری‌های سازه‌های بتن آرمه كه اثرات جبران ناپذیری روی سازه می‌گذارند می‌توان از خوردگی فولاد پدیده كربناتاسیون بتن و پدیده الكالی رآكسیون نام برد.
  مقام سازی سازه‌های بتن آرمه با توجه به افزایش قیمت اجرای سازه‌های نوین امروزه اهمیت زیادی پیدا كرده است. مقام سازی برای كاهش صدمات سازه، محافظت كردن سازه در مقابل نفوذ پذیری برای محدود كردن خوردگی، جبران اتلاف سختی و افزایش مقاومت و نهایتاً جهت اصلاح كیفیت و افزایش دوام سازه می‌باشد.
  روش‌های گوناگونی برای افزایش مقاومت و كارآئی سازه و یا قسمتی از آن در رابطه با رفتار خمشی، برشی و یا فشاری وجود دارد كه از این روش‌ها می‌توان پیش تنیدگی خارجی، اتصال ورقه‌های فولادی و یا روش بتن پاشیده را نام برد. با توجه به مشكلاتی كه این روش‌ها به خاطر محدودیت و یا مسائل اقتصادی دارند روش جدیدی از مقاوم سازی با استفاده از مواد كامپوزیت كه از تركیب الیاف كربن و ماتریسی اپوكسی تشكیل شده مورد توجه مهندسی سازه قرار گرفته است. در روش مقاوم‌ سازی درجا، سازه‌های بتن آرمه از فرمی از این مواد به صورت پارچه‌های انعطاف‌پذیر استفاده می‌شود. كه به روش پلیمریزاسیون به سازه بتنی متصل می‌گردد.
  در این روش جهت تقویت تیرها، ستون‌ها، دال‌ها در مقابل بارهای خارجی و تصحیح رفتار مكانیكی آنها از اتصال ورقه‌های كامپوزیت كربن/ اپوكسی استفاده می‌شود. پروسه اتصال تقریباً پیچیده‌ بوده و با استفاده از تركیب فشار خلاء و افزایش درجه حرارت تا 125 درجه سانتیگراد امكان‌پذیر خواهد بود. قبل از انجام این روش سطح بتن با استفاده از سندبلاست زبری لازم را به دست می‌آورد.
  روش اتصال با استفاده از پلیمریزاسیون در جای پارچه‌های كربن بیش آغشته شده به رزین اپوكسی خواهد بود. در این پروسه كه نسبت به سطح عمل شده حدوداً 8 ساعت زمان لازم دارد. درجه حرارت تا 125 درجه سانتیگراد افزایش یافته و درجه حرارت توسط ترموكوپل به مدت 5/1 ساعت كنترل می‌شود و فشار خلاء در مدت زمان پلیمریزاسیون با استفاده از پمپ خلاء به مجموعه اعمال می‌گردد. این روش دارای سرعت نسبتاً زیاد بوده و به عنوان یك روش موثر برای مقاوم‌ سازی سازه‌ها در نقاط با شرایط محیطی دشوار و برای سازه‌ها با اشكال پیچیده هندسی می‌باشند.
  از اثرات مستقیم مقاوم سازی ستون‌ها و تیرهای خمشی بهبود رفتار مكانیكی می‌باشند. نتایج آزمایشگاهی بیانگر افزایش ظرفیت برشی و جذب انرژی در ستون‌ها و افزایش مقاومت خمشی در تیرها می‌باشد. این افزایش گاهی اوقات به بیش از 100% می‌رسد.


  استفاده از آرماتورهای غیرفلزی cfrp در ساخت سازه‌های جدید


  از مهمترین عوامل تهدید كارآئی سازه‌های بندری و دریائی خوردگی فولاد و تخریب بتن در اثر عوامل محیطی و شیمیایی می‌باشد. با توجه به حجم سرمایه‌گذاری‌های اولیه در ساخت این سازه‌ها و دشواری‌ و هزینه بالای تعمیر و نگهداری آنها تحقیقات گسترده‌ای در كشورهای صنعتی در رابطه با استفاده از آرماتورهای غیرفلزی به صورت جایگزین با آرماتورهای فولادی مطرح شده است. آرماتورهای غیرفلزی كه از تركیب فیبر و ماتریس ساخته می‌شوند دارای خواص فوق‌العاده مناسب از جمله مقاومت در مقابل خوردگی، مقاومت در مقابل كلیه محیط‌های شیمیایی و مقاومت كششی بسیار بالا می‌باشند.
  تولید آرماتورهای غیر فلزی cfrp كه از تركیب فیبرهای كربن كیفیت بالا و ماتریس‌های اپوكسی ساخته شده‌اند امروزه در كشورهای صنعتی آغاز شده است و از خواص عمده آرماتورهای غیر فلزی cfrp می‌توان به این موراد اشاره كرد:
  - مدول الاستسیته معادل فولاد
  - وزن سبك ( فولاد) در نتیجه حمل و استقرار بسیار ساده
  - دوام در مقابل خوردگی در نتیجه كاربرد مناسب در سازه‌های دریایی
  - ضد میدان‌های مغناطیسی
  - تولیدات متنوع با قطرهای گوناگون
  جداول 4 و 5 انواع آرماتورهای غیرفلزی موجود در بازار و خواص فیزیكی و مكانیكی آنها را نشان می‌دهد. آرماتورهای غیرفلزی با توجه به این خصوصیات، بسیار مناسب جهت مسلح كردن سازه‌های دریایی (ساحلی و فراساحلی) می‌باشد. ضمناً با توجه به ارزش سرمایه‌گذاری اولیه و قیمت‌های بالای تعمیر و نگهداری سازه و دشواری جایگزینی سازه‌های آسیب دیده در اثر خوردگی، قیمت اولیه آرماتورهای cfrp نسبت به آرماتورهای فلزی كاملاً توجیه‌پذیر است.


  نتیجه‌گیری


  مواد كامپوزیت بافیبرهای كیفیت بالا كربن در مرحله كنونی محصولات نوینی هستند باید زمان معینی سپری گردد تا كاربرد آنها در زمینه‌های متفاوت مهندسی متداول گردد. بدون تردید می‌توان پیش‌بینی كرد كه فیبرهای كربن بخاطر تنوع و خواص بسیار جالبی كه دارند در آینده یك نقش تعیین كنند.
  جهت مسلح كردن سازه‌های استراتژیك خصوصاً سازه‌های دریائی و مقاوم‌سازی سازه‌های بتن‌ آرمه اجرا شده، در نواحی زلزله‌خیز را داشته باشند. از پروژه‌های مطرح امروزه مهار كردن سكوهای نفتی شناور در اعماق بیش از پانصد متر با استفاده از كابل‌های كربن و مقاوم‌ سازی سازه‌های بتن آرمه جدا شده خصوصاً پل‌ها در كشور ژاپن با استفاده از صفات كربن می‌باشد.
  «« در جهان هیچ چیز بهتر از راستی نیست »»

  DANESH
 6. 1
 7. #124
  Bauokstoney
  کاربر حرفه ای
  http://up.vbiran.ir/images/nrtfq8oe4y3n4ataqsc.pnghttp://up.vbiran.ir/images/nrtfq8oe4y3n4ataqsc.pnghttp://up.vbiran.ir/images/nrtfq8oe4y3n4ataqsc.pnghttp://up.vbiran.ir/images/nrtfq8oe4y3n4ataqsc.pnghttp://up.vbiran.ir/images/nrtfq8oe4y3n4ataqsc.png
  تاریخ عضویت
  Jan 1970
  نوشته ها
  72,809
  1,464
  18,860
  میزان امتیاز
  0

  پیش فرض آرماتور بندی

  آرماتور بندی
  1- كلیات
  هر نوع فولاد به صورت میلگرد یا سیم كه به عنوان آرماتور در بتن مسلح به كار می‌رود باید مطابق استانداردهای معتبر تولید شده و دارای برگ شناسایی كارخانه سازنده باشد.


  2- انواع فولاد


  انواع فولاد مصرفی در بتن مسلح از نظر روش تولید، جوش‌پذیری، شكل‌پذیری، شكل رویه و قطر اسمی به شرح زیر می‌باشند.
  ... روش تولید
  الف: فولاد نورد شده در حالت گرم (گرم نورد شده).

  آرماتور بندی


  1- كلیات
  هر نوع فولاد به صورت میلگرد یا سیم كه به عنوان آرماتور در بتن مسلح به كار می‌رود باید مطابق استانداردهای معتبر تولید شده و دارای برگ شناسایی كارخانه سازنده باشد.


  2- انواع فولاد


  انواع فولاد مصرفی در بتن مسلح از نظر روش تولید، جوش‌پذیری، شكل‌پذیری، شكل رویه و قطر اسمی به شرح زیر می‌باشند.
  ... روش تولید
  الف: فولاد نورد شده در حالت گرم (گرم نورد شده).
  ب: فولاد اصلاح شده در حالت سرد به وسیله عملیات مكانیكی از قبیل پیچاندن، كشیدن، نورد كردن یا گذراندن از حدیده (سرد اصلاح شده).
  پ: فولاد ویژه كه با گرمایش و آبدادگی سخت شده است (گرم عمل آمده).
  ... جوش‌پذیری
  فولاد از نظر جوش‌پذیری به سه رده زیر طبقه‌بندی می‌شود.
  الف: فولاد جوش‌پذیر كه با تجهیزات و روشهای متداول قابل جوشكاری است.
  ب: فولاد جوش‌پذیر مشروط كه در شرایطی معین با تجهیزات و روشهای معین قابل جوشكاری است.
  پ: فولاد جوش‌پذیر كه با وسایل متعارف قابل جوشكاری نیست.
  ... شكل‌پذیری
  فولاد از نظر شكل‌پذیری به سه رده زیر طبقه‌بندی می‌شود.
  الف: فولاد نرم كه منحنی تنش - تغییر شكل نسبی آن دارای پله تسلیم مشهود است.
  ب: فولاد نیم‌سخت كه منحنی تنش - تغییر شكل نسبی آن دارای پله تسلیم بسیار محدود است.
  پ: فولاد سخت كه منحنی تنش - تغییر شكل نسبی آن فاقد پله تسلیم است.
  ... شكل رویه
  الف: میلگرد آجدار
  ب: میلگرد ساده
  ... قطر اسمی
  الف: آرماتور به صورت كلاف، شاخه و شبكه‌های جوش شده یا بافته شده در كارخانه برای مصرف عرضه می‌شود و تفكیك آرماتورها بر اساس قطر اسمی آنهاست.
  ب: قطر اسمی میلگرد ساده قطری است كه در برگ شناسایی ذكر می‌شود و معادل قطر دایره هم‌مساحت با مقطع عرضی نظری میلگرد و بر حسب میلیمتر است.
  پ: قطر اسمی، سطح رویه اسمی، و سطح مقطع اسمی میلگردهای آجدار به ترتیب برابر است با قطر، سطح رویه و سطح مقطع میلگردهای ساده صاف هم‌وزن آنها.
  ت: در محاسبات وزن، سطح رویه و سطح مقطع میلگرد، قطر اسمی آن و جرم واحد حجم معادل 7850 كیلوگرم در متر مكعب ملاك قرار می‌گیرد.
  ث: قطرهای اسمی میلگردها از 5 تا 50 میلیمتر با گامهای مختلف و قطرهای اسمی سیمهای شبكه‌های جوش شده از 4 تا 12 میلیمتر با گام 5/0 میلیمتر می‌باشند.
  ج: معمولاً قطرهای اسمی مورد مصرف در بتن‌آرمه و بر حسب میلیمتر به شرح زیر می‌باشند.
  50 و 40 و 32 و 25 و 20 و 16 و 12 و 10 و 8 و 6 و 5

  ۳- مشخصات مكانیكی


  ... مقاومت مشخصه و تنش تسلیم فولاد
  مقاومت مشخصه فولاد بر اساس مقدار تنش تسلیم آن تعیین می‌شود و معادل مقداری است كه حداكثر 5 درصد مقادیر اندازه‌گیری شده برای حد تسلیم ممكن است كمتر از آن باشد. در مواردی كه تنش تسلیم به وضوح مشخص نباشد مدار آن معادل تنش نظیر 2/0 درصد تغییر شكل نسبی ماندگار انتخاب می‌شود.  ... طبقه‌بندی میلگرد
  میلگردهای فولادی بر اساس مقاومت تسلیم مشخصه طبقه‌بندی می‌شوند. طبقه‌بندی میلگردهای مصرفی در بتن‌آرمه بر حسب نوع فولاد به شرح زیر است:
  S500
  S400
  S350
  S300
  S220

  اعداد بعد از S بیانگر حداقل مقاومت مشخصه میلگرد بر حسب نیوتن بر میلیمتر مربع می‌باشد.


  ... نمونه‌ برداری
  مقاومت و سایر مشخصه‌های میلگردها بر اساس نتایج آزمایش نمونه‌های بریده شده از آنها تعیین می‌شوند. در هر نمونه‌برداری باید یك قطعه به طول یك متر بریده شود و نمونه‌‌های آزمایشی از این قطعه جدا شوند.
  تعداد و تواتر نمونه‌‌ها باید طوری باشد كه ارزیابی كیفیت كل میلگردهای مصرفی امكانپذیر گردد. برای این منظور باید از هر پنجاه تن و كسر آن، از هر قطر و هر نوع فولاد حداقل پنج نمونه برداشته شود.


  ... ضوابط پذیرش میلگردها (یا فولاد)
  مقاومت مشخصه فولاد وقتی منطبق بر طبقه مورد نظر و قابل قبول تلقی می‌شود كه علاوه بر تأمین شرایط مقاوت مشخصه و شکل پذیری یكی از شرایط زیر هم تأمین شود:

  الف: در میان نتایج آزمایشهای كششی پنج نمونه، حد تسلیم هیچ كدام از نمونه‌ها كمتر از مقاومت مشخصه فولاد نباشد.

  ب: در صورت برآورده نشدن بند الف بالا، باید یكسری دیگر شامل پنج نمونه مورد آزمایش قرار گیرد.
  در صورت برآورده نشدن بندهای الف و ب، مقاومت مشخصه فولاد از نظر انطباق با طبقه مورد نظر قابل قبول نخواهد بود.


  4- جوش‌پذیری
  جوش‌پذیری میلگردها به نحوه تولید و نیز تركیب شیمیایی فولاد آنها بستگی دارد. تمامی میلگردهای گرم نورد شده با تركیب شیمیایی متعارف، دارای جوش‌پذیری مطلوب تلقی می‌شوند. میلگردهای سرد اصلاح شده و گرم عمل آمده، به حرارت جوش حساسیت بسیار دارند و با روشهای معمول جوش‌پذیر نیستند. وصله جوشی این گونه میلگردها با رعایت ضوابطی خاص میسر است.

  5- شكل‌پذیری
  شكل‌پذیری میلگردها بر اساس آزمایش تاشدگی با زاویه 180 درجه، با آزمایش خم كردن و باز كردن خم با استفاده از فلكه استاندارد تعیین می‌شود. شكل‌پذیری میلگردها وقتی قابل قبول تلقی می‌شود كه ازدیاد طول نسبی گسیختگی در آزمایش كششی از 8 درصد روی ده برابر قطر و 12 درصد روی پنج برابر قطر میلگرد كمتر نباشد.

  6-تغییر شكلها  ... نمودار تنش - تغییر شكل نسبی
  برای سهولت محاسبه می‌توان نمودار واقعی تنش - تغییر شكل نسبی فولاد را با نموداری دوخطی جایگزین كرد. نمودار تنش - تغییر شكل نسبی فولاد در كشش و فشار یكسان در نظر گرفته می‌شود.

  ... مدول الاستیسیته
  مدول الاستیسیته برای تمام میلگردهای مصرفی در بتن‌آرمه برابر با 200000 نیوتن بر میلیمتر مربع فرض می‌شود.

  ... ضریب انبساط حرارتی
  ضریب انبساط حرارتی برای تمامی میلگردهای مصرفی در بتن‌آرمه معادل 5-10*1 به ازای هر درجه سیلیسیوس است.

  7- انبار كردن، نگهداری و كنترل فولاد
  میلگردهای فولادی را باید در محلهای تمیز و عاری از رطوبت انبار كرد تا از زنگزدگی و كثیف شدن سطح آنها جلوگیری شود.
  میلگردهایی كه تا حد پوسته شدن زنگ زده باشند، به ویژه میلگردهایی كه به طور موضعی و عمیق دچار خوردگی شده‌اند، بدون انجام آزمایش و حصول اطمینان از انطباق مشخصه‌های آنها با مشخصه‌های مورد نظر و در نظر گرفتن كاهش احتمالی سطح مقطع قابل مصرف در بتن‌آرمه نمی‌باشند.
  در فاصله زمانی ورود میلگردها به كارگاه تا جاگذاری آنها در سازه، ضوابط زیر باید در جابه‌جایی آنها نیز رعایت شود.
  الف: از هر نوع صدمه مكانیكی یا تغییر شكل پلاستیكی نظیر بریدگی و ضربه حاصل از سقوط از ارتفاع باید جلوگیری شود.
  ب: باید از گسیختگی جوشها در شبكه‌‌های جوش شده جلوگیری شود.
  پ: نشانه‌های مشخص كننده نوع آرماتور نباید از بین برود.


  8- آماده كردن میلگردها


  ... بریدن میلگردها
  میلگردها باید با وسایل مكانیكی بریده شوند. در صورتی كه استفاده از تمام طول میلگردهای تابیده سرد اصلاح شده ضروری باشد، یا وصله آنها به روش جوش دادن نوك به نوك لازم شود، سرهای نتابیده آنها باید قطع گردد.

  ... خم كردن میلگردها

  الف: تمامی میلگردها باید به صورت سرد خم شوند.

  ب: خم كردن میلگردها تا حد امكان باید به طور مكانیكی به وسیله ماشین مجهز به فلكه خم‌كن و با یك عبور در سرعت ثابت انجام پذیرد، طوری كه قسمت خم شده دارای شعاع انحنای ثابتی باشد.

  پ: برای خم كردن میلگردها باید از فلكه‌هایی استفاده شود كه قطر آنها برای نوع فولاد مورد نظر مناسب باشد.

  ت: سرعت خم كردن میلگردها باید متناسب با نوع فولاد و دمای محیط اختیار شود.

  ث: در شرایطی كه دمای میلگردها از 5 درجه سلسیوس كمتر باشد، باید از خم كردن آنها خودداری شود.

  ج: به طور كلی باز و بسته كردن خمها به منظور شكل دادن مجدد به میلگردها مجاز نیست.


  ... شرایط رویه میلگردها
  قبل از جاگذاری میلگردها، باید اطمینان حاصل شود كه رویه آنها، از هر نوع عامل و اثر زیانبار، از قبیل گل، روغن، قیر، دوغاب سیمان خشك شده، رنگ، كندگیر كننده‌ها، زنگ پوسته شده و برف و یخ عاری است.مصرف این گونه میلگردها منوط به تمیز كردن آنها در حد حذف پوسته زنگ خواهد بود.


  ... قلابهای استاندارد
  هریك از خمهای مشروحه زیر، قلاب استاندارد تلقی می‌شود:

  الف: میلگردهای اصلی
  ـ خم نیم‌دایره (قلاب انتهایی 180درجه) به اضافه حداقل db4 طول مستقیم ولی نه كمتر از 60 میلیمتر در انتهای آزاد میلگرد، كه db قطر اسمی میلگرد یا سیم بر حسب میلیمتر است.
  ـ خم 90 درجه (گونیا) به اضافه طول مستقیم برابر حداقل db12 در انتهای آزاد میلگرد.
  ـ خم 135 درجه (چنگك) به اضافه طول مستقیم حداقل db8 در انتهای آزاد میلگرد.

  ب: برای میلگردهای تقسیم و خاموتها
  ـ خم 90 درجه (گونیا) به اضافه حداقل db6 طول مستقیم ولی نه كمتر از 60 میلمیتر در انتهای آزاد میلگرد، برای میلگردهای به قطر 16 میلیمتر و كمتر.
  ـ خم 90 درجه (گونیا) به اضافه حداقل db12 طول مستقیم در انتهای آزاد میلگرد، برای میلگردهای به قطر بیشتر از 16 میلیمتر و كمتر از 25 میلیمتر.
  ـ خم 135 درجه (چنگك) به اضافه حداقل db6 طول مستقیم ولی نه كمتر از 60 میلیمتر در انتهای آزاد میلگرد.
  ـ خم نیمدایره (180درجه) به اضافه حداقل db4 طول مستقیم ولی نه كمتر از 60 میلیمتر در انتهای آزاد میلگرد.

  ... قطرهای مجاز خمها
  حداقل مجاز قطر خم میلگردها باید با توجه به ملاحظات زیر تعیین شود.

  الف: جلوگیری از خرد شدن یا تركیدن بتن در اثر فشارهای متمركز ایجاد شده در داخل خم.

  ب: مراعات حداقل قطر فلكه‌ای كه با استفاده از آن آزمایش خم كردن و باز كردن خم میلگردها نتیجه‌ای رضایتبخش داشته است.

  ... حداقل قطر خمها

  الف: قطر داخلی خمها به جز برای خاموتها نباید از مقادیر مندرج در جدول 1 كمتر اختیار شود.

  جدول 1 حداقل قطر خمها
  «« در جهان هیچ چیز بهتر از راستی نیست »»

  DANESH
 8. 1
 9. #125
  Bauokstoney
  کاربر حرفه ای
  http://up.vbiran.ir/images/nrtfq8oe4y3n4ataqsc.pnghttp://up.vbiran.ir/images/nrtfq8oe4y3n4ataqsc.pnghttp://up.vbiran.ir/images/nrtfq8oe4y3n4ataqsc.pnghttp://up.vbiran.ir/images/nrtfq8oe4y3n4ataqsc.pnghttp://up.vbiran.ir/images/nrtfq8oe4y3n4ataqsc.png
  تاریخ عضویت
  Jan 1970
  نوشته ها
  72,809
  1,464
  18,860
  میزان امتیاز
  0

  پیش فرض مقاوم‌سازی سازه‌های بتن آرمه اجرا شده توسط مواد كا

  مقاوم‌سازی سازه‌های بتن آرمه اجرا شده توسط مواد كا

  سازه‌های بتن آرمه تحت عوامل محیطی و جوی بسیار دشوار قرار دارند. این عوامل باعث كاهش خصوصیات مكانیكی و فیزیكی بتن و فولاد شده و نهایتاً باعث كاهش ظرفیت باربری سازه خواهد شد. این كاهش ظرفیت باربری در زلزله‌های نسبتاً شدید باعث تخریب سازه خواهد شد. مشابه اتفاقی كه در زلزله‌های اخیر لوس‌آنجلس، سانفرانسیسكو و كوبه به وجود آمده است. از مهمترین بیماری‌های سازه‌های بتن آرمه كه اثرات جبران ناپذیری روی سازه می‌گذارند می‌توان از خوردگی فولاد پدیده كربناتاسیون بتن و پدیده الكالی رآكسیون نام برد.

  سازه‌های بتن آرمه تحت عوامل محیطی و جوی بسیار دشوار قرار دارند. این عوامل باعث كاهش خصوصیات مكانیكی و فیزیكی بتن و فولاد شده و نهایتاً باعث كاهش ظرفیت باربری سازه خواهد شد. این كاهش ظرفیت باربری در زلزله‌های نسبتاً شدید باعث تخریب سازه خواهد شد. مشابه اتفاقی كه در زلزله‌های اخیر لوس‌آنجلس، سانفرانسیسكو و كوبه به وجود آمده است. از مهمترین بیماری‌های سازه‌های بتن آرمه كه اثرات جبران ناپذیری روی سازه می‌گذارند می‌توان از خوردگی فولاد پدیده كربناتاسیون بتن و پدیده الكالی رآكسیون نام برد.
  مقام سازی سازه‌های بتن آرمه با توجه به افزایش قیمت اجرای سازه‌های نوین امروزه اهمیت زیادی پیدا كرده است. مقام سازی برای كاهش صدمات سازه، محافظت كردن سازه در مقابل نفوذ پذیری برای محدود كردن خوردگی، جبران اتلاف سختی و افزایش مقاومت و نهایتاً جهت اصلاح كیفیت و افزایش دوام سازه می‌باشد.
  روش‌های گوناگونی برای افزایش مقاومت و كارآئی سازه و یا قسمتی از آن در رابطه با رفتار خمشی، برشی و یا فشاری وجود دارد كه از این روش‌ها می‌توان پیش تنیدگی خارجی، اتصال ورقه‌های فولادی و یا روش بتن پاشیده را نام برد. با توجه به مشكلاتی كه این روش‌ها به خاطر محدودیت و یا مسائل اقتصادی دارند روش جدیدی از مقاوم سازی با استفاده از مواد كامپوزیت كه از تركیب الیاف كربن و ماتریسی اپوكسی تشكیل شده مورد توجه مهندسی سازه قرار گرفته است. در روش مقاوم‌ سازی درجا، سازه‌های بتن آرمه از فرمی از این مواد به صورت پارچه‌های انعطاف‌پذیر استفاده می‌شود. كه به روش پلیمریزاسیون به سازه بتنی متصل می‌گردد.
  در این روش جهت تقویت تیرها، ستون‌ها، دال‌ها در مقابل بارهای خارجی و تصحیح رفتار مكانیكی آنها از اتصال ورقه‌های كامپوزیت كربن/ اپوكسی استفاده می‌شود. پروسه اتصال تقریباً پیچیده‌ بوده و با استفاده از تركیب فشار خلاء و افزایش درجه حرارت تا 125 درجه سانتیگراد امكان‌پذیر خواهد بود. قبل از انجام این روش سطح بتن با استفاده از سندبلاست زبری لازم را به دست می‌آورد.
  روش اتصال با استفاده از پلیمریزاسیون در جای پارچه‌های كربن بیش آغشته شده به رزین اپوكسی خواهد بود. در این پروسه كه نسبت به سطح عمل شده حدوداً 8 ساعت زمان لازم دارد. درجه حرارت تا 125 درجه سانتیگراد افزایش یافته و درجه حرارت توسط ترموكوپل به مدت 5/1 ساعت كنترل می‌شود و فشار خلاء در مدت زمان پلیمریزاسیون با استفاده از پمپ خلاء به مجموعه اعمال می‌گردد. این روش دارای سرعت نسبتاً زیاد بوده و به عنوان یك روش موثر برای مقاوم‌ سازی سازه‌ها در نقاط با شرایط محیطی دشوار و برای سازه‌ها با اشكال پیچیده هندسی می‌باشند.
  از اثرات مستقیم مقاوم سازی ستون‌ها و تیرهای خمشی بهبود رفتار مكانیكی می‌باشند. نتایج آزمایشگاهی بیانگر افزایش ظرفیت برشی و جذب انرژی در ستون‌ها و افزایش مقاومت خمشی در تیرها می‌باشد. این افزایش گاهی اوقات به بیش از 100% می‌رسد.


  استفاده از آرماتورهای غیرفلزی cfrp در ساخت سازه‌های جدید
  از مهمترین عوامل تهدید كارآئی سازه‌های بندری و دریائی خوردگی فولاد و تخریب بتن در اثر عوامل محیطی و شیمیایی می‌باشد. با توجه به حجم سرمایه‌گذاری‌های اولیه در ساخت این سازه‌ها و دشواری‌ و هزینه بالای تعمیر و نگهداری آنها تحقیقات گسترده‌ای در كشورهای صنعتی در رابطه با استفاده از آرماتورهای غیرفلزی به صورت جایگزین با آرماتورهای فولادی مطرح شده است. آرماتورهای غیرفلزی كه از تركیب فیبر و ماتریس ساخته می‌شوند دارای خواص فوق‌العاده مناسب از جمله مقاومت در مقابل خوردگی، مقاومت در مقابل كلیه محیط‌های شیمیایی و مقاومت كششی بسیار بالا می‌باشند.
  تولید آرماتورهای غیر فلزی cfrp كه از تركیب فیبرهای كربن كیفیت بالا و ماتریس‌های اپوكسی ساخته شده‌اند امروزه در كشورهای صنعتی آغاز شده است و از خواص عمده آرماتورهای غیر فلزی cfrp می‌توان به این موراد اشاره كرد:
  - مدول الاستسیته معادل فولاد
  - وزن سبك ( فولاد) در نتیجه حمل و استقرار بسیار ساده
  - دوام در مقابل خوردگی در نتیجه كاربرد مناسب در سازه‌های دریایی
  - ضد میدان‌های مغناطیسی
  - تولیدات متنوع با قطرهای گوناگون
  جداول 4 و 5 انواع آرماتورهای غیرفلزی موجود در بازار و خواص فیزیكی و مكانیكی آنها را نشان می‌دهد. آرماتورهای غیرفلزی با توجه به این خصوصیات، بسیار مناسب جهت مسلح كردن سازه‌های دریایی (ساحلی و فراساحلی) می‌باشد. ضمناً با توجه به ارزش سرمایه‌گذاری اولیه و قیمت‌های بالای تعمیر و نگهداری سازه و دشواری جایگزینی سازه‌های آسیب دیده در اثر خوردگی، قیمت اولیه آرماتورهای cfrp نسبت به آرماتورهای فلزی كاملاً توجیه‌پذیر است.


  نتیجه‌گیری
  مواد كامپوزیت بافیبرهای كیفیت بالا كربن در مرحله كنونی محصولات نوینی هستند باید زمان معینی سپری گردد تا كاربرد آنها در زمینه‌های متفاوت مهندسی متداول گردد. بدون تردید می‌توان پیش‌بینی كرد كه فیبرهای كربن بخاطر تنوع و خواص بسیار جالبی كه دارند در آینده یك نقش تعیین كنند.
  جهت مسلح كردن سازه‌های استراتژیك خصوصاً سازه‌های دریائی و مقاوم‌سازی سازه‌های بتن‌ آرمه اجرا شده، در نواحی زلزله‌خیز را داشته باشند. از پروژه‌های مطرح امروزه مهار كردن سكوهای نفتی شناور در اعماق بیش از پانصد متر با استفاده از كابل‌های كربن و مقاوم‌ سازی سازه‌های بتن آرمه جدا شده خصوصاً پل‌ها در كشور ژاپن با استفاده از صفات كربن می‌باشد.
  «« در جهان هیچ چیز بهتر از راستی نیست »»

  DANESH
 10. 1
 11. #126
  Bauokstoney
  کاربر حرفه ای
  http://up.vbiran.ir/images/nrtfq8oe4y3n4ataqsc.pnghttp://up.vbiran.ir/images/nrtfq8oe4y3n4ataqsc.pnghttp://up.vbiran.ir/images/nrtfq8oe4y3n4ataqsc.pnghttp://up.vbiran.ir/images/nrtfq8oe4y3n4ataqsc.pnghttp://up.vbiran.ir/images/nrtfq8oe4y3n4ataqsc.png
  تاریخ عضویت
  Jan 1970
  نوشته ها
  72,809
  1,464
  18,860
  میزان امتیاز
  0

  پیش فرض حوزه های آب خیز كشور ایران

  حوزه های آب خیز كشور ایران

  حوزه آبخیز دریای خزر
  این حوزه آبخیز كه مساحت آن به 173،300 كیلومتر مربع میرسد، دارای شیب زیاد بوده و بیشترین اختلاف ارتفاع حوزه آبخیزهای كشور را كه بالغ بر 5500 متر است، به خود اختصاص داده است. در این محدوده سیزده رودخانه با مساحت حوزه آبخیز بیش از هزار کلیومتر مربع وجود دارد که رودخانههای ارس، سفیدرود، هراز و اترك از نظر وسعت حوزه آبخیز و ویژگیهای اقلیمی و تداوم آبدهی متفاوت از حوزه دیگر می باشند. رودهای فوق دارای حوزه آبخیزهای كوهستانی وسیعی هستند و پوشش گیاهی غالب آنها جنگلی است.


  حوزه خلیج فارس و دریای عمان
  این حوزه آبخیز با مساحت 437،150 كیلومتر مربع یكی از پهناورترین حوزه آبخیزهای ایران محسوب میگردد و رودخانههای غرب، جنوب غربی و جنوب زیرحوزه های سرچشمه گرفته از كوههای زاگرس و بشاگرد و بلوچستان را در بر میگیرد. جمعاً 29 رودخانه با مساحت بیش از 1000 كیلومتر مربع در این زیرحوزه وجود دارد كه یا به درون كشور عراق جریان مییابند و پس از پیوستن به رودخانة دجله به خلیج فارس میریزند و یا بطور مستقیم به خلیج مزبور و یا دریای عمان وارد میگردند. برخی ازبزگترین رودخانههای این حوزه آبخیز به ترتیب از شمال تا جنوب خاوری عبارتند از: سیروان، كرخه، كارون، جراحی، زهره، هله، موند، كل، میناب و سرباز.

  حوزه آبخیز دریای خزر
  این حوزه آبخیز كه مساحت آن به 173،300 كیلومتر مربع میرسد، دارای شیب زیاد بوده و بیشترین اختلاف ارتفاع حوزه آبخیزهای كشور را كه بالغ بر 5500 متر است، به خود اختصاص داده است. در این محدوده سیزده رودخانه با مساحت حوزه آبخیز بیش از هزار کلیومتر مربع وجود دارد که رودخانههای ارس، سفیدرود، هراز و اترك از نظر وسعت حوزه آبخیز و ویژگیهای اقلیمی و تداوم آبدهی متفاوت از حوزه دیگر می باشند. رودهای فوق دارای حوزه آبخیزهای كوهستانی وسیعی هستند و پوشش گیاهی غالب آنها جنگلی است.


  حوزه خلیج فارس و دریای عمان
  این حوزه آبخیز با مساحت 437،150 كیلومتر مربع یكی از پهناورترین حوزه آبخیزهای ایران محسوب میگردد و رودخانههای غرب، جنوب غربی و جنوب زیرحوزه های سرچشمه گرفته از كوههای زاگرس و بشاگرد و بلوچستان را در بر میگیرد. جمعاً 29 رودخانه با مساحت بیش از 1000 كیلومتر مربع در این زیرحوزه وجود دارد كه یا به درون كشور عراق جریان مییابند و پس از پیوستن به رودخانة دجله به خلیج فارس میریزند و یا بطور مستقیم به خلیج مزبور و یا دریای عمان وارد میگردند. برخی ازبزگترین رودخانههای این حوزه آبخیز به ترتیب از شمال تا جنوب خاوری عبارتند از: سیروان، كرخه، كارون، جراحی، زهره، هله، موند، كل، میناب و سرباز.
  در باب اهمیت این زیرحوزه فقط به این نکته بسنده می شود که رودهای دشت خوزستان به تنهائی 30 درصد منابع آب کشور را دارا می باشند.


  حوزه آبخیز دریاچه ارومیه
  مساحت این حوزه دریاجه ارومیه 50،850 كیلومتر مربع است در این حوزه دریاجه ارومیه هشت رودخانه با مساحت آبریز بیش از هزار كیلومتر مربع وجود دارد و زرینهرود بزرگترین و مهمترین آنها بشمار میآید.


  حوزه آبخیز دریاچه نمك قم
  مساحت حوزه دریاچة نمك قم 89،650 كیلومتر مربع است و بخش بسیار ناچیز و كوچكی از آن نیز به دریاچة حوضسلطان و كویر میغان و دشت جنوبی قزوین وارد میگردد. رودخانههای جاجرود، كرج، شور، قرهچای و قمرود به این حوزه زهکشی می شوند در این محدوده شش رودخانه با مساحت بیش از هزار كیلومتر مربع وجود دارد كه رودخانة شور و قرهچای و قمرود بزرگترین آنها محسوب میشوند.


  حوزه آبخیز اصفهان و سیرجان
  این حوزه كه از زیر حوزه های كوچك باتلاق گاوخونی، كویر ابركوه، شورهزار مروس و كویر سیرجان تشكیل یافته است، دارای 90،700 كیلومتر مربع مساحت است و زایندهرود بزرگترین رودخانة آن بشمار میآید. انتقال آب کارون از طریق تونل کوهرنگ به زاینده رود از وقایعی است که بر بیلان هیدرولوژیک این محدوده تاثیر دارد.


  حوضة نیریز یا بختگان
  این حوزه با مساحت 31،000 كیلومتر مربع از حوزهای فرعی دریاچة كافتر، دریاچة بختگان و دریاچة مهارلو تشكیل شده و رودخانة كر مهمترین رود این منطقه محسوب میشود.


  حوزه آبخیز جازموریان
  حوزه جازموریان با مساحتی برابر 69،600 كیلومتر مربع در جنوب شرقی ایران و بین رشتهكوههای بشاگرد (در جنوب) و جبال بارز (در شمال) جای دارد و آبهای سطحی آن كلاً به هامون جزموریان میریزد. در این حوضه پنج رودخانه با مساحت آبریز بیش از هزار كیلومتر مربع وجود دارد كه هلیلرود بزرگترین آنهاست.


  حوزه دشت کویر
  این حوزه که یکی از کم بارش ترین حوزه های کشور محسوب می شود از حوضههای كوچكتری چون كویر حاج علیقلی، كویر نمك و دشت گناباد تشكیل مییابد و مساحت آن به 227،400 كیلومتر مربع بالغ میگردد.. از رودخانههای قابل توجه این حوزه به حبلهرود ( واقع در گرمسار) و كالشور جاجرم كه یكی از طویلترین رودخانههای ایران است، میتوان اشاره نمود.

  حوزه آبخیز كویر لوت
  مساحت این حوزه كه حوضة كویر لوت از زیرحوزه های كوچكتری چون نمكزار طبس، دغ محمدآباد، كویر ساغند، شورهزارهای شمال خاوری شهرستان بافق و كویر سرجنگل تشكیل یافتهو یکی از كمبارانترین و خشكترین حوضههای ایران است به199،000 كیلومتر مربع بالغ میگردد و از مهمترین رودخانههای آن كه اغلب سیلابی و فصلی هستند میتوان به رودخانة تهرود واقع در استان كرمان اشاره كرد.


  حوزه اردستان و یزد و كرمان
  این حوزه كه با مساحت 99،800 كیلومتر مربع یكی از خشكترین و بیآبترین حوضههای ایران بشمار میآید، از زیرحوزضههای كوچكتری چون دغسرخ، كویر سیاهكو، كویر درانجیر، دشت جنوب خاوری یزد، شنزار كشكوئیه، دشت كویرات و شنزارهای جنوب كرمان تشكیل یافته است.


  حوضة صحرای قرهقوم
  -مساحت این حوضه 43،550 كیلومتر مربع است و یكی از حوضههای كمبارش ایران محسوب میگردد. به همین دلیل حوزه آبخیز آن حالت سیلخیزی و رودها حالت فصلی دارند و رودهای كشفرود و جامرود از مهمترین آنها بشمار میآیند.


  حوزه هامون
  این حوزه که در شرق کشور واقع گردیده است مساحتی برابر با 109،850 كیلومتر مربع داراست و از حوضههای كوچكتری چون نمكزار خواف، دغ شكافته، دغ بالا، دغ پترگان، دغ توندی، دریاچة نمكزار، دریاچة هامون صابری، لورگشتران، دریاچة هامون، هامون گودزره، دریاچة كرگی، هامون ماشكل و نمكزاركپ تشكیل یافته است. این حوزه نیز از جمله كمبارانترین و خشكترین حوضههای ایران محسوب میشود و رودهای هیرمند و ماشكل مهمترین رودهای آن بشمار میآیند.
  «« در جهان هیچ چیز بهتر از راستی نیست »»

  DANESH
 12. 1
 13. #127
  Bauokstoney
  کاربر حرفه ای
  http://up.vbiran.ir/images/nrtfq8oe4y3n4ataqsc.pnghttp://up.vbiran.ir/images/nrtfq8oe4y3n4ataqsc.pnghttp://up.vbiran.ir/images/nrtfq8oe4y3n4ataqsc.pnghttp://up.vbiran.ir/images/nrtfq8oe4y3n4ataqsc.pnghttp://up.vbiran.ir/images/nrtfq8oe4y3n4ataqsc.png
  تاریخ عضویت
  Jan 1970
  نوشته ها
  72,809
  1,464
  18,860
  میزان امتیاز
  0

  پیش فرض سدهای لاستیكی

  سدهای لاستیكی

  تكنولوژی نسبتاًجدیدی كه برای مهار آبهای سطحی به كار گرفته شده است تكنولوژی ساخت سدهای لاستیكیمی باشد . قبل از این نوع سدها برای مهار و هدایت آب به سوی زمینهای وسیع و آبروها، از دریچه های فولادی و تخته های چوبی استفاده می شد كه در جلوی دریچه ها قرار میگرفت تا آب با فشار بیشتری جریان داشته باشد . در این كار نیز به نیروی انسانی نیازبود و اگر در باز كردن این دریچه ها تأخیری روی می داد سیل ایجاد می شد و دریچه رابا خود می برد .
  ایدة استفاده از سدهای لاستیكی اولین بار در سال 1950 توسط «ایمبرسون» مطرح شد . در سال 1965 اولین سد لاستیكی بادی در ژاپن برای ذخیره سازیآب به بهره برداری رسید .
  هم اكنون در حدود 100 سد لاستیكی در آمریكای شمالی ،بیش از 1000 سد لاستیكی در ژاپن و خاور دور ، و در مجموع 2600 سد در نقاط مختلفجهان به طور موفقیت آمیز در دست بهره برداری میباشند.

  مقدمه :
  تكنولوژی نسبتاًجدیدی كه برای مهار آبهای سطحی به كار گرفته شده است تكنولوژی ساخت سدهای لاستیكیمی باشد . قبل از این نوع سدها برای مهار و هدایت آب به سوی زمینهای وسیع و آبروها، از دریچه های فولادی و تخته های چوبی استفاده می شد كه در جلوی دریچه ها قرار میگرفت تا آب با فشار بیشتری جریان داشته باشد . در این كار نیز به نیروی انسانی نیازبود و اگر در باز كردن این دریچه ها تأخیری روی می داد سیل ایجاد می شد و دریچه رابا خود می برد .
  ایدة استفاده از سدهای لاستیكی اولین بار در سال 1950 توسط «ایمبرسون» مطرح شد . در سال 1965 اولین سد لاستیكی بادی در ژاپن برای ذخیره سازیآب به بهره برداری رسید .
  هم اكنون در حدود 100 سد لاستیكی در آمریكای شمالی ،بیش از 1000 سد لاستیكی در ژاپن و خاور دور ، و در مجموع 2600 سد در نقاط مختلفجهان به طور موفقیت آمیز در دست بهره برداری میباشند.

  كاربرد ها و مزایایسدهای لاستیكی

  كنترل سیلابها وتنظیم جریان رودخانه :
  این كار نوسطدستگاههای الكترونیكی در اتاق كنترل و به طور خودكار انجام میگیرد . پایی آمدن رقوم سطح آب از یك سطح مشخصبه معنای پایان سیلاب است ، كه در این صورت دستگاه الكترونیكی كنترل، دستور افراشتن سد را اعلام می دارد كه با این اعلام كمپرسور هوا به كار افتاده وسد را باد میكند .

  كنترل رسوب رودخانه
  از آن جا كه سكوی بتنی محل استقرار سدلاستیكی ، در كف رودخانه و هم ترازبا بستر آنكار گذاشته می شود ، در هنگام خواباندن سد ، شرایط رودخانه مانند شرایط قبل ازاحداث سد لاستیكی است . این ویژگی باعث می شود كه پشت سدهای لاستیكی را رسوب پرنكند ، زیرا در هنگام وقوع سیل كه بیشترین بار رسوب گذاری رودخانه است ، سد به صورتاتوماتیك به حالت خوابیده در می آید و رودخانه شرایط طبیعی پیدا می كند .

  موارد استفاده ازسدهای لاستیكی
  1-كنترل سد و حفاظتساحلی در برابر فرسایش .
  2-نصب بر روی بندها وسدها به منظور افزایش ارتفاع آنها و كمك به تولید برق .
  3-كاهش آلودگی آب .
  4-افزایش ظرفیت ذخیرة سدها .
  5-مسائل تفریحی از قبیل شنا ، قایق رانی ، ...
  6-جلوگیری از نفوذ آب شور دریا به هنگام مد به ساحل .

  مزایای اقتصادیسدهای لاستیكی نسبت به موارد جایگزین
  از جمله مزایای اقتصادی این سد ها نسبت به موارد جایگزین شده عبارتنداز :
  1-سدهای لاستیكی به فونداسیون پیچیده ای نیازندارند .
  2-این سد ها می توانند تا دهانه ای به طول 100 متر اجرا شوند .
  3-این سدها به حداقل حفاظت و نگهداری نیاز دارند . قسمت عمدة تعمیرات مربوط بهسیستمهای مكانیكی سد می باشد . تعمیر و نگهداری بدنة سد نیز شباهت بسیاری به تعمیرلاستیك اتومبیل دارد و در صورت سوراخ شدن بدنة سد آن را مانند لاستیك اتومبیل پنچرگیری می كنند .
  4-انعطاف پذیری سد در مقابل زلزله .
  5-نصب و ساختن بسیارسریع .

  اجرای سدهای لاستیكی
  سدهای لاستیكی از یك تیوپ هوا كه به یكبستر متصل می شود تشكیل شده است ،انواع قدیم سدهایلاستیكی fabri dam نامیده می شد كه به در آنها مخلوط آب و هوا برای متورم كردن تیوپاستفاده می شد ، در حال حاضر از سدهایی به نام inflatable dam استفاده می گردد یعنیسدهایی كه قابل باد شدن می باشند .
  ساختمان سدهای لاستیكی را می توان متشكل ازسه بخش دانست :
  1-بدنة سد ( rubber dam body )
  2-بستر سد و تجهیزاتمهار
  3-سیستم كنترل و بهره برداری

  بدنه سد
  بدنه سد پیشرفته تیرن جز تشكیل دهندة سدلاستیكی می باشد كه تركیبی از لاستیك و الیاف تقویت كننده بوده و به صورت ورق تولیدمی گردد . ورقه های لاستیكی در طولهای مورد نیاز به عرض 1 متر الی 2 متر تولید میگردد كه از اتصال آنها به یكدیگر به صورت عرضی بدنة سد به صورت یكپارچه تولید میشود .
  برای حفاظت بدنه در برابر عوامل جوی و همچنین اجسام معلق در آب از موادمختلفی برای مقاومكردن بدنه استفاده می شود از جمله كلروپرن ( cr ) و اتیلن پروپیلنمونومد ( epdm ) كه هر دو ماده مقاومت بالایی در برابر عوامل جوی و تغییرات گستردةدرجه حرارت محیط دارند كه این نوع مواد از فیبرهای سخت كه تحت فشار و حرارت زیادقرار می گیرند تشكیل می گردد .

  بستر سد و تجهیزاتمهار
  بستر سد عموماً در كف به صورت سطح ودر دو طرف به صورت شیب دار ساخته می شود . لوله هایی كه در پر وخالی كردن آب یا هوابه كار می روند عمدتاً در بستر كار گذاشته می شوند . بدنة لاستیكی سد به وسیله لولهو میله در محل نگه داشته و توسط پیچ مهار ، نصب می گردد . با تزریق رزین پلیاستر درمحل ، این قسمت سخت و محكم می شود . بخش بیرونی پیچهای مهار پس از عبور از سوراخهایتعبیه شده در بدنة سد لاستیكی توسط مهره و واشر به بستر محكم می گردد . ارتفاع اینپیچ و مهره ها پس از بستن سد لاستیكی بایستی پایین تر از سطح كف بستر رودخانه باشدتا از تجمع گل و لای هنگامی كه سد خالی است جلوگیری به عمل آید .
  نصب بدنة سد بهبستر به دو روش سیستم مهاریك ردیفی و سیستم مهار دو ردیفی صورت می گیرد . مزیتسیستم مهار دو ردیفی این است كه هر چه فاصلة دو ردیفبیشتر باشد تأثیر تغییرات ارتفاع سد با نوسانات سطح آب به حداقل میرسد .

  اتاق كنترل
  ابعاد یك اتاق كنترل استاندارد در حدود 10 مترمربع می باشد ، اتاق كنترل شامل یك قاب كنترل و یك كمپرسور هوا می باشد .
  دلایل انتخاب هوا به جای آب برای متورم كردن سدهای لاستیكی :
  انتخابهوا به جای آب به چند دلیل زیر می باشد :
  1-دسترسی به هوای تمیز با حجم زیادخیلی راحت تر از دسترسی به آب تمیز با حجم زیاد است .
  2-از لحاظ اقتصادی هزینةپركردن سدهای لاستیكی با هوا خیلی كمتر از هزینة پركردن با آب میباشد .
  3-لولههای حامل آب جهت پر كردن سد اغلب به خاطر در بر داشتن آب حاوی رسوب مبتلا به گرفتگیشده و مشكلات تعمیری را بوجود می اورد.
  4-سدهای پر شده از آب به یك سیستم لولهكشی خیلی پیچیده و لوله های قطور احتیاج دارند و برای پر كردن یك سد در هنگام نبودنآب اغلب به یك مخزن نگهداری آب در حاشیه آن نیاز است.
  5-از لحاظ عملی هوا زمانخیلی كمتری از آب برای آهسته بلند كردن یك سد لاستیكی نیاز دارد.
  6-سدهای پرشده از آب در یك هوای سرد ممكن است دچار یخ زدگی شود .
  7-هزینة ساخت فونداسیونسدی كه از آب پر شده نسبت به سدی كه از هوا پر شده بیشتر است . علاوه بر این از 8-نظرسازه ای پی سد آبی از لحاظ استحكام به دلیل تحمل وزن عظیمی از آب روی خود از پی سدبادی حجیم تر است
  برخی از مشكلاتسدهای لاستیكی
  1-آسیب دیدگی بدنة سد درهنگام خالی كردن باد بدنه .
  2-برخورد اجسام بزرگ و نوك تیز كه موجب آسیب بهبدنه می شود .
  3-فرار و خروج هوا : به هنگام خالی كردن باد بدنة سد ممكن استاجسام نوك تیز ایجاد پنچری نمایند و نیز هنگام سیلاب در اثر برخورد اجسامبزرگ مانند تنه درخت و ... با بدنه سد در آن خراشیدگی یاسوراخآخرین ویرایش:-
  «« در جهان هیچ چیز بهتر از راستی نیست »»

  DANESH
 14. 1
 15. #128
  Bauokstoney
  کاربر حرفه ای
  http://up.vbiran.ir/images/nrtfq8oe4y3n4ataqsc.pnghttp://up.vbiran.ir/images/nrtfq8oe4y3n4ataqsc.pnghttp://up.vbiran.ir/images/nrtfq8oe4y3n4ataqsc.pnghttp://up.vbiran.ir/images/nrtfq8oe4y3n4ataqsc.pnghttp://up.vbiran.ir/images/nrtfq8oe4y3n4ataqsc.png
  تاریخ عضویت
  Jan 1970
  نوشته ها
  72,809
  1,464
  18,860
  میزان امتیاز
  0

  پیش فرض انواع سد و روند مطالعات سد سازی

  انواع سد و روند مطالعات سد سازی
  سدهای خاکی:
  سدهای خاکی مصالحشان را از همان منطقه احداث و یا نواحی نزدیک تأمین می کنند ، و اصولاً دارای هسته رسی می باشند . رس بر اثر تماس با آب مانع نفوذ و انتقال آب و رطوبت می گردد و مانند نوعی عایق رطوبتی عمل می کند . اگر عمده مصالح تشکیل دهنده سد خاکی یکسان باشند ، سد را همگن می گویند و در غیر اینصورت ناهمگن. اگر کل سد خاکی از رس باشد سد خاکی همگن است ، اما اگر هسته مرکزی سد رس باشد و دور هسته مرکزی را با سنگهای دانه درشت پر کرده باشند ، سد غیر همگن محسوب می شود. از نظر تحلیل و آنالیز این نوع سدها بسیار حساس می باشند و در عین حال از نظر اجرا و پیاده سازی ساده تر می باشند.اجرای این سد در رودخانه های عریض ساده تر است. مصالح این سد اعم از ریز دانه و درشت دانه بایستی در دسترس باشد. این سدها برای زمینهایی نامناسب از نظر مقاومت مناسب ترین نوع سد می باشند.

  سدهای خاکی:
  سدهای خاکی مصالحشان را از همان منطقه احداث و یا نواحی نزدیک تأمین می کنند ، و اصولاً دارای هسته رسی می باشند . رس بر اثر تماس با آب مانع نفوذ و انتقال آب و رطوبت می گردد و مانند نوعی عایق رطوبتی عمل می کند . اگر عمده مصالح تشکیل دهنده سد خاکی یکسان باشند ، سد را همگن می گویند و در غیر اینصورت ناهمگن. اگر کل سد خاکی از رس باشد سد خاکی همگن است ، اما اگر هسته مرکزی سد رس باشد و دور هسته مرکزی را با سنگهای دانه درشت پر کرده باشند ، سد غیر همگن محسوب می شود. از نظر تحلیل و آنالیز این نوع سدها بسیار حساس می باشند و در عین حال از نظر اجرا و پیاده سازی ساده تر می باشند.اجرای این سد در رودخانه های عریض ساده تر است. مصالح این سد اعم از ریز دانه و درشت دانه بایستی در دسترس باشد. این سدها برای زمینهایی نامناسب از نظر مقاومت مناسب ترین نوع سد می باشند.
  سدهای سنگریز:
  این سدها خودبخود غیر همگن می باشند و حتماً باید یک بافت آب بند در مرکز آن قرار گرفته باشد. شکل این سدها درست مانند سد ناهمگن خاکی با هسته رسی می باشد با این تفاوت که در مرکز سد به جای رس از سنگ ریزه نفوذ ناپذیر استفاده می شود و در دور تا دور سد سنگریزه های دشت تر ریخته می شود. در برخی موارد رویه سد را به جای سنگریزه با بتن می پوشانند که در آنصورت دیگر نیازی به هسته آب بند نمی باشد. اینگونه سدها اغلب از نوع بلند می باشند. این نوع سد در برابر زلزله بسیار مقاوم هستند . سنگهای ریخته شده برای سد بایستی خاصیتهایی از قبیل جذب کم آب ، سایش کم ، مقاومت فشاری بالا و در برابر سرد و گرم شدن مقاومت خوبی داشته باشند.
  سدهای بتنی وزنی:
  این سدها عمدتاً کوتاه هستند و ارتفاع آنها بین 15 تا 20 متر می باشد ، این سدها به دلیل وزن زیادی که با بتن برای آن بوجود می آورند بر اثر فشار آب حرکت نمی کند و از جای خود تکان نمی خورد. در این نوع سد سرریز شدن آب مشکلی ایجاد نمی کند . این سدها در دره های عریض ساخته می شوند . این نوع سد در برابر تغییر درجه حرارت نیز هیچگونه حساسیتی ندارد.
  سدهای بتنی قوسی :
  این سدها معمولاً در درهای باریک با شیب زیاد و از جنس سنگ اجرا می گردد و می تواند دو قوسی نیز باشند و در راستای عمود ی و افقی در ره دو حالت قوس داشته باشند. حسن این سدها این است که اگر به هر علتی در بدنه آنها ترک ایجاد شود خود نیروی فشار اعمالی از جانب آب پشت سد باعث هم آمدن این ترکها ( ترکهای حرارتی) می شود.
  سدهای بتنی پشت بند دار:
  سدهای پشت بند دار از نوع بلند هستند و با عث جلوگیری از خمشهای زیاد در بتن می شوند و برای تصور آن می توان اینگونه آنرا تشبیه کرد که دیواری بلند را که دارای پی در زمین است با تیرچه هایی در پشت آن نیز محکم نگه داشته شود تا فرو نریزد.
  سدهای لاستیکی:
  این سدهای اغلب بر روی رودخانه های فصلی زده می شود و این سدها از جنس لاستیک می باشند که در زمان مورد نیاز این سدها را از باد پر می کنند و این عمل باد کردن حجم سد را بالا می برد و سد مانع عبور آب می گردد. از این وع سد که کوتاه نیز می باشد در شمال کشور خودمان نیز وجود دارد.
  حال با انواع سدها بطور مختصر آشنا شدیم و بایستی کاربرد این سدها را نیز بدانیم و دلایل استفاده از آنها را نیز به دقت مد نظر بگیریم.
  حال پس از آشنایی کوتاه و مختصر با این نوع سدها نحوه ارزیابی برای ساختن یک سد را مورد بررسی قرار می دهیم.
  از نظر فنی برای ساختن یک سد می بایست مراحلی سپری شود تا ساختن یک سد آغاز گردد ، هر کدام از این مراحل را یک فاز می نامند به شرح ذیل:
  • فاز صفر: آیا ساختن این سد از نظر اقتصادی و مورد کاربری توجیه دارد یا خیر؟
  • فاز یک: انواع سدهایی که با توجه به شرایط جغرافیایی و اقتصادی پیشنهاد می شود بطور ریز می بایست مورد بررسی قرار گیرد و میزان ذخیره آب و هزینه ریالی آن مورد بررسی قرار گیرد.
  • فاز دو : هندسه و تحلیل سد و ریختن نقشه اجرای سد.
  • فاز سه : اجرای سد.
  اما در مورد گروههای فنی که برای ساختن یک سد مورد نیاز است به گروههای زیر می توان اشاره کرد:
  1. گروه هیدرولیک.
  2. گروه هیدرولوژی.
  3. گروه زیست محیطی.
  4. گروه آبهای زیر زمینی.
  5. گروه نقشه برداری.
  6. گروه شهر سازی.
  7. گروه کشاورزی.
  8. گروه زمین شناسی.
  9. گروه مدیریت و هماهنگی.
  گروههای فنی ذکر شده در کنار یکدیگر پس از تصمیم برای اجرای یک سد گرد می آیند تا یک پروژه به نتیجه برسد. پس از انجام مقدمات مطالعاتی بر روی سد، نوع سد بر اساس منطقه جغرافیایی و مصالح در دسترس سد مورد ارزیابی قرار می گیرد. یکی از نکاتی که جغرافیای منطقه برای ما در ساختن سد مشخص می کند نوع خاک و زمین منطقه و یا دره ای که در آن سد می خواهد اجرا شود ، می باشد ، زیرا نوع بدنه سد و خاک منطقه بسیار حساس است . برای مثال در منطقه ای سنگی با تنگه ای باریک و تنگ ساختن سد خاکی اشتباه است زیرا تماس این دو ماده ( بدنه سد و سنگی بودن منطقه) مانند چسباندن دوماده که یکی صلب و دیگری غیر صلب است می باشد و بر اثر تکان ( زلزله) این دو در نقطه اتصال جدا می شوند که این خطر ناک است.
  روند مطالعاتی برای احداث یک سد:
  در برنامه مطالعاتی برای ایجاد یک سد در یک منطقه نکاتی باید مورد توجه قرار گیرد. در ابتدای امر مکان یابی و امکان سنجی می باشد ، در این مرحله کارشناسان در منطقه ای که عکس هوایی از آن تهیه شده توسط اتومبیل به راه افتاده و از میان تنگه های گوناگون در یک رشته کوه ، بر اساس نوع خاک منطقه و میزان حوزه آبریزی بین دو یا سه منطقه را بر می گزینند. حال از میان مناطق انتخاب شده کار کارشناسی انجام می گیرد که در کدام منطقه میزان بهره وری از سد بالا تر است و در عین حال عمر مفید سد بیشتر می گردد و هزینه های احداث کاهش می یابد.
  سپس سایر گروهها طرح های مطالعاتی خود را در زمینه های مختلف برای محلهای برگزیده شده ارائه می دهند و در نهایت یکی از مکان ها که از نظر تمامی کارشناسان مطلوب تر ارزیابی می شود مورد تأیید قرار می گیرد و طرح برای فاز اجرایی و تصویب بودجه به سازمان مربوطه ارائه می گردد.
  سپس سازمانی که قصد ساخت سد را دارد و پروژه را در نوبن اعطای بودجه قرار می دهد ، در این فاصله سایر نهادها و سازمانهایی که در احداث این سد دارای منفعت هستند را تحت نامه هایی رسمی آگاه می سازد، بعنوان مثال وزارت نیرو برای احداث سدی که برای رفع کمبود آب کشاورزی در منطقه ای احداث می نماید وزارت جهاد کشاورزی ، محیط زیست و منابع طبیعی و میراث فرهنگی را در جریان کار قرار می دهد تا آنها نیز نظرهای کارشناسی خود را اعلام نمایند تا در احداث سد مد نظر قرار گیرد.
  در انتهای این بخش نکته ای که باید به آن اشاره کنیم دریچه هایی است که بر روی سدها تعبیه می نمایند و این دریچه ها به نوع سد ، ارتفاع آن و منطقه ای که سد در آن احداث می گردد ، مربوط می شود . سدها یا دو دریچه ای هستند یا سه دریچه ای.
  دریچه زبرین : که در بالاترین قسمت تاج سد ساخته می شود و در سدهایی که سرریز شدن از روی آنها مهم و خطرناک است در مواقع پر باران و پر آب باز می شوند.
  دریچه میانی : که اغلب مواقع در نیروگاههایی که برای تأمین آب کشاورزی و برق احداث شده اند کار برد دارد و برای رفع کمبود آب و برق و کنترل آب سد استفاده می شود.
  دریچه زیرین : این دریچه که در پایین سد تعبیه می شود و اغلب در کشور ما به دلیل آبرفتی بودن مناطق از این دریچه استفاده می گردد جهت خارج نمودن رسوب از پشت سد به کار می رود و با فشار خود آب از طریق این دریچه رسوب را به پشت سد هدایت می کنند و بدین سان به عمر مفید سد می آفزایند. شایان ذکر است که بدلیل رسوب فراوان این دریچه زودتر از همه از کارآیی می افتد
  «« در جهان هیچ چیز بهتر از راستی نیست »»

  DANESH
 16. 1
صفحه 16 از 46 نخست ... 67891011121314151617181920212223242526 ... آخرین
نمایش نتایج: از 121 به 128 از 361

کلمات کلیدی این موضوع

علاقه مندي ها (Bookmarks)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •