برای این کار پس از اسکن کردن و باز کردن عکس در فتوشاپ با استفاده از منوی File و گزینه‌ی Open ، اگر عکستان رنگی نیست ابتدا روی منوی Image رفته گزینه‌ی Mode را انتخاب و سپس گزینه‌ی RGB Color را کلیلک کنید. حالا در جعبه ابزار گزینه‌ی Healing Brush که به شکل چسب زخم است را انتخاب نمایید. سپس روی ناحیه‌ای از عکس که نزدیک به محل شکستگی عکس است و یا رنگ آن مشابه آن قسمت است رفته و کلید Alt سمت چپ را نگه داشته و کلیلک می‌کنیم. حالا سر محل شکستگی رفته و آن منطقه را رنگ آمیزی می‌کنیم. همزمان با این رنگ آمیزی علامتی به شکل دایره که یک به علاوه در آن است در ناحیه‌ی انتخاب شده ظاهر می‌گردد. توجه داشته باشید زمانی که این علامت از محل همرنگ با محل شکستگی خارج شد دیگر رنگ آمیزی نکنید. خوب حالا اگر ترمیم یک ناحیه تمام شد به سراغ محل دیگر بروید. دوباره کلید آلت سمت چپ را نگه داشته و روی ناحیه دیگری که مورد نظر است کلیک کرده و آلت را رها می‌کنیم و دوباره مراحل بالا را انجام می‌دهیم.

ابزار دیگری که برای این کارها مناسب است ابزارPatch tool در همان قسمت از فتوشاپ است. برای انتخاب آن روی همان دکمهHealing Brush کلید موس را نگه می‌داریم و از لیست باز شده گزینه Patch tool را انتخاب می‌کنیم. حالا می‌رویم روی یک ناحیه‌ی شکسته یا خراب عکس رفته آنجارا انتخاب می‌کنیم. سپس روی ناحیه انتخاب شده کلید چپ موس را نگه داشته و آن را به یک ناحیه از عکس که همرنگ ناحیه خراب است کشیده(Drag) کرده و رها می‌کنیم. حالا ناحیه خراب درست می‌شود.

با استفاده از روش‌های ذکر شده می توان اکثر عکس‌ها را ترمیم کرد اما دقت داشته باشد که حتما در انجام کارهای ذکر شده دقت تمام و حوصله زیادی به خرج دهید تا عکس شما به خوبیروز اول درآید.