ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی “ ورود به حساب” کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

انجنم سخت افزاری و نرم افزاری انجمن اورکلاک شنو
نمایش نتایج: از 1 به 7 از 7
 1. #1
  HAMEDZH2
  کاربر حرفه ای
  http://up.vbiran.ir/images/nrtfq8oe4y3n4ataqsc.pnghttp://up.vbiran.ir/images/nrtfq8oe4y3n4ataqsc.pnghttp://up.vbiran.ir/images/nrtfq8oe4y3n4ataqsc.pnghttp://up.vbiran.ir/images/nrtfq8oe4y3n4ataqsc.pnghttp://up.vbiran.ir/images/nrtfq8oe4y3n4ataqsc.png
  تاریخ عضویت
  Sep 2007
  نوشته ها
  125,904
  13,655
  40,041
  میزان امتیاز
  0

  پیش فرض مقالات سونا ، جکوزی ، استخر

  نحوه عملکرد سازه استخر

  نحوه عملکرد سازه استخر

  شاید در نگاه اول استخر تفرجگاه ساده ای به نظر برسد اما در روزهای گرم تابستانی می توان به عنوان یکی از بزرگترین اختراعات و اکتشافات بشر به آن نگاه کرد.  طرز کار استخرها چگونه است؟

  شاید در نگاه اول استخر تفرجگاه ساده ای به نظر برسد اما در روزهای گرم تابستانی می توان به عنوان یکی از بزرگترین اختراعات و اکتشافات بشر به آن نگاه کرد.

  اغلب افراد استخرها را تنها به عنوان یک محوطه بزرگ پر از آب می شناسند ولی باید توجه داشت که برای آماده سازی یک استخر از تکنولوژی خاصی بهره گرفته می شود. حال اجازه دهید از نظر فنی نگاهی به استخرها داشته باشیم.

  زیر سازی استخر

  استخرها اشکال و اندازه های متفاوتی دارند، اما تقریباً می توان گفت که همه آنها از استخر کوچک حیاط گرفته تا استخرهای موج ساز پارک های آبی بر مبنای یک سری اصول اولیه ساخته می شوند. همه آنها دارای یک سری صافی، سیستم های تصفیه و سیستم پالایش، لوله، موتور، پمپ، و دستگاهای افزودن مواد شیمیایی هستند که آب را تمیز، صاف، و شفاف نگه می دارند.

  دنیای آبی

  یک استخر به طور اخص نیازمند یک سری اجزای ابتدایی و اصلی است:

  * محفظه آب
  * پمپ موتوری
  * ---------- آب
  * خوراک دهنده شیمیایی
  * آبگذر
  * بازگشت دهنده آب

  • لوله های pvc که کلیه موارد فوق را به هم متصل می سازند.

  کارکرد یک استخر به این شکل است که آب همواره در طول یک چرخه وارد استخر شده و از طرف دیگر خارج می شود و در حین این فرآیند از فیلترها و خوراک دهنده های شیمیایی عبور کرده و مجدداً پس از تصفیه به محوطه استخر باز می گردد.

  با اتکا به این شیوه سیستم پمپاژ آب درون استخر را صاف و به دور از هر گونه باکتری و گرد و غبار و یا آلودگی های دیگر نگه می دارد. برخی از استخرها نیز دارای گرم کن می باشند و درجه حرارات آب را در حد دلخواه نگه می دارند.

  انواع استخر

  استخرها انواع و اقسام گوناگونی دارند. اولین تفاوتی که استخرهای مختلف را از هم جدا می سازد شکل ظاهری محوطه های آب است. که هر شکل دارای مزایا و معایب خاص خود می باشد. برخی از استخرها بر روی زمین بنا می شوند و از جمله ارزان ترین نوع استخرها می باشند و ساختن آنها نیز ساده می باشد که اکثراً با استفاده از کیت های آماده ساخته می شوند .

  از انواع دیگر می توان به استخرهای فایبر گلاس اشاره کرد که از پلاستیک فشرده فایبر گلاس ساخته می شوند. به این منظور ابتدا شکل محفظه آب با استفاده از فایبر گلاس آماده می شود و سپس برای نصب نیاز به یک تیم متخصص می باشد.

  سیستم آبگذر

  آب موجود در یک استخر یک چرخه تصفیه را طی می کند. در طول یک پروسه نرمال آب می بایست از دو سیستم آبکشی در زیر استخر و چند کف گیر سطحی عبور کند.

  آبکش ها معمولاً در عمیق ترین مکان قرار می گیرند. بیشتر گرد و غبار و کثیفی از این طریق تخلیه می شود. برای اینکه دست و پا و یا موی شناگران در آن گیر نکند، درپوش های مخصوص را برای آن در نظر گرفته اند.

  کف گیرها نیز کار مشابهی نظیر آبکش ها انجام می دهند با این تفاوت که تنها آب را از قسمت بالایی استخر به داخل می کشند و معمولاً در 10 سانت بالایی استخر نصب می شوند. هر گونه برگ، روغن های ضد آفتاب، و مو از طریق این وسیله از استخر خارج می شود.

  سیستم پمپاژ

  به این دلیل که ما فقط فضای بیرونی استخر را می بینیم، تصور می کنیم که عملکرد آن نیز ساده است. قلب هر استخر سیستم پمپاژ آب آن است. این سیستم دارای یک موتور اصلی می باشد که آب از طریق لوله های زهکش متفاوت وارد آن می شود.

  قبل از اینکه آب وارد پمپ اصلی شود از یک محوطه صافی فلزی عبور میکند و برگ و سایر مواردی که ممکن است در پمپ گیر کنند از آن جدا می شود و بعد به سمت ---------- های دیگر روانه می شود.

  ---------- شن

  فیلترهای شن دارای مخزن های بزرگ فایبر گلاس، سیمان و یا فلز هستند که در آن نوعی شن مخصوص وجود دارد که وقتی آب وارد آن می شود نیروی جاذبه آب را به سمت پایین هدایت می کند، شن های ریز مخصوص در مخزن مانند یک ---------- عمل کرده و کلیه غبارها و سایر آلودگی ها را به خود جذب می کند.

  مواد شیمیایی موجود در استخر

  تلاش زیادی برای تمیز نگه داشتن آب انجام می پذیرد که از جمله ابتدایی ترین این امور متعادل ساختن مواد شیمیایی آب است.

  عوامل بیماری زا نظیر ویروس ها و باکتری ها مضرات بیشماری را به همراه دارند. اگر مواد شیمیایی لازم به آب افزوده نشوند استخر تبدیل می شود به بهترین مکان برای رشد انواع میکرو ارگانیسم ها نظیر انگل و میکروب و انتقال آن از یک انسان به انسان دیگر ساده است.

  باید توجه داشت که اگر آب موجود در استخر دارای مواد شیمیایی کنترل نشده باشد، هم به بدنه استخر آسیب می رساند و هم به شناگران؛ و عدم تعادل این مواد شیمیایی به ویژه برای چشم و پوست مضر می باشد.

  یکی از رایج ترین مواد ضد عفونی کننده استخرها "کلر" است. که وقتی به آب اضافه می شود، عمل اکسیداسیون را انجام داده و آب را ضد عفونی می کند.

  سایر جرم گیر ها نظیر انواعی که حاوی برمید هستند نیز در این حوزه کاربرد وسیعی دارند. ضد عفونی کننده کلر عمدتاً به صورت مایع، پودر و یا قرص موجود می باشد و در هر کجا از چرخه تصفیه می تواند به آب اضافه شود، اما بهتر است پس از اتمام فرآیند تصفیه توسط خوراک دهنده اصلی به آب اضافه شود.

  کلر در معرض اشعه فرا بنفش با مواد دیگر ترکیب می شود به همین دلیل تثبت کننده ای نظیر اسید سیانوریک باید به آن اضافه شود تا ترکیب آن ثابت باقی بماند.

  میزان ph

  میزان ph آب با توجه به میزان اسید آلکالین اندازه گیری می شود. به زبان ساده تر آبی که بیش از اندازه اسیدی و یا قلیایی باشد برای بدن مطلوب نیست. اسیدی بودن زیاد باعث ایجاد خارش و اذیت پوست و قلیایی بودن زیاد سبب تیرگی و کدر شدن آب می شود و بر میزان موثر بودن کلر نیز تاثیر می گذارد.

  عدد صفر نشاندهنده آخرین مرحله اسیدی بودن و 14 قلیایی بودن زیاد را نشان می دهد و 7 بهترین میزان ph است.

  اکثر کارشناسان عددی بین 7.2 تا 7.8 را مطلوب ترین میزان ph برای استخرها در نظر گرفته اند.

  پس از مطالعه مطالب فوق متوجه فرایند تکنولوژیک حائز اهمیت بکار رفته در ساختمان استخر ها شده اید و می بینید که چه فن و علمی در ساخت استخر ها به کار گرفته می شود تا شما مطلوب ترین بهره را ببرید.
  کاربر انجمن خوش اومدی راستی چرا ثبت نام نمی کنی تا بتونی از تمام امکانات سایت استفاده کنی ؟ و حتی راجبه به ارسالها نظرتو بدی یا از پستها تشکر کنی. بفرما داخل انجمن پارسیان و تو جمع ما شرکت کن


  ***************************************
  حسین
  بیشتر از آب تشنه لبیک بود.....افسوس که به جای افکارش زخم هایش را نشانمان دادند و بزرگترین دردش را بی آبی جلوه دادند. (دکتر شریعتی)

  ****************************************
  جیرجیرک به خرس گفت دوستت دارم .خرس جواب داد: الان می خواهم بخوابم.خرس به خواب زمستانی رفت و هرگز نفهمید عمر جیرجیرک فقط سه روز است.

  www.parsianforum.com
 2. #2
  HAMEDZH2
  کاربر حرفه ای
  http://up.vbiran.ir/images/nrtfq8oe4y3n4ataqsc.pnghttp://up.vbiran.ir/images/nrtfq8oe4y3n4ataqsc.pnghttp://up.vbiran.ir/images/nrtfq8oe4y3n4ataqsc.pnghttp://up.vbiran.ir/images/nrtfq8oe4y3n4ataqsc.pnghttp://up.vbiran.ir/images/nrtfq8oe4y3n4ataqsc.png
  تاریخ عضویت
  Sep 2007
  نوشته ها
  125,904
  13,655
  40,041
  میزان امتیاز
  0

  پیش فرض استخر

  استخر

  استخر

  امروزه اینگونه استخرها نقش بسزایی در طراحی ساختمان های مدرن را ایفا می کنند.

  استخر تفریحی تابع ضوابط و معیار های خاصی بجز میزان عمق آب می باشد. از این رو استخر های تفریحی در شکلهای مختلف با تجهیزات وسایل تفریحی گوناگون طراحی و احداث می شود . در چنین استخرهایی بخش بزرگی از سطح آب ( تا 80 درصد ) کمتر از 7/1 متر عمق دارد .

  در مجتمع های بزرگی که این استخرها درکنار یکدیگر ارائه می گردند، طراحی باید به گونه ای باشد که امکان استفاده از و همچنین نوع کاربری آن در طول زمستان و تابستان از نظر الگوهای آب و هوایی فصلی ممکن باشد.

  ساختار کلیه آنها کاملاً مدرن است و می توانید از آنها برای درست کردن محوطه استخر ویلا و یا منزل خود بهره بگیرید.

  از عوامل تزییناتی این استخرها می توان به مواردی مانند نورپردازی در زیر آب، صفحات شیرجه، سیستم جریان مخالف آب، سایبان هایی برای جلوگیری از نور خورشید و سرسره ها اشاره کرد.
 3. #3
  HAMEDZH2
  کاربر حرفه ای
  http://up.vbiran.ir/images/nrtfq8oe4y3n4ataqsc.pnghttp://up.vbiran.ir/images/nrtfq8oe4y3n4ataqsc.pnghttp://up.vbiran.ir/images/nrtfq8oe4y3n4ataqsc.pnghttp://up.vbiran.ir/images/nrtfq8oe4y3n4ataqsc.pnghttp://up.vbiran.ir/images/nrtfq8oe4y3n4ataqsc.png
  تاریخ عضویت
  Sep 2007
  نوشته ها
  125,904
  13,655
  40,041
  میزان امتیاز
  0

  پیش فرض همه چیز درباره سونا

  همه چیز درباره سونا

  سونا يك نام كلی برای محلی است كه در جه حرارت بالايی دارد به گونه ای كه امكان تعريق اشخاص را فراهم مي آورد تا بدين ترتيب از فوائد بالا رفتن حرارت بدن و ايجاد تعريق بهره مند شويم . بنابراين وقتی از سونا صحبت مي كنيم همه مواردی را كه شرايط گفته شده را داشته باشند شامل مي شود . اما سونا در مجموع به دو نوع سوناي خشك و سونای بخار تقسيم مي شود كه اگر چه اين دو نوع با هم تفاوت ماهيتی زيادی ندارند اما شكل ظاهری آنها و طرز ساخت و كاركردن اشان با هم متفاوت است .

  امروزه سوناهای خصوصی داخل منازل و آپارتمانها و استخرهای عمومی وجود دارند و بتدريج جزيي از معماری خانه های ايرانی هم مي شود هر چند هنوز هم به سونا بعنوان يك موضوع لوكس و تجملاتی نگريسته مي شود كه مخصوص طبقات مرفه است اما با آگاهی يافتن عموم جامعه از فوائد و منافعي كه سونا برای آنها دارد و با بررسی هزينه ساخت سونا كه حتي مي تواند توسط افراد خوش ذوق و فنی در داخل خانه هايشان با كمترين هزينه ممكن ساخته شود ؛ من اطمينان دارم كه سونا رفتن جايگاه خودش را در فرهنگ ايرانی پيدا خواهد كرد و از يك موضوع شيك و تجملاتي به يك نياز ضروری مانند استحمام كردن تبديل خواهد شد .
  سونا

  سونای بخار

  عبارت است از اطاقی شبيه حمام كه داخل آن (كف و ديوارها و سقف ) تمام بوسيله كاشی و سراميك هاي كوچك پوشانده شده است بطوريكه كاملا قابل شستشو می باشد . عموما حرارت اينگونه سونا حدود 80 درجه سانتی گراد است .

  سونا رفتن باعث تعريق و ايجاد آرامش در بدن مي شود و فوائد بهداشتي فراوانی براي انسان دارد . كلمه سونا برگرفته از يك كلمه فنلاندی ساونا : savuna” كه به معني قرار گرفتن در دود است .
  در زمانهاي قديم سونا را بصورت سوراخ های بزرگی در داخل زمين می ساختند كه می توانست كل يك قبيله يا اجتماع را در خود جاي دهد . و درمركز آن حفره يا برای آتش برپا كردن در نظر می گرفتند و ورودی اين سوراخ زير زمينی را هم به منظور ممانعت از ورود آب باران و بيرون رفتن گرما با يك سقف می پوشاندند .
  در اين اتاق دريچه های براي ورود بخار در نظر گرفته شده است . آب در محلی خارج از اين اتاق گرم شده و بصورت بخار در مي آيد و سپس بخار آب وارد اتاق مي شود به اين ترتيب با اتاقي مملو ازبخارهای داغ آب مواجه هستيم كه محل بسيار مناسبی براي گرم شدن و عرق كردن بدن است . اين اتاق ها معمولا آنچنان مملو از بخار هستند كه به زحمت مي توان چيزی را ديد . جديدا از لامپ های هالوژن پر نور برای اين گونه سوناها استفاده مي كنند چون گرما و حرارت به اندازه كافی بدن را تحت فشار قرار می دهند و ديگر نبايد بگذاريم تاريكی هم به آن اضافه شود . اين براي سوناهايی است كه با استفاده از ديوارهای عادی ساخته می شوند ولي من سوناهايی را ديده ام كه با استفاده از پلي كربنات و مواد مصنوعی شفاف ، امكان ورود نور از بيرون را فراهم می كنند و ديگرنيازی به نور مصنوعی نيست . هر چند همين نوع از سونا ها نيز در شب نياز به روشنايی دارند .
  بحث های بسيار طولانی و بي انتهايی در جريان بوده كه كدام يك از اين نوع سوناها بهتر است و بر ديگری ارجحيت دارد . فقط در اينجا به اجمال يادآوری می كنم كه سونا ها همانطوريكه در مقدمه گفته شد تفاوت ماهيتی با هم ندارند و همه تقريبا نتايج يكسانی دارند و اينكه كداميك را به ديگری ترجيح دهيم بيشتر به سليقه شخصی و علاقه افراد بر می گردد . هر چند اينجا در ايران اين موضوع به امكانات هم بستگی دارد . چون مثلا وقتی برای ما استفاده از سونای بخار و ساخت آن امكان پذير نيست ناچار بايد از نوع ساده تر آن كه سونای خشك باشد و هزينه كمتری دارد استفاده كنيم .

  برای بعضی از افراد سونای خشك راحت تر است وبرای برخی نيز سونای بخار . بهر حال هر دو نوع اين سونا ها برای بدن مفيد است و خواص خاص خود را دارد . بياد داشته باشيد كه سونای خشك اگركاملا خشك باشد به ريه ها آسيب مي رساند و براي مواردی كه دچار گلودرد و سرماخوردگي هستيد و خصوصا در فصل زمستان ، استفاده از سونای بخار بهتر است .

  درجه حرارت سونای بخار هم با سونای خشك فرق دارد .

  هشدارها و نكاتی در مورد سونا

  عمده ترين خطری كه استفاده از سونا دارد اين است كه ماندن بيش از اندازه در آن می تواند در بعضي افراد باعث غش و ضعف ناشی از گرمای بيش از اندازه شود . افرادی كه مستعد ابتلا به اين وضع هستند بيشتر آنهایی هستند كه بيماری قلبی دارند يا اقدام به نوشيدن الكل كرده اند . به همین جهت نوشيدن مشروبات الكلی و همزمان رفتن به سونا كار اصلا درستی نيست . (ضمن اينكه مصرف مشروبات الكلي در همه حال امر مردودی است )

  به همين جهت لازم است برای رعايت ايمنی ، موارد زير مورد نظر قرار گيرد :


  · افراد مسن و پير بايد ميزان ماندنشان را در سونا محدود كرده و زياد در سونا نمانند .

  · افرادی كه دارای بيماری قلبی هستند و يا ناراحتی تنفسی دارند بايد از رفتن به سونا اجتناب كنند و بطوركلی هر كسی كه دارای نارحتی مزمن است بايد ابتدا با دكترش مشورت كند و در صورت اجازه دادن پزشك از سونا استفاده نمايد .

  · نبايد قبل از رفتن به سونا غذا بخوريد.

  · از مصرف دارو به هنگام سونا خودداری كنيد – داروهای تسكين دهنده ، داروهای تحريك كننده و ساير داروهايی كه توسط پزشك تجويز شده است می توانند باعث تغيير سوخت و ساز بدن شوند و در گرمای سونا اثرات نامطلوبی بر روی بدن بگذارند .

  · هرگاه احساس گيجی كرديد و يا مشكلی در تنفس اتان مشاهده نموديد و يا بطور كلی احساس ناراحتی به شما دست داد ، لازم است كه بلافاصله سونا را ترك كنيد .

  · هنگاميكه تصميم به استفاده از سونا گرفتيد ، اين كار را بتدريج و به آرامی شروع كنيد . درابتدا تا جايی كه برايتان امكان دارد و احساس راحتی می كنيد در سونا بمانيد . و هر بار كه به سونا می رويد مدت زمان ماندن در سونا را زيادتر كنيد تا بتدريج به ماندن در سونا عادت كنيد .

  سونای خشك

  وقتي بطور عام از سونا حرف مي زنيم منظور همان سونای خشك است كه اتاقكي است با ديواره هاي چوبي كه داراي سكوهايي براي نشستن و يا دراز كشيدن مي باشد و در گوشه اي از آن اجاقي ( عمدتا برقي ) وجود دارد كه سنگهايي بر روي ان قرار دارند اين اجاق هواي موجود در اتاقك چوبي را گرم مي كند ضمن اينكه سب گرم شدن سنگهاي موجود بر روي آن هم مي شود . اين اتاقك هوايي گرم و خشك دارد با ريختن مقداري آب بر روي سنگهاي داغ مي توان ضمن اينكه هواي اتاقك سونا مرطوب مي شود دماي آن را هم مقداري بيشتر كنيم .

  بسياري از مواقع ار مواد معطر و اسانس های مختلف و از جمله اسانس نعناع يا اكاليپتوس كه با نام منتول به فروش مي رسد براي معطر كردن هواي سونا خشك هم استفاده مي شود .

  آنچه در واقع به نام سونا ناميده مي شود همان سونای خشك است كه در قديم با استفاده از سوختن چوب و هيزم ، گرم مي شد و سنگهايي هم در داخل آن قرار مي دادند اين سنگها بسرعت گرم شده و به آرامي سرد مي شدند و با پاشيدن مقداری آب بر روی اين سنگهای داغ ، علاوه بر آنكه باعث مرطوب شدن هوای داخل سونا می شدند به گرمای آن هم اضافه مي شد . هنوز هم از اين سوناهای سنتي در فنلاند وجود دارد . خيلي از فنلاندی ها اين نوع سوناها را طبيعی تر مي دانند .

  سونای بخار

  در این سونا از یک اجاق سرامیکی یا فلزی استفاده می کنند که با گاز های ناشی از محفظه احتراق گرم می شوند.گرم شدن از طریق یک دریچه آتش از اتاق استحمام یا راهرو انجام می پذیرد. هنگامی که سنگ ها داغ هستند دریچه آتش بسته می شود و در بهای قسمت های بالایی اجاق به مقدار لازم باز می شوند تا قبل از ریختن آب روی سنگ ها هوای داغ خارج گردد.

  نکته: کاربران سونا اول در هوای داغ و سپس در جریان بخار داغ خالص قرار می گیرند که این تناوب بین گرما و رطوبت باعث تحریک پر قدرت پوست گشته و مقاومت بدن را در مقابل بیماریها بالا می برد.
  توصیه می گردد بعد از سونا برای بالا بردن این اثر از حوضچه آب سرد استفاده شود.

  نكاتي براي استفاده از سونا

  درجه مناسب براي سونا بايد چه اندازه باشد؟

  البته اين درجه حرارت بستگي به نظر شخصي دارد كه از سونا استفاده مي كند اما بطور معمول درجه حرارت سونا بايد بين 150 تا 190 درجه فارنهايت ( 65 تا 88 درجه سانتيگراد ) باشد ضمنا اينكه به هنگام نشستن در سونا بر روي نيمكت هاي بالايي بنشينيد و يا اينكه پائين تر قرار بگيريد در ميزان گرمايي كه در يافت مي كنيد تاثير بسياري دارد هر چه پائين تر قرار بگيرد گرماي كمتري را حس مي كنيد .

  چه مدت بايد در سونا بمانيم ؟

  مقدار ماندن در سونا بستگي به نظر خودتان دارد و اينكه تا چه موقع احساس راحتي داريد . معمولا زمان ماندن در سونا 10 تا 15 دقيقه است و سپس بايد از سونا بيرون آمد و بعد از اينكه بدن را كمي خنك كرديد اگر مايل بوديد دوباره به سونا برگرديد . و تا هر چقدر كه مايل بوديد و احساس راحتي مي كرديد اين كار را تكرار كنيد . اما بياد داشته باشيد كه در اين زمينه زياده روی نكنيد . درجه حرارت و ميزان رطوبت سونا را بر طبق ميل و متناسب با شرايط بدنتان تنظيم كنيد (البته اين بيشتر در مورد سونا های شخصی است و گرنه در مورد سونای عمومي كه اين كار چندان امكان پذير نيست ) در پايان سونا بدن خود را خنك كنيد .

  آيا مي توانيم بر روي سنگهاي داغ سونا آب بپاشم ؟

  بله اين كار كاملا امكان پذير است و اين كار نه تنها بد نيست بلكه جزء بخش های اساسي سونا است (فقط مواظب باشيد در مواردي كه ازهيتر برقي برای گرم كردن سونا استفاده مي شود و سنگهای داغ هم بر روی المنت های اين هيتر برقي قرار داده شده اند به هنگام پاشيدن آب دچار برق گرفتگي و شوك الكتريكي نشويد !)

  بعد از سونا چه كاري را بايد انجام دهم ؟

  برای تميز شدن پوست بدنتان ؛ دوش بگيريد تا باقي مانده چرك ها و نمكهايی كه در نتيجه عرق كردن بر روی پوست شما باقي مانده اند پاك شوند اگر با دوش آب سرد اين كار را انجام دهيد باعث باز شدن منافذ پوست شما می شود و احساس تازگی و نشاط به شما دست می دهد . چون سونا ممكن است باعث خشك شدن پوست شود فراموش نكنيد كه از لوسيون های مرطوب كننده استفاده كنيد ( دقت كنيد كه حاوی مواد نفتي نباشند كه سبب بسته شدن منافذ شوند و اثر سونا را خنثی نمايند) و با استفاده از شامپو ، موها و بدنتان را بشوئيد و حسابی مشت و مال دهيد . بعد از سونا گرفتن لازم است به اندازه كافی آب بنوشيد از آب معدنی استفاده كنيد و حتما ميوه و سبزيجات و آبميوه مصرف نمايئد تا بتوانيد مايعات از دست رفته بدن را جبران كنيد .


  مواضب باشيد در سونا خوابتان نبرد

  بعضی از سيستم های سونا دارای تايمرهای خودكار هستند كه بعد از مدتی خود بخود خاموش می شوند ولی بهتر است به هنگام رفتن به سونا خصوصا سوناهای عمومی ، همواره به همراه دوستانتان برويد تا مشكلی از اين نظر برايتان پيش نيايد .

  آيا سونا رفتن می تواند باعث كاهش وزن شود ؟

  بطور معمول در هر بار سونا گرفتن حدود 300 كالری در بدن سوزانده مي شود و كاهش وزن بدن بعد از سونا گرفتن نتيجه از دست دادن آب بدن است و نه سوختن چربی ها !

  بنابراين سونا رفتن كمك چندانی به كاهش وزن نمی كند هر چند اگر بعد از سونا ؛ حركات ورزشی انجام گيرد می تواند باعث كاهش وزن شود و يا شنا كردن در فواصل بين سونا رفتن به اين منظور مفيد است (يادتان باشد كه انجام هر گونه حركات ورزشي در داخل سونا ممنوع است )


  آيا سونا قادر است كه سرما خوردگي را مداوا كند ؟

  نمي توان گفت كه سونا سرماخوردگي را مداوا مي كند ، اما مطمئنا استفاده از سونا مي تواند به بدن كمك كند تا زودتر از شر سرماخوردگي خلاص شد و بسياري از مردم كه دچار سرماخوردگي شده اند به هنگام عرق كردن احساس بهتري دارند و حس مي كنند كه حالشان بهتر مي شود .

  چه سنگهايی براي قرار دادن بر روي اجاق سونا مناسب تر هستند ؟

  بهتر است از سنگهاي آتشفشانی براي اين منظور استفاده شود . سنگهاي peridotite, olivine and vulcanite از اين خانواده هستند و برای اين كار مناسب هستند .

  سنگ peridotite


  استفاده از سنگهای ولكانيت بعلت تميزی و داشتن سطح بزرگتر و داشتن كمترين مقدار رسوب ، مناسب تر مي باشند .

  سنگهاي صاف موجود در كف رودخانه ها برای اين منظور غير ايمن بوده و مناسب نمي باشند . و نبايد مورد استفاده قرارگيرند .

  آيا اتاق سونا نياز به تهويه هوا دارد ؟

  بله توصيه مي شود كه از يك سمت هوای تازه وارد سونا شود و از سمت ديگر خارج گردد و جريانی از هوا رد داخل سونا وجود داشته باشد بهتر است كه اين هوا از قسمت كف سونا عبور نمايد تا هواي داغ قسمتهاي فوقاني را تلف نكند . بطوريكه در ساعت 6 بار عمل تهويه صورت گيرد . ( اين امر بخصوص در سوناهای عمومي كه تعداد زيادی از افراد به دفعات متناوب از سونا استفاده مي كنند ضرورت دارد تا هوای داخل سونا را از آلوده شدن در امان نگه دارد .

  سونای مناسب ايران :

  ايران كشوري گرم و خشك است و جز بخش كوچكي در شمال غرب و شمال شرق كه آب و هوايي سرد و خشك دارد بيشتر نقاط ايران آب و هوايي گرم و سوزان دارند با تابستانهای گرم و طولاني و زمستانهای سرد و كويری . در چنين شرايطي استفاده از سوناي بخار بهتر از سوناي خشك است .

  من بارها از كساني كه در مناطق گرم و مرطوب مانند ماهشهر در خورستان و منطقه عسلويه در بوشهر شنيده ام كه مي گويند اينجا تابستان ها و هوای شرجي آن ، خودش سونا است و ديگر احتياجي به سونا رفتن ندارد !!

  اين حرف به همان اندازه غلط است كه عده ای فكر مي كنند چون كار و فعاليت بدني انجام مي دهند ديگر نيازي به ورزش كردن ندارند ولي همگان مي دانند كه ورزش كردن و تمرينات بدني چيز ديگری است و حتي اگر شخص به كار بدنی اشتغال داشته باشد از انجام حركات موزون ورزشی و تمرينات معاف نمي شود .

  ما در تعامل با فرهنگ غرب خيلي بد عمل كرده ايم . ويژگي هاي فرهنگي و سنتي خود را به يكباره كنار گذاشتيم و جلوه هاي مثبت فرهنگ غربي را هم بطور ناقص اخذ كرديم . يكي از اين موارد استفاده از سونا است . ما در قديم حمامهای ايراني را داشتيم كه اگر چه تفاوتهای زيادی با سوناهای مدرن امروزي داشت ولي در اساس خيلي به ان شباهت داشت و تقريبا همان نتيجه را عايد استفاده كنندگان مي كرد اين هوش و نبوغ نياكان ما بوده است كه از حداقل امكانات حداكثر بهره را كسب مي كردند . درست مانند حوض هاي ايراني كه بخشي از معماري هر خانه ايراني بود برای سرزميني با كم آبي مواجه است و آب در آن ارزش والايي دارد . و از همين قبيل است باغهاي ايراني كه در جهان شهرت فراوان داشته اند . در مورد سونا هم ما بايد جلوه هاي مدرن سونا را با ويژگيهاي سنتي خودمان تلفيق كنيم و ذوق و هنر ايراني قادر به انجام اين كار است .

  مثلا در حمام های قديمی ايرانی سقف هارا گنبدی شكل مي ساختند . دلايل فراوان براي انجام اين كار وجود داشته است اولا اينگونه سقف هاي امكان استفاده از طاق های ضربي براي ساخته شدن آنها را فراهم مي كرده اند و بدينوسيله مي توانسته اند گنبدی با ارتفاع زياد را صرفا با استفاده از خشت و گل بر پا كنند . مضاف بر اينها سقف گنبدی شكل از نظر ساختار معماری محكم ترين بنايی است كه مي توان ساخت دقيقا به همين دليل است كه سقف نيروگاههای هسته ای را گنبدی شكل مي سازند تا در برابر زلزله و حوادث نظير آن بالاترين ضريب ايمنی را داشته باشند . از همه اينها گذشته اين سقف ها چكه نمي كنند بلكه قطرات آبي را كه ناشي از سرد شدن بخارات آب است از طريق ستونها به پائين هدايت مي كنند . مي توان با استفاده از اين معماری سنتي سوناهای بخاری را با سقف گنبدی طراحي كرد كه آن معايب سوناهای فرنگی را نداشته باشد و مثل سونای بخار ممكو نباشد كه مرتب چكه مي كند . چون سقف آن كاملا مسطح است .

  هنوز هم در بسياري از مناطق سردسير ايران مانند لرستان و چهارمحال بختياري و آذربايجان و كردستان و همدان ، با زمستانهای سردی روبرو هستيم كه درجه حرارت گاه تا 30 درجه سانتيگراد زير صفر پائين مي آيد . سونا براي اين نواحي بسيار مطلوب است . حتي مناطق جنوبي و نفت خيز كه عموما آب و هوايي گرم وخشك يا گرم و مرطوب دارند نيز از استفاده از سونا بي نياز نيستند . خصوصا كه اين مناطق بدليل توسعه صنعتي با انواع آلاينده ها مواجه هستند و سونا از اين نظر بسيار مفيد است .

  در ايران شركتهايي هستند كه به ساخت و نصب سونا مي پردازند اگر فرهنگ استفاده از سونا در بين مردم جا بيفتد اين عادت خوب بصورت جزئي از زندگي روزمره مردم در مي آيد و مي تواند بخشي از معماري خانه های ايراني را هم به خود اختصاص دهد همانگونه كه از روزگاران قديم حوض و باغ جزئی از معماری ساختمان و خانه هر ايراني بوده است .

  سوناي مناسب افراد :

  اينكه از كدام نوع از سونا استفاده كنيم موضوع چندان مهمي نيست بستگي كامل به سليقه و نظر افراد دارد . اصلا مي توان از هر دو نوع سونا بطور همزمان استفاده كرد كما اينكه در بسياری از مراكزی كه دارای سونا و استخر هستند هر دو نوع سونای خشك و سونای بخار را در كنار هم دارند

  بعضي ها سونای خشك را بهتر تحمل مي كنند و بعضي سونای بخار را .

  پوست بدن هم در اين ميان نقش مهمي دارد براي آنهائيكه پوستي خشك دارند استفاده از سوناي بخار بهتر است هر چند تمام انواع سونا اگر به مقدار زياد مورد استفاده قرار گيرد همان اثر خشك كنندگي دوش گرفتن زياده ازحد را داراست .

  بدن ما بهترين وسيله براي قضاوت در مورد اين امر است كافي است كه ما سوناي خشك و سوناي بخار و يا تلفيقي از هر دو را امتحان كنيم بتدريج مشخص مي شود كه چه روشي را بايد در عمل مورد استفاده قرار دهيم .

  سونا هم مثل بسياري از عادت ؛ نياز به استمرار دارد تا بدن به ان عادت كند بهتر است از همان دوران كودكي ، بچه ها را به سونا رفتن تشويق كنيم تا در بزرگسالي بصورت عادتي ثابت در آنها در آيد .
 4. #4
  HAMEDZH2
  کاربر حرفه ای
  http://up.vbiran.ir/images/nrtfq8oe4y3n4ataqsc.pnghttp://up.vbiran.ir/images/nrtfq8oe4y3n4ataqsc.pnghttp://up.vbiran.ir/images/nrtfq8oe4y3n4ataqsc.pnghttp://up.vbiran.ir/images/nrtfq8oe4y3n4ataqsc.pnghttp://up.vbiran.ir/images/nrtfq8oe4y3n4ataqsc.png
  تاریخ عضویت
  Sep 2007
  نوشته ها
  125,904
  13,655
  40,041
  میزان امتیاز
  0

  پیش فرض روش استفاده از سونای مادون قرمز

  روش استفاده از سونای مادون قرمز

  روش استفاده از سونای مادون قرمز

  استفاده از سونای مادون قرمز دستورالعمل خاص و مهمی ندارد. استفاده از آن چند مرحله ساده دارد که می توانید آن را طبق نیاز خود تنظیم کنید.

  قدم اول: آماده شدن برای سونا

  این مرحله را با روشن کردن سونا و تنظیم دمای مورد علاقه آن شروع کنید. دمای معمول بین 110 تا 120 f می باشد اما امتحان کنید چه دمایی برای شما مناسب است. حتی شما می توانید دما را در طول جلسه سونا کم یا زیاد کنید که این بستگی به وضعیت شما در آن لحظه و دمای محیط بیرون و درون دارد.

  در این بین شما 10 تا 20 دقیقه زمان دارید تا سونا گرم شود. یک انتخاب برای استفاده از این زمان این است که میتوانید یک دوش گرم بگیرید.این کار باعث تعریق بیشتر شما در طول جلسه سونا می شود. فراموش نکنید که خودتان را قبل از رفتن به سونا خشک کنید چرا که آب و رطوبت بدنتان باعث تیره شدن و تاب برداشتن چوب اتاق سونا می­شود.

  برخی افراد قبل از رفتن به سونا نرمش میکنند چرا که این کار باعث میشود تا در سونا زودتر عرق کنند. قبل از سونا تصمیم بگیرید که در طول جلسه سونا می خواهید چه کار کنید.شاید طول جلسه سونا فرصت مناسبی باشد تا مطالعه کنید و یا سی دی بگذارید و گوش کنید و شاید هم اصلا بخواهید تمرینات تنفسی انجام دهید تا به آرامش بیشتری برسید.

  می توانید نوشیدنی تازه با خود به سونا ببرید و از آن لذت ببرید.

  در طول جلسه سونا شاید به وسایلی لازم پیدا کنید که حوله میتوانید یکی از آنها باشد تا بتوانید عرق بدن خود را خشک کنید. این وسایل را قبلا آماده کنید.

  قدم دوم: استفاده از سونای مادون قرمز

  وقتی که سونا آماده شد وارید شوید و در وضعیت مناسبی که راحت هستید بنشینید. فراموش نکنید تا تایمر را تنظیم کنید. زمان تایمر را در استفاده های اول کم و در حد 20 دقیقه تنظیم کنید و به تدریج در جلسات بعدی زمان آن را افزایش دهید.

  در طول جلسه سونا کارهای زیادی میتوانید انجام دهید مثلا می توانید فقط بنشینید و از احساس تابیدن امواج مادون قرمز به بدنتان و اینکه چگونه بدنتان شروع به عرق کردن میکند و چگونه کل بدنتان گرم میشود لذت ببرید. و اینکه چگونه دم و بازدم میکنید.

  یا اینکه میتوانید به آرامی قسمتهایی از بدن خود را ماساژ دهید و یا اینکه از شخص دیگری بخواهید بدن شما را ماساژ دهد. یا میتوانید به موسیقی گوش دهید و یا از پخش فیلم dvd استفاده کنید( بعضی از مدلهای سونای مادون قرمز این امکانات را دارند).

  از آنجایی که سونای مادون قرمز دمای محیط کمتری نسبت به سونای سنتی دارد و نیز خبری از آب و بخار در آن نیست، بنابراین دامنه فعالیتهای بیشتری در طول جلسه سونا دارید. اما به هر حال دما در این نوع سونا هنوز میتواند بالا باشد و این محیط نمیتواند مناسب برای کارهای فکری باشد پس انجام کارهایی که نیاز به تفکر دارد، توصیه نمی­شود.

  ابتدا سعی کنید با چراغهای خاموش و در تاریکی سونا بگیرید، شاید تجربه جالبی باشد. اگر احساس کردید خیلی گرم است پنجره تهویه سونا را باز کنید.(بیشتر سوناها این پنجره را دارند)، یا خیلی ساده درب سونا را برای مدت کوتاهی باز کنید. فراموش نکنید که هر چند دقیقه یکبار عرقتان را خشک کنید که این خود منجر به تعریق بیشتر میشود.

  سونای مادون قرمز میتواند سبب بالا رفتن دمای بدن و تب شود بنابراین باید با دقت استفاده شود. به عنوان یک اصل همیشگی، اگر زمانی عرق کردنتان متوقف شد و احساس ناخوشایند و بدی کردید، خیلی سریع از سونا خارج شوید. به هيچ عنوان قبل و بعد از سونا از مشروبات الكلي، قهوه و نوشابه هاي گازدار استفاده نكنيد. اگر تب دارید و یا حالتان خوب نیست، بهتر است به سونا نروید. هیچ وقت خودتان را مجبور به سونا رفتن نکنید. هرگز در سونا نخوابید.

  هنگام رفتن به سونا چقدر لباس بیپوشیم؟ بدون لباس، بهترین انتخاب است. اما لباس حمام و یا شورت و تی شرت نیز خوبند. لباس مانع تابش اشعه مادون قرمز میشود و اجازه نمی دهد به بدنتان برسد.

  هرچند وقت یکبار باید به سونا برویم؟ ابتدا با یکبار و دوبار در هفته شروع کنید. بیشتر مردم با این جدول زمانی موافقند پس از آن میتوانید جدول زمانی را طبق نیاز خود تنظیم کنید.

  قدم سوم: بعد از سونا
  خیلی مهم است که بعد از سونا خیلی سریع و با عجله از سونا خارج نشوید پیشنهاد میشود که بعد از جلسه سونا به مدت 15 دقیقه در سونا باقی بمانید. اولین و مهمترین اصل اینست که بعد از سونا به بدنتان فرصت دهید تا آرام بگیرد. تغییر سریع به محیط سرد میتواند به بدنتان شوک وارد کند.

  پس از سونا دوش بگیرید تا عرق بدنتان کاملا پاک شود. سعی کنید از ژل و صابون استفاده نکنید چرا که منافذ پوست بدنتان بعد از تعریق باز هستند و مواد شیمیایی میتواند وارد بدنتان شود و منافذ را نیز مسدود کنند.

  سونایی که این همه حال به شما داده مستحقق حال نیز میباشد. آن را خاموش کنید و دوشاخه آن را از پریز بکشید. سپس با پارچه نرم آن را پاک کنید تا هرگونه عرق و آب باقی مانده بر روی آن پاک شود. این کار باعث تازه ماندن و عمر بیشتر سونا می گردد.

  از سونایتان لذت ببرید.
 5. #5
  HAMEDZH2
  کاربر حرفه ای
  http://up.vbiran.ir/images/nrtfq8oe4y3n4ataqsc.pnghttp://up.vbiran.ir/images/nrtfq8oe4y3n4ataqsc.pnghttp://up.vbiran.ir/images/nrtfq8oe4y3n4ataqsc.pnghttp://up.vbiran.ir/images/nrtfq8oe4y3n4ataqsc.pnghttp://up.vbiran.ir/images/nrtfq8oe4y3n4ataqsc.png
  تاریخ عضویت
  Sep 2007
  نوشته ها
  125,904
  13,655
  40,041
  میزان امتیاز
  0

  پیش فرض سونا و سلامتي : (Sauna and Health )

  سونا و سلامتي : (Sauna and Health )

  سونا و سلامتي : (Sauna and Health )  موضوع سونا و سلامتي را مي توان از دو ديدگاه مختلف مورد بررسي قرار داد .
  1- آيا استفاده از سونا خطراتي را هم در پي دارد ؟
  2- آيا مي توان از سونا براي بهبود سلامت افراد و يا درمان بيماريهاي آنان كمك گرفت ؟
  در فنلاند براي ساليان متمادي از سونا بعنوان منبعي براي كسب انرژي و سلامتي استفاده مي شده است . اما امروزه فنلاندي ها با اين پرسش جدي مواجه هستند كه آيا جنبه سرگرم كننده و تفريحي سونا ممكن است خطراتي را هم در پي داشته باشد ؟ يك ضرب المثل قديمي فنلاندي مي گويد بيماري هنگامي مي تواند باعث مرگ شود كه سه چيز وجود نداشته باشد : ليكور liquor تار tar و سونا .
  سونا در طي قرنها مورد مطالعه و تحقيقات پزشكي قرار گرفته است و بعضي از يافته هايي كه در طي اين مدت بدست آمده است در زير آمده است :
  براي آدمهايي كه از سلامت برخوردار هستند استفاده از سونا نه تنها هيچ خطري در پي ندارد بلكه مي تواند باعث كسب لذت و تمدد قوا و سرزندگي و خوشي شود و در اين ميان هم ذهن و هم جسم افراد از فوائد سونا منتفع شوند . سونا باعث تميز شدن پوست و باز شدن منافذ آن شده و درد هاي بدن را تسكين مي دهد و باعث مي شد كه افراد خواب عميق تر و بهتري داشته باشند . قانون طلايي كه در مورد سونا وجود دارد احساس راحتي و آرامشي است كه بعد از سونا رفتن پيدا مي كنيد . افراد مبتدي و كساني كه تازه سونا رفتن را شروع كرده اند بايد سونا را با رعايت دستورالعمل هاي آن شروع كنند تا بتدريج يا بگيرند كه چگونه بايد به سونا بروند . و بهترين لذت را از سونا رفتن ببرند .
  تنها عده اي خاص از مردم هستند كه امكان دارد سونا رفتن براي آنها خطراتي را در پي داشته باشد و بنابراين بايد استفاده از سونا را تحت نظر پزشك انجام دهند مثلا كساني كه داراي بيماري فلبي هستند يا فشار خون بالا دارند و يا مبتلا به آسم بوده و يا از بيماريهاي پوستي رنج مي برند از اين دسته هستند . اما حتي براي اين دسته از افراد هم استفاده از سونايي كه داراي درجه حرارت ملايمي باشد خطري رد پي ندارد . ( مثلا سونايي كه درجه حرارت آن حدود 90 درجه سانتيگراد ( 194 درجه فارنهايت ) باشد مناسب است و اينگونه افراد بايد از تغييرات شديد دمايي ، يعني رفتن از محيط خيلي گرم به محيط سرد يا به عكس ؛ خودداري نمايند .
  همينطور زنان حامله هم مي توانند تحت همين شرايط و با اطمينان از سونا استفاده كنند ولي بايد در درجه حرارت كمتري قرار گيرند ( حرارت حدود 70 درجه سانتيگراد و يا 158 فارنهايت ) .
  اما عده اي هستند كه بايد بطو كامل از رفتن به سونا خودداري كنند . از جمله كساني كه تب دارند يا مبتلا به بيماريهاي التهابي هستند و يا دچار جراحت شده اند .
  افرادي كه مبتلا به بيمارهاي مسري (واگير ) هستند لازم است كه از سونا هاي خصوصي استفاده كنند . افرادي كه الكل مصرف كرده اند نبايد به هيچ وجه از سونا استفاده كنند . هيچگونه شواهدي مبني بر اينكه سونا رفتن بتواند باعث رفع خماري بعد از نوشيدن مشروبات الكلي شود بدست نيامده است .
  مطالب علمي تري در اين زمينه را مي توانيد در نوشته هاي :
  Lasse Viinikka در نشريه : Annals of Clinical Research بدست آوريد .
  journal Annals of Clinical Research listed in Sauna Literature
  فوائد بهداشتي سونا :
  اگر شما هم از آن دسته از افرادي باشيد که استفاده از سونا را تجربه کرده اند حتما اين اعتقاد را پيدا کرده ايد که سونا رفتن دلپذير ترين و بهترين فعاليتي است که در تمام روز انجام مي دهيد . گرماي سونا باعث ايجاد تب مصنوعي "artificial fever" در بدن مي شود و همه اندام هاي بدن بدين ترتيب فعال و درگير مي شوند . حتي بعد از اينکه از سونا بيرون آمديد و در حال استراحت است باز فعاليت هاي اندام هاي شما ادامه پيدا مي کند درست مثل اين که در حال راه رفتن هستيد !
  بطور همزمان نيز بدن شما از درون پاک مي شود و مواد زائد خود را از طريق پوست که وسيع ترين اندام بدن است و به وسيله تعريق دفع مي کند .

  فوائد سونا :


  استفاده از سونا يکي از راههاي طبيعي براي رسيدن به سبک زندگي سالم و شاد است . برخي از فوائد بيشمار و شگفت انگيز سونا به قرار زير است :
  1-- باعث شادابي و طراوت پوست شده و پوست را پاکيزه و نرم و قابل انعطاف مي کند .
  2- باعث احياء و تجديد قواي جسمي و رواني بدن مي شود .
  3- پاکيزگي عميقي که در اثر سونا ايجاد مي شود باعث خلاص شدن بدن از شر مواد زائد مي گردد ( 20 دقيقه ماندن در سونا معادل 24 ساعت کار کردن کليه هاست .) از همين روست که به پوست بدن نام کليه سوم را داده اند چرا که در کنار دو کليه اي که بدن دارد پوست هم با اثر تميز کنندگي و تصفيه کننده اي که دارد همانند کليه ها ؛ بدن را از شر مواد زائد پاک مي کند .
  4- سونا رفتن باعث برطرف شدن تنش ها و استرس هاي بدن مي شود .
  5- سونا باعث تسکين احتقان سينه , سينوسها و بيني مي شود .
  6- سونا باعث حذف اسيد لاکتيک از بدن شده و درد و ناراحتي مفاصل را تسکين مي دهد .
  7- سونا رفتن براي کساني که اندکي فشار خون دارند مفيد است .
  8-سونا يکي از راههاي موثر سم زدايي از بدن است .
  9-سونا باعث دفع فلزات سمي از بدن مي شود .
  10- سونا رفتن اگر به همراه برس زدن بدن انجام گيرد مي تواند باعث تميز کردن بافت هاي مرده پوست شود .
  11- مواد زائدي ر ا که در اندام هاي داخلي بدن وجود دارند پاک مي کند .
  12- باعث کشته شدن و نابودي ويروس ها و باکتريهايي مي شود که در دمايي بالاتر از دماي بدن ؛ قادر به زنده ماندن نيستند .
  13- با افزايش ميزان سوخت و ساز بدن , سبب مي شود که دوره نقاهت بعد از بيماري کوتاه تر شود و بيمار سريع تر بهبودي پيدا کند .
  14- سونا باعث مي شود که غده هيپوفير ( پيتوتاري ) ميزان شتاب سوخت و ساز بدن را بيشتر کند که سبب افزايش رشد بدن و تقويت نيروي جنسي مي شود .
  15- سونا باعث مي شود که بدن از اثرات مثبت يونهاي منفي بهره مند شود .


  سوناي سوئدي(: (Swedish Sauna

  بطور سنتي , مردماني که در کشورهاي اسکاند يناوي زندگي مي کنند از فرهنگ سونا لذت برده اند . شما حتي اگر براي مدت کوتاهي در يکي از کشورهاي سوئد يا فنلاند اقامت داشته باشيد شما به علت اين امر پي خواهيد برد . هر دوي اين کشورها مکانهايي هستند که اغلب سرد و مرطوب است و سبب مي شود که سرما تا عمق بدن نفوذ کند بطوريکه حتي با لباس پوشيدن هم نتوان براين سرما فائق شد .
  براي خلاص شدن از اين سرماي گزنده بايد همه لباسهاي خود را بيرون آوريد و به داخل جعبه چوبي برويد که بيش از 100 درجه گرما دارد . هر چند اين کار مقداري مشکل بنظر مي رسد اما اگر شما يکبار اين کار را تجربه کنيد آن وقت مفهوم اصطلاح گرماي برشته کننده toasty warm’ را درک خواهيد کرد .
  اما يک سوئدي قبل از اينکه بخواهد وارد سونا شود مراحل زير را بايد رعايت کند تا اطمينان حاصل شود که تجربيات او حداکثر کارآيي را دارند .
  Sauna in True Style

  *براي حفظ نظافت و بهداشت سونا , لازم است که قبل از ورود به سونا حتما دوش بگيريد .
  *اغلب افرادي که سونا مي روند ترجيح مي دهند حوله کوچکي زير پاي خود قرار بدهند و روي آن بنشينند. و ضمنا ترجيح مي دهند که بر روي سکوي بالايي سونا بنشينند .
  *براي چند دقيقه اول که به سونا مي رويد صرفا بنشينيد يا به پشت دراز بکشيد و حالت آرامش داشته باشيد . اين کار باعث مي شود که گرماي خشک سونا بدن شما را در بر بگيرد و روزنه هاي پوست اتان را باز کند .
  *اگر خواستيد که گرماي سونا را بيشتر کرده و خشکي آن را کاهش دهيد , مقداري آب بر روي سنگهايي که بر روي اجاق سونا قرار دارند بريزيد .
  *هنگامي که اين کار را انجام داديد مي توانيد يک بار ديگر دوش بگيرد تا کمي بدنتان خنک شود .
  *برخي افراد براي اينکه از حداکثر فوائد سونا بهره مند شوند اين رفت و آمد بين سونا و دوش آب را چندين بار تکرار مي کنند . لازم است مقداري وقت بگذاريد تا از مواهب و تمدد اعصابي که در اثر سونا گرفتن برايتان حاصل مي شود بهره مند شده و لذت ببريد .
  *هنگامي که شما اين کارها را براي آخرين بار انجام داديد بهتر است در پايان کار يک دوش ديگر هم بگيريد تا بدنتان را از عرقهايي که کرده ايد پاک کند .
  *بعد از بيرون آمدن از سونا و دوش گرفتن بايد بدن خود را کاملا خنک کنيد و سپس لباسهايتان را بپوشيد .
  تاثيري که دارد خيلي زياد است اينطور نيست ؟
  سونا رفتن چيزي فراتر از رها شدن از لرزيدن در سرما و گرم شدن بدن است هنگامي که شما وارد سوناي سوئدي مي شويد اطمنيان حاصل کنيد که در گرماي سونا راحت هستيد .
  سونا را با گرماي حدود 60 درجه سانتي گراد شروع کنيد سپس بتدريج به قسمت هاي بالاتر سونا که گرم تر است برويد جايي که احتمالا درجه حراراتي حدود 100 درجه سانتيگراد دارد . هر چند ما سوناي سوئدي را با نام سوناي خشک مي شناسيم اما لازم است که مقداري رطوبت هم به هواي آن اضافه شود .
  در سونا سنگهاي صخره اي داغي وجود دارند که با پاشيدن آب بر روي انها ي مي توانيد بخار فوق العاده خوبي را درست کنيد . هواي سونا نبايد کاملا خشک باشد چون در اين حالت باعث صدمه ديدن دستگاه تنفسي و ناراحتي هاي تنفسي مي شود . ضمنا اگر نيمکت هاي چوبي سونا خيلي داغ شده است مي توانيد مقداري آب بر روي آنها بپاشيد تا از سوختن کمر و پشت شما جلوگيري شود .
  اگر شما هم جزء ان دسته از سوئدي هاي سونا روهاي حرفه اي و قديمي باشيد . حتما بعد از بيرون آمدن از سونا به داخل حوض يخ زده آب خواهيد پريد تا به اين ترتيب بدن شما سر حال بيايد و زنده شود .
  سوناي سنتي و سوناي مدرن !
  .
  زماني در تمام نقاط ايران و حتي در دورافتاده ترين روستاها و با همان امکانات اندک حمامهايي بود که خزينه داشت و بخش سرد و گرم داشت و استحمام در آنها بسيار لذت بخش بود . اگر چه بدون شک ان حمامها اشکلاتي هم داشتند که ناشي از نبودن امکانات و نداشتن آگاهي هاي بهداشتي بود اما بهرحال با متقضيات زمان و مکان و شرايط موجود آن دوران هماهنگي داشت . الان ديگر تقريبا خبري از آن حمام هاي و گرمابه هاي سنتي ايران نيست . واقعيت اين است که ما نبايد اين حمامها را به يکباره کنار مي گذاشتيم بلکه بايد نوعي از آنها را که با استفاده از فن آوري جديد اصلاح شده بود بکار مي گرفتيم .
  الان يکي از معروف ترين و پرطرفدارترين حمامهاي موجود در دنيا سوناي فنلاندي است که هم به شکل اصلي آن يعني سوناي خشک و هم بصورت سوناي بخار مورد استفاده است . آنهائيکه گرمابه هاي سنتي ايران را از نزديک ديده اند و يا از اين گونه حمام ها استفاده کرده اند اين موضوع را تائيد خواهند کرد که اين گرمابه هاي شباهت خيلي زيادي با سوناي بخار دارند . چيزي که امروزه با نام حمامهاي ترکي Turkish bath از آن ياد مي شود . اين حمام ها داراي يک خزينه آب جوش بودند که خيلي شبيه به جکوزي داغ بود و يک مخزن آب سرد داشتند که براي مخلوط کردن با آب داغ مورد استفاده بود و بخشي از آب خزينه را که مصرف مي شد را تامين مي کرد . شيوه معماري حمام به گونه بود که دودهاي خروجي از سر بينه حمام از راهرو باريکي که در زير کف حمام ساخته شده بود و "گربه رو " ناميده مي شد عبور مي کرد و بدين ترتيب باعث گرم شدن کف حمام و گرم شدن هواي داخلي حمام مي شد . نوعي استفاده هوشمندانه از گرماي دودهاي خروجي . که شباهت زيادي به اکونومايزرهاي مورد استفاده در ديگ هاي بخار داشت .
  از نمونه هاي معروف اينگونه حمامها که امروزه بطور کامل حفظ شده اند حمام گنجعلي خان در کرمان و حمام وکيل در شيراز است .
  فنلاندي ها با درايت و کارداني خود توانستند حمام هاي سنتي خود را هم به شکل کلاسيک ان و هم به شکل مدرن و امروزي اش به دنيا عرضه کنند همين کار را ما هم مي توانستيم با حمامهايي سنتي امان انجام دهيم که نکرديم .
  هيچ ايرادي ندارد ما از سوناهاي خشک و بخار استفاده کنيم يا با مباحثي مانند : حمام متوالي سرد و گرم contrast bath و آب درماني آشنايي پيدا کنيم . اما جا داشت که در کنار همه اين حمامهاي مدرن و امروزي , بايد به احياء و نوسازي حمامهاي سنتي هم مي پرداختيم اين کار مختص به همين زمينه هم نيست و روشي است که مي بايست به همه جنبه هاي زندگي ما تعميم داده مي شد .
  الان در ايران سوناهاي خشک و بخار توسعه و گسترش چنداني پيدا نکرده است و جز در تهران و يکي دو شهر بزرگ در اغلب نقاط ايران حمام هاي سونا شناخته شده نيستند . در تهران هم تنها بخش معدودي از اهالي مرفه که در شمال شهر و ساختمانهاي مدرن زندگي مي کنند بصورت خصوصي از سونا استفاده مي کنند و تعداد سوناهاي عمومي چندان قابل توجه تيست اين سوناها هم بصورت جنبي ساخته شده اند يعني تقريبا همه اين سوناها، در كنار استخرها هستند وبصورت مجموعه هاي سونا استخر و جکوزي به ارائه خدمات مشغول اند اين مجموعه هاي هم زيرمجموعه سازمان تربيت بدني هستند،
  در طي چندين دهه اخير و در خلايي که در فاصله بين منسوخ شدن گرمابه هاي سنتي و ظهور حمام هاي دوش دار خانگي پديد آمد ؛ نوعي از گرمابه هاي عمومي هم راوج پيدا کردند که تنها جنبه عمومي داشتند چون از مشخصه هاي حمام هاي سنتي بي بهره بودند که اينگونه گرمابه هاي هم در حال محو شدن هستند بطوريکهد با توجه به تغيير شيوه زندگي مردم در طول سال‌هاي گذشته و استفاده از حمام دوش دار در خانه‌هاي ايراني، از رونق گرمابه‌ها ي مزبور هم کاسته شده است و فقط حدود 400 گرمابه از اين نوع به صورت اسمي در تهران باقي مانده كه عملا بسياري از آنها تعطيل هستند. و در حال حاضر تقريبا تمامي مشتريان گرمابه‌ها را كارگران، سربازان و اقشار بسيار مستضعف تشكيل مي‌دهند.!
  هنوز هم دير نشده است مي توان به نوسازي و احياء گرمابه هاي سنتي با روشي جديد پرداخت بايد ساختار سنتي گرمابه هاي بايد تغيير کند . و سبکي نو بوجود آيد .

  ترتيب استفاده از سونا استخر
  سونا استخر و جکوزي در 10 مرحله :
  ترتيب استفاده از سونا استخر و جکوزي
  براي استفاده از مجموعه هاي سونا استخر و جکوزي مي توان از روشهاي مختلفي استفاده کرد اگر شما اصول علمي انجام اين کار را بدانيد کم کم روش خاص خودتان را که منطبق با شرايطي بدنيتان است پيدا خواهيد کرد در زير يک روش پيشنهادي براي اين کار ارائه شده است که بر گرفته از نکات علمي و پزشکي و بر اساس تجربه هاي شخصي نگارنده است مي توانيد آن را عملا امتحان کنيد :
  1- دوش گرفتن و شستشوي بدن : قبل از ورود به محوطه استخر وسونا , حتما دوش بگيرد و بدن اتان را با مواد شوينده بطور کامل بشوئيد . اين کار براي حفظ بهداشت استخر و سونا و جکوزي (که از اين پس با نام مختصر مجموعه از آن ياد مي کنيم ) خواهد شد ضمنا اينکه براي سلامت خودتان و ديگران هم خيلي اهميت دارد. بدن رد فضاي گرم سونا شروع به عرق کردن مي کند در اين حالت ميکربهايي که بر روي پوست بدن وجود دارند شرايط خوبي براي تکثير پيدا مي کنند بنابراين لازم است که حتما بدن خود را بشوئيد تا مقدار اين ميکربها کمتر شود !
  2- سوناي بخار و گرم کردن بدن : براي شروع بهتر است ابتدا از سونايي بخار شروع کنيد فضاي گرم و مرطوب اين مکان , محيط خيلي مناسبي است تا دماي بدن شما بالا رود و ماهيچه ها و رگهاي بدن شما آماده فعاليت بدني شوند . زمان ماندن دراين مکان مي تواند حدود 5 تا 7 دقيقه باشد . اين کار دقيقا همان گرم کردن =warm up قبل از انجام حرکات ورزشي را دارد و به اين منظور صورت مي گيرد که به ماهيچه ها و تاندون ها ي بدن آسيبي نرسد و قابليت انبساط و انعطاف آنها را افزايش دهد .
  3- شنا در استخر : بعد از بيرون آمدن از سوناي بخار , بدن شما آماده است که شنا کند مي توانيد به مدت حداقل 30 دقيقه در استخر به انجام شناي قورباغه يا کرال سينه يا هر شناي ديگري که مورد علاقه اتان است بپردازيد اين کار براي بالابردن ضربان قلب شما و بهبود وضعيت قلبي و عروقي شما لازم است .
  4- جکوزي گرم و رفع خستگي : چون بعد از شنا کردن بدن شما خسته شده است بهتر است حدود 5 دقيقه اي هم در جکوزي داغ باشيد و با فشار آب بخش هاي مختلف بدن اتان را ماساژ دهيد تا نفس اتان هم به حالت عادي برگردد وآماده شويد تا جلسه اصلي سونا را شروع کنيد . سعي کنيد همه بخش هاي بدن را ماساژ دهيد و از ماساژ قوزک و کف پا را هم فراموش نکنيد ! که خيلي موثر است ( بعدا در اين مورد مفصل خواهم نوشت )
  5- سوناي خشک و فوائد بيشمار آن : حالا بدن شما آماده است که يک جلسه کامل سوناي خشک را تجربه کند راحت بر روي يکي از طبقات سونا دراز بکشيد . يادتان باشد در سونا نبايد هيچ گونه حرکات ورزشي انجام دهيد فقط مي توانيد به آرامي بخش هايي از بدن اتان را ماساژ دهيد. لازم است بين 15 تا 20 دقيقه درسونا بمانيد اگر طاقت تحمل گرما را نداريد براي چند لحظه بيرون بيائيد کمي آب سرد بر روي سرتان بريزيد و مجددا يه سونا بگرديد اگر شما بتازگي سونا رفتن را شروع کرده ايد نبايد انتظار داشته باشيد که براحتي بتوانيد 20 دقيقه در سونا بمانيد . اين کارآدمهاي حرفه اي است !

  6- دوش گرفتن وشستن عرق هاي : بعد از بيرون آمدن از سونا بايد حتما دوش بگيرد تا عرق هاي بدن اتان شسته شود نه اينکه مثل اين آدمهايي که به استخر موج در ممکو مي آيند با چند ليتر عرق روي بدن بداخل استخر و يا جکوزي برويد ! بهتر است از دوش آب سرد استفاده کنيد تا کمي بدن اتان خنک شود

  7- پريدن در جکوزي سرد براي خنک شدن بدن : بدون شک لذت بخش ترين قسمت سونا رفتن همين هنک شدن يکباره در آب سرد است چنان بدن سر حال مي آيد و بقدري اين کار دلپذير است که حدي ندارد برخي از اينکه يکباره در آب سرد بپرند واهمه دارند ولي اين ترس بيمورد است شما اگر ناراحتي قلبي نداريد و بدن اتان سالم است بدون هيچ ترس و واهمه اي مي توانيد در آب سرد جکوزي برويد با اين شرط که آب جکوزي واقعا سرد باشد نه مثل آب جکوزي ممکو که ولرم است و اصلا حالت خنک کنندگي ندارد ! بايد بدانيد که در فنلاند ودر زمستانهاي سر آن نواحي , فنلاندي هاي سنتي بعد از بيرون آمدن از سونا , يخ روي درياچه ها را مي شکستند به داخل آب سرددرياچه مي پريدند . شما حتي اگر روزهاي اول انجام اين کار برايتان مشکل ياشد بتدريج عادت مي کنيد .

  8- تمام کردن برنامه : شما در اين حالت مي توانيد برنامه خود را تمام کنيد يا اگر دوست داشتيد يک دو بار ديگر هم به جکوزي داغ برويد و مجداد بقه جکوزي سرد برگرديد ( که نوعي حمام آب گرم و سرد متناوب يا : contrast bath است که براي تحريک غدد بدن و بالابردن مقاومت بدن بسيار مفيد است . درهر صورت بايد بياد داشته باشيد که پايان برنامه بايد با آب سرد توام باشد تا حرارت بدن که ناشي از اقامت در سونا بوده است خنک شود .

  9- خشک کردن و خنک کردن کامل بدن : حتما بدن اتان را کاملا خشک کنيد و درجه حرارت آن را نيز به حالت طبيعي برگردانيد .

  10- نوشيدن آب کافي براي جبران مايعات زا دست رفته بدن : سونا رفتن بدليل اينکه باعث تعريق مي شود و بدن را با کمبود آب مواجه مي کند نياز دارد که بعد از بيرون آمدن از سونا به اندازه کافي آب بنوشيد تا مايعات بدن جبران شود بايد با استفاده از ميوه هاي مختلف و موادغذايي تازه , املاح از دست رفته را نيز جبران و جايگزين گرد . يکي از بهترين نوشيدني ها " ماء الشعير " که چون حاوي ويتامينهاي گروه B هست از اين نظر مي تواند مفيد باشد .
 6. #6
  HAMEDZH2
  کاربر حرفه ای
  http://up.vbiran.ir/images/nrtfq8oe4y3n4ataqsc.pnghttp://up.vbiran.ir/images/nrtfq8oe4y3n4ataqsc.pnghttp://up.vbiran.ir/images/nrtfq8oe4y3n4ataqsc.pnghttp://up.vbiran.ir/images/nrtfq8oe4y3n4ataqsc.pnghttp://up.vbiran.ir/images/nrtfq8oe4y3n4ataqsc.png
  تاریخ عضویت
  Sep 2007
  نوشته ها
  125,904
  13,655
  40,041
  میزان امتیاز
  0

  پیش فرض سونا و فواید آن

  سونا و فواید آن

  آیا می دانید که خاستگاه و زادگاه سونا کشور فنلاند است؟ قدمت سونا در این کشور به 1000 سال پیش باز می گردد. سونا در کشور فنلاند یک آیین کهن و مقدس محسوب می شود که در این خصوص به چند مورد از ویژگیهای این آیین در نزد مردم فنلاند توجه کنید:

  * حـتــی جلسات کاری نیز ممکن است در فنلاند در سونا برگزار شود.

  * شـمـار سـونــاها در کشور فنلاند از تعداد خودروهای این کـشــور بیشتراست به نحوی که به ازای هر 4 فنلاندی یک سونا وجود دارد.

  * در نزد مردم فنلاند سونا به قداست کلیسا بوده و درطی اقـامتشان در سونا طوری رفتار می کنند که گویی در کلیسا حضور دارند!

  * در فصل زمستان فنـلانـدی هـا عــادت دارند پس از سونا گرفتن در دریاچه و یا برکه بسیار سـرد و یــــخ زده آب تنی کنند و یا روی برف غلت بزنند.
  انواع سونا

  1- سونای خشک: میـزان رطـوبـت در ایـن ســونا 5 تا 10 درصد و درجه حرارت 90 تا 100 درجه سانتی گراد می باشد.

  2- سونای مرطوب: میـزان رطوبت در این سونا 15 تا 30 درصد و درجه حرارت 75 تا 85 درجه سانتی گراد می باشد.

  3- سونای بخار: مـیـزان رطـوبـت در ایــن ســونا 40 تا 65 درصد و درجه حرارت 45 تا 65 درجه سانتی گراد می باشد.

  4- حمام بخار: مـیــزان رطوبت در این سونا 100 در صد و درجه حرارت 40 تا 45 درجه سانتی گراد می باشد.

  5- سونای مادون قرمز: در این مدل سونا بر خلاف دیگر سوناها از حرارت دهنده مادون قرمز استفاده می شود.

  (در سوناهـای سنـتی از کوره های با منبع انرژی گاز، الکتریسیته و یا چوب استفاده می شود) در سونای مادون قرمز و یا اینفرارد فضــای اتـاق گـرم نمی شود بلکه بدن افراد داخـل سـونا مستقیما تـوسط پرتوهای مادون قرمز گرم خواهد شد.

  6- سونای گیاهان معطر: نوعی از سونای بخار است که در آن اسانس گیاهان معطری همچون اوکالیپتوس، نعناع، دارچین، لیمو ، کاج و... بروی سنگهای هیتر سونا پاشیده می شود تا عطر آنها در فضا پخش شود. فراموش نکنید که رایحه اینگونه گیاهان بسیار نشاط آور و شفا بخش است.
  چگونه از سونا استفاده کنیم

  چگونه از سونا استفاده کنیم

  1- پیش از ورود به اتاق سونا جواهر آلات، ساعت، عینک و لنزهای طبی خود را از خود جدا کنید.

  2- قبل از آنکه وارد سونا شوید، دوش بگیرید و خود را با صابون بشویید.

  3- به محض ورود به سونا برای آنکه بدنتان به گرما عادت کند ابتدا روی زمین و یا نیمکت پایین بنشینید وسپس به نیمکت فوقانی سونا بروید، در این میان می توانید زیر خود یک حوله کوچک نیز بیندازید.

  4- چند دقیقه به همین صورت در سونا بنشینید تا گرما به بدن شما نفوذ کرده و روزنه های پوست شما باز شود.

  5- از سونا خارج گشته و مجددا دوش بگیرید و خود را با صابون بشویید.

  6- اکنون به داخل حوضچه آب سرد بروید البته تمام بدن خود را همزمان داخل آن کنید تا خون در سرتاسر بدنتان بطور یکنواخت تغییر دما دهد.

  7- سپس به مدت 10 دقیقه استراحت کنید.

  8- شما مجاز هستید این چرخه را (گرم شدن، سرد شدن و استراحت) را در هر جلسه 3 تا 4 بار تکرار کنید.

  9- درپایان نیز پیش از آنکه لباسهای خود را به تن کنید، صبر کنید تا حرارت بدن و ضربان قلبتان کاملا به حالت طبیعی خود باز گردد و آنگاه اقدام به پوشیدن لباسهای خود کنید.

  10- درون سونا می توانید حرکات کششی ملایم و کوتاهی نیز انجام دهید.
  سونا و فواید آن 1

  نکته:

  * حتی در سونای خشک نیز باید رطوبت در فضای سونا وجود داشته باشد، در غیر این صورت به ریه ها، پوست و چشمهای شما آسیب وارد می شود.

  * در سونا با ریختن آب بروی سنگهای هیتر می تواند میزان رطوبت اتاقک سونا را تنظیم کنید،همچنین با این کار یک افزایش حرارت موقتی را ایجاد خواهید کرد.

  * در سونا نیمکتهای ردیف اول گرمای کمتری نسبت به نیمکتهای فوقانی دارند چراکه گرما به سمت بالا حرکت می کند.

  * در هر بار بیش از 15 لغایت 20 دقیقه در سونا باقی نمانید.

  * 2 ساعت فاصله زمانی بین غذا خوردن و سونا رفتن ضروری می باشد، فراموش نکنید که هیچگاه با شکم خیلی پر و یا خالی به سونا نروید.

  * در هفته بیش از 2 بار به سونا نروید.

  * سونا سبب کاهش آب و الکترولیتهای بدن می شود. فراموش نکنید که در هر جلسه سونای 20 دقیقه ای بدن یک لیتر آب از دست می دهد، بنابراین پس از سونا آب و یا یک آبمیوه خنک بنوشید تا آب از دست رفته بدنتان جبران شود.

  * افرادی که سابقه فشار خون بالا و یا دچار هرگونه بیماری قلبی عروقی می باشند نباید بلافاصله پس از سونا دوش آب سرد بگیرند و یا داخل حوضچه آب سرد بروند.

  * سونا بطور موقت با دفع مایعات وزن بدن را کاهش می دهد اما وزن بدن پس از مصرف آب و نوشیدنیهای دیگر به سرعت به حالت اولیه خود باز می گردد.
 7. #7
  HAMEDZH2
  کاربر حرفه ای
  http://up.vbiran.ir/images/nrtfq8oe4y3n4ataqsc.pnghttp://up.vbiran.ir/images/nrtfq8oe4y3n4ataqsc.pnghttp://up.vbiran.ir/images/nrtfq8oe4y3n4ataqsc.pnghttp://up.vbiran.ir/images/nrtfq8oe4y3n4ataqsc.pnghttp://up.vbiran.ir/images/nrtfq8oe4y3n4ataqsc.png
  تاریخ عضویت
  Sep 2007
  نوشته ها
  125,904
  13,655
  40,041
  میزان امتیاز
  0

  پیش فرض نحوی استفاده از سونا

  نحوی استفاده از سونا

  نحوی استفاده از سونا


  مدت: توصیه می­شود از کل زمان استفاده از استخر 75% اول به شنا کردن اختصاص یابد و 25% وقت مابقی به استفاده از سونا اختصاص داده شود. مدت زمان استفاده از سونا برای افراد تازه کار 5 تا 6 دقیقه در جلسات بعدی تا 15 دقیقه و برای افراد سالمند بیش از 5 دقیقه توصیه نمی­شود.

  1- شستشوی بدن با آب گرم و صابون پیش از ورود به سونا به دلیل این که عمل تعریق بهتر صورت گیرد و بوی بدن بر اثر گرما متصاعد نشود.

  2- استفاده از حوله به طوری که فرد روی حوله بنشیند تا حوله قطرات عرق را به خود جذب کرده در غیر این صورت موجب انتشار بوی بد در فضای اطاق خواهد شد.

  3- نوشیدن یک لیوان آب قبل از ورود به سونا به جهت پیشگیری از بروز هرگونه عارضه و بهره­مندی کامل از خواص سونا.

  4- گرمای محیط سونا و یا مدت زمان استفاده از سونا باید به گونه­ای باشد که موجب عرق کردن بیش از حد نگردد؛ چرا که تجمع بیش از حد مواد زائد روی پوست، باعث صدمه به آن و بوی بد و ناخوشایند می­شود.


  5- عرق نکردن نیز موجب تراکم سموم مختلف در بدن شده و بی­تردید سلامت فرد در معرض خطر قرار می­گیرد.


  6- برای هماهنگ کردن تدریجی بدن با حرارت سونا بهتر است به محض ورود چند دقیقه در سکوی پایین و بعد سکوی دوم و در پایان از سکوی آخر استفاده نمود.


  پس از سونا:


  1- بعد از سونا باید زیر دوش آب ولرم رفت تا عرق پاک شود.

  ۲- برای خنک کردن بدن از دوش آ ب سرد استفاده شده و یا از حوضچه آب سرد استفاده می­گردد. توجه شود، از حوضچه آب سرد بیش از 2 یا 3 بار به شکل غوطه خوردن استفاده نگردد. زیرا حرارت بدن به سرعت پایین آمده و عوارض نامطلوبی مانند انقباض عضلانی، سرما خوردگی و لخته شدن ذرات چربی در رگهای بدن می­گردد. (البته تمام بدن خود را همزمان داخل آن کنید تا خون در سرتاسر بدن تان بطور یکنواخت تغییر دما بدهد)

  ۳- مرحله بعد از سرد کردن؛ زمان استراحت به مدت 10 تا 15 دقیقه روی سکو یا صندلی به طوری که پاها کمی بالاتر از سطح بدن قرار گیرد. در سکوت و آرامش کامل.(در پایان نیز پیش از آنکه لباس های خود را تن کنید، صبر کنید تا حرارت بدن و ضربان قلب تان کاملا به حالت طبیعی خود بازگردد.)

  توجه:

  1- مبتلایان به صرع و دیابت مجاز به استفاده از سونا نمی­باشند.(کودکان زیر ۴سال نیز از آنجایی که سیستم لنفاوی بدنشان بطور کامل رشد و تکامل نیافته نباید به سونا بروند)

  2- افرادی که بیماری ریوی، تنگی نفس و قلب ضعیف دارند باید زیر نظر پزشک متخصص با رعایت توصیه­های او از سونا استفاده کنند.

  3- در هنگام استفاده از سونا در صورتی که عوارضی نظیر سر درد، سر گیجه، رخوت بیش از حد، تپش قلب غیر عادی رخ دهد باید بلافاصله سونا را ترک نمود.

  4- در هنگام غوطه­ور شدن در حوضچه آب سرد باید سر و تمام بدن در زیر آب قرار گیرد در غیر این صورت اختلاف دما بین سر و تنه اختلالاتی را بوجود می­آورد. (افرادی که سابقه فشارخون بالا و یا دچار هرگونه بیماری قلبی و عروقی می باشند نباید بلافاصله پس از سونا دوش آب سرد بگیرند و یا داخل حوضچه آب سرد بروند. )

  5- خوردن تغذیه و نوشابه گازدار پیش از سونا و در میان دفعات کار اشتباه است.

  6- قبل و بعد از سونا نباید سیگار کشید.

  7- ورزش و نرمش در هنگام سونا اشتباه می­باشد.(درون سونا می توانید حرکات کششی ملایم و کوتاهی انجام دهید)

  8- بلافاصله بعد از صرف غذا و با معده پر نباید از سونا استفاده نمود. (دو ساعت فاصله زمانی بین غذا خوردن و سونا رفتن ضروری می باشد )

  فواید سونا برای سلامتی

  پس از ۱۰تا۱۵دقیقه ورود به سونا ضربان قلب ۳۰درصد افزایش یافته و ضربان قلب ۲برابر می شود. جریان خون عمقی کاهش یافته و جریان خون سطحی افزایش می یابد. فشارخون نیز کاهش می یابد. حرارت پوست تا ۱۰درجه و حرارت داخلی بدن تا ۳درجه می توانند افزایش پیدا کنند. عروق سطحی پوست منبسط می گردد.
  سونا موجب انبساط خاطر گردیده و آرامش بخش است.
  با اتساع عروق خونی و افزایش گردش خون درد را تسکین می دهد.
  سونای بخار بهترین درمان برای مشکلات تنفسی از قبیل: برونشیت لارنژیت سینوزیت و تنگی نفس می باشد.
  بهبود جریان خون و تقویت سیستم قلبی و عروقی.
  افزایش انعطاف پذیری مفاصل و عروق خونی بدن.
  سونا می تواند فشارخون بالا را درمان کند و باعث تسکین تنش، استرس و خستگی جسمی و روحی گردد.
  تمدد اعصاب، شل کردن عضلات و رفع گرفتگی عضلات.
  سونا پوست بدن را لطیف تر، شاداب تر و روشن تر می سازد. وسبب پاکسازی سطح پوست از سلول های مرده می گردد.
  تسکین درد مفاصل در آرتروز و دیگر بیماری های التهابی، افزایش اکسیژن رسانی به سلول های بدن و کاهش و التیام آکنه، اگزما و زخم های پوستی(البته زخم های خشک و بسته) از دیگر فوائد سونا می باشد. افزایش سوخت و ساز بدن، تنظیم و کنترل وزن فعلی، بهبود کیفیت خواب و باز شدن راه های تنفسی.
  سونا یک شیوه سم زدایی بسیار کارآمد است. در واقع تعریق یکی از مکانیسم هایی است که بدن توسط آن سموم و مواد زائد را از بدن دفع می کند. تعریق در سونا سبب دفع سمومی همچون; سدیم، الکل، نیکوتین، کلسترول، فلزات سنگین (کادمیوم، سرب، جیوه، روی و...)، اوره و اسیدلاکتیک می گردد. ضمنا سونا با القای حالت تب مصنوعی سیستم ایمنی بدن را تقویت کرده و مقاومت بدن را در برابر هجوم ویروس ها و باکتری ها افزایش می دهد.

  جکوزی

  ماساژ در زیر آب از روش­های درمانی بسیار مؤثر در رفع درد عضلات، مفاصل و استخوان­ها می­باشد. استفاده کنندگان از جکوزی در داخل حوضچه قرار می­گیرند و اعضاء بدن خود را به تناوب در مسیر فواره­های زیر آب قرار می­دهند. بعد از خروج از جکوزی باید مدتی استراحت نمود تا بدن به حالت اولیه برگشت نماید.
نمایش نتایج: از 1 به 7 از 7

علاقه مندي ها (Bookmarks)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •